Dieta dla 20-latka, który chce przytyć [Porada eksperta]

2015-02-19 22:33

Mam pytanie odnośnie do ułożonej przeze mnie diety. Niedawno postanowiłem nabrać masy ciała, gdyż miałem niedowagę (mam 21 lat) i w ciągu kilku miesięcy przytyłem, przy ćwiczeniach na siłowni (średnio zaawansowanych) z 66 kg do ok. 75 (sama masa mięśniowa) przy 185 cm - wciąż jeszcze tyję, ale już minimalnie. Jadłem w tym czasie 3 x dziennie obiad: 150g kurczaka + 100 gram ryżu białego (ew. kasza gryczana/jęczmienna) oraz obfite śniadania i kolacje. Efekty były naprawdę duże, jednak po pewnym czasie zacząłem się czuć nie najlepiej, byłem zmęczony itd. - znalazłem wtedy informację, że mogę mieć zakwaszony organizm. W związku z tym ponownie zmieniłem dietę - herbatę czarną zastąpiłem zieloną, do obiadu robię świeże surówki, a ryż zastąpiłem kaszą jaglaną (do 2 z 3 obiadów) i gryczaną (do 1 obiadu). Od tego czasu czuję się na prawdę świetnie, jestem pełen energii, lepiej mi się ćwiczy, nie bywam zmęczony, bardzo zmniejszył się trądzik itd. Chciałem się w związku z tym zapytać, czy jedzenie kasz nie wywoła jakichś negatywnych konsekwencji dla mojego zdrowia. Jeżeli tak, to na co ewentualnie zamienić kaszę tak, abym nie stracił masy ciała, którą już zyskałem. I czy moja dieta jest w ogóle bezpieczna?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Aby dieta była bezpieczna w dłuższym okresie, musi dostarczać składniki pokarmowe z różnych grup produktów. Oprócz warzyw, mięsa i kasz warto wprowadzić roślinne źródło białka, np. soczewicę, fasolę, cieciorkę. W diecie powinny się znaleźć orzechy, pestki, siemię lniane, owoce, ryby, jaja, olej kokosowy i lniany, oliwa z oliwek.

Nie wspomina pan o tłuszczach, a one powinny stanowić 25-35% energii z diety. Bez tłuszczu nie wchłonie się witamina A, witamina E, D i K. W związku z tym jadłospis warto przebudować. Nie wspomnę o tym, że jedzenie prawie 0,5 kg kurczaka dziennie z pewnością odbije się na zdrowiu... Jeżeli miał pan trądzik, można nie wprowadzać produktów mlecznych i zwracać uwagę na IG. Jednak oprócz eliminacji nabiału, cukru i produktów wysoko przetworzonych, powinien pan bardziej urozmaicić dietę. Drób, choć jest chudym mięsem, to nie powinien być jedzony w nadmiarze. Szczególnie jeżeli pochodzi z wielkich ferm.

Proszę spróbować w ten sposób. Śniadanie: omlet z warzywami i płatkami owsianymi, sałatka warzywna. Lunch: kasza, warzywa gotowane i mięso, surówka z oliwą. Podwieczorek: owoc i orzechy lub zupa krem posypana pestkami. Kolacja: sałatka z ryżu, pomidorów, cukinii i cieciorki z sosem winegret lub pasta rybna z warzywami

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta