Czy oczyszczanie wątroby ziołami pomoże na świąd? [Porada eksperta]

2014-12-22 13:52

Od dłuższego czasu nękał mnie świąd pleców, zaś niedawno świąd umiejscowił się na przedramieniu prawym i lewym oraz na odcinku szyjnym. Dolegliwość jest tak uporczywa, że nie daje mi spokojnie przespać nocy. Każdorazowo przed pójściem na spoczynek biorę gorący prysznic, który osłabia na krótki czas swędzenie. Stosuję również medyczny preparat na bazie mentolu, który ochładza skórę. Zażywam stale lekarstwa: concor cor 2,5 mg, 1/4 mg sintrom oraz eltroxin /euthyrox/. Poddana zostałam badaniu na świerzb, ale nie został u mnie zdiagnozowany. Ratuję się smarowaniem kremami aptecznymi oraz olejem z wiesiołka. Badanie morfologii nie przyniosło niespodzianek. Niedawno dowiedziałam się o czyszczeniu wątroby ziołami - czy to mogłoby pomóc na świąd? Moja pani doktor skierowała mnie na badanie "aminotransferaza AST i ALT".

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co może być przyczyną świądu?
  2. Jaką dietę zastosować na uporczywe swędzenie?

Co może być przyczyną świądu?

Przede wszystkim uważam, że powinna pani konsultować objawy z lekarzem prowadzącym, który zna historię pani choroby. Niestety, przyczyn świądu może być bardzo wiele, może być związany z chorobami dermatologicznymi, alergicznymi, zaburzeniami przemiany metabolicznej materii np. dna moczanowa oraz w przypadku wielu chorób narządów wewnętrznych np. wątroby. Ponadto, przyczynami świądu mogą być też zaburzenia w wydzielaniu hormonów wewnątrzwydzielniczych (np. tarczyca) i zewnątrzwydzielniczych oraz może występować świąd neurogenny o podłożu psychicznym. Jak sama pani widzi, nie ma jednej przyczyny, a nie znając dokładnie pani historii nie chciałabym, stawiać hipotez.

Oczywiście, świąd którego przyczyną jest problem z wątrobą, może być podstawą do zastosowania diety oczyszczającej. Ta dieta nie zaszkodzi, a w przypadku takich zaburzeń może pomóc .Wątroba jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn z organizmu, czasami drogą ich usuwania jest właśnie skóra, przez co dochodzić może do nieprzyjemnego świądu. Przyjmuje pani leki, które również mogą być przyczyniać się do zaburzeń pracy wątroby, ponieważ narząd ten bierze udział w metabolizowaniu leków. Branie dużej ilości leków w połączeniu ze złą dietą mogą obciążać wątrobę i dawać różne skutki uboczne np. świąd. Zastosowanie ziół oczyszczających wątrobę, musi być skonsultowane z lekarzem ze względu na przyjmowane leki. Niestety, zioła mogą wchodzić z nimi w interakcje.

Jaką dietę zastosować na uporczywe swędzenie?

Ważne jest więc podjęcie próby zmiany diety, na początku powinna być ona zgodna z zasadami zdrowego żywienia oraz urozmaicona, składająca się z regularnie spożywanych pięciu posiłków dziennie. W diecie tej powinny znaleźć się produkty zbożowe pełnoziarniste oraz codziennie powinno się spożywać mleko i produkty mleczne. Powinno stosować się tłuszcze roślinne (takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek), a ograniczyć tłuszczy zwierzęcych (masło, smalec). Źródłem białka w naszej diecie powinny być różne produkty (mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych). Ważne jest spożywanie warzyw i owoców (warzywa – 500g, owoce – 200g). W diecie ograniczeniu powinny ulec słodycze, żywność typu fast food, picie kawy. Należy również pamiętać o tym, aby ograniczyć dodawanie soli do potraw oraz zrezygnować z alkoholu. Należy zaprzestać smażenia na rzecz gotowania na parze, duszenia, pieczenia. Ważne jest, aby w przypadku nadmiernej masy ciała podjąć kroki w celu jej zmniejszenia oraz zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Istotne jest również zadbanie o prawidłową podaż płynów, powinna ona wynosić około 2 litry, z czego co najmniej 1l-1,5l powinno pochodzić z wody, natomiast pozostała część może być z herbaty np. zielonej oraz soków warzywnych i owocowych bez dodatków cukru, najlepiej ze świeżo wyciśniętych składników.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta