Dieta dla 3-latka [Porada eksperta]

2014-07-25 0:01

Mam problem. Mój synek ma 3 lata i waży już 20 kilo. Ciągle by jadł. Ma ogromny apetyt. Jak mogę ułożyć mu dietę, żeby nie pogorszyć tego stanu?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Tak małym dzieciom nie rekomenduje się ścisłych diet/jadłospisów. Proszę po prostu starać się wpajać dziecku zasady zdrowego żywienia. Wyeliminować podjadanie. Podawać jedzenie w wydzielonych porach. Z fizjologicznego punktu widzenia ważne jest regularne podawanie 4-5 posiłków dziennie, mniej więcej co 2,5-3,5 godziny. Zawsze jednak powinny występować posiłki podstawowe: śniadanie, obiad, kolacja. Soczki zamienić na wodę, nie podawać słodyczy i nie kupować ich do domu. Wskazane są woda mineralna niegazowana, herbaty owocowe, herbatki z kopra włoskiego, rumianku, soki warzywne. Warto stosować się do poniższych zasad doboru produktów w diecie dziecka:

PRODUKTY ZBOŻOWE - pieczywo orkiszowe, graham, kasze powinny występować w każdym posiłku (np. gryczana, jaglana, płatki owsiane)

MLEKO I PRZETWORY MLECZNE - W posiłkach uzupełniających (2 śniadanie, podwieczorek) powinny występować przetwory mleczne oraz dodatki warzywne i/lub owocowe. Najlepiej naturalny jogurt z dodatkiem świeżych owoców, kefir. Warto stosować też nabiał kozi (jest lepszy niż krowi).

OWOCE I WARZYWA - powinny występować w każdym posiłku. Może Pani podawać warzywa jako dodatki do kanapek, dań, jako zupy kremy, farsze do naleśników, czy w postaci placuszków. Owoce można podawać w formie musów (nie dosładzanych koktajli lub na surowo.

MIĘSO, DRÓB, RYBY, WĘDLINY I JAJA – najlepiej wybierać chude mięsa o korzystnych proporcjach kwasów tłuszczowych (indyk, królik, chuda wołowina, ryby). Dziecku najlepiej gotować je na parze lub piec.

TŁUSZCZE ROŚLINNE - do potraw gotowanych, duszonych (rzadko smażonych) należy używać oleju rzepakowego bezerukowego lub oliwy, a do surówek i sałatek oliwy, oleju lnianego budwigowego.

Przykładowy jadłospis dla 3 latka: Śniadanie I: owsianka ze śliwkami: mleko, płatki owsiane, 4 śliwki suszone ekologiczne Śniadanie II: pyszna kanapka: bułka orkiszowa, masło, twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką, kubek malin/borówek Obiad: zupa kalafiorowa: świeży kalafior, marchew, ziemniaki, natka pietruszki, zrazy wołowe z kaszą gryczaną, surówka z buraczków gotowanych i jabłka, kompot z truskawek niedosładzany. Podwieczorek: łódeczki z cukinii faszerowane warzywami/kaszą i szynką. Kolacja: pieczywo mieszane z masłem, sałatą i pomidorem, jajecznica z dwóch jaj na maśle ze szczypiorkiem, herbatka owocowa.

Każde dziecko powinno poświęcać godzinę dziennie na zabawę lub aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności. Zbyt mała aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych czynników ryzyka rozwoju otyłości. Uwzględnienie zwiększenia aktywności fizycznej w programach redukcji masy ciała, zmniejsza liczbę powikłań wynikających z otyłości. Warto o tym pamiętać!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta