Dieta dla wegetarianki przy cukrzycy ciążowej [Porada eksperta]
Już w 9. tygodniu ciąży wykryto u mnie cukrzycę ciążową. Na razie dostałam zalecenie badania krwi glukometrem na czczo i po posiłkach oraz dietę. Długo męczyły mnie wymioty, a teraz w 13. tygodniu choć problem minął, niewiele jeszcze jestem w stanie przełknąć. Jem głównie pieczywo, niestety tylko na białe mogę patrzeć, prawie wszystkie warzywa i owoce, mleko, sporadycznie jajka, ser, ale nie żółty, czasem makaron i rzadko kaszę i ryż. Jestem wegetarianką. Posiłki przygotowuje mi mąż, bo ja nie daję rady, choć to dziwne - drażni mnie kuchnia i jej zapachy. Dlatego, jeśli męża nie ma, jem głównie kanapki. Cukier na początku w normie, a teraz mi skacze. Czy moja dieta jest za uboga? Dodam, że trzymam się stałych godzin posiłków, choć ich kaloryczność jest zazwyczaj mniejsza niż zalecana. Jak sobie pomóc?
Powinna pani zaopatrzyć się w tabele indeksu glikemicznego oraz przede wszystkim jeść regularnie. A czy spożywa pani ryby? Jeśli tak i jeśli w ciąży nie mają dla Pani zbyt intensywnego aromatu, to należałoby spożywać je przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Można robić z nich pasty z jajkiem i warzywami.
Ważne jest, aby jadła Pani produkty bogate w białko nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, ciecierzyca itd.) oraz, jeżeli dobrze Pani toleruje, to jaja i nabiał. Można zrobić różne potrawy z roślin strączkowych, np. kotlety z cieciorki, włączyć do swojej diety też tofu, humus, pastę z soczewicy czy fasoli, kefiry, sery kozie oraz jogurty naturalne. Białko jest istotne dla rozwoju dziecka. Jego źródłem są też jaja (gotowane, jajecznica) oraz można też przygotować omlet lub naleśniki z dodatkiem twarogu. Naleśniki można zrobić na mące razowej lub na zblendowanych otrębach. Niestety spożywanie głównie pieczywa, i to białego, przyczynia się do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Nie ma potrzeby wykluczać go całkowicie, jednak należałoby zastąpić je razowym. Tak samo z makaronami czy ryżem – należy spożywać te razowe. Ważne jest też spożywanie kasz, np. gryczanej, jęczmiennej. Jeśli chodzi o warzywa, to najlepiej spożywać dużo tych zielonych, np. szpinak, brokuły. Dodatkowo, można też zwiększyć spożycie orzechów, np. włoskich, migdałów.
Posiłków w ciągu dnia powinno być 5 i powinny być one urozmaicone oraz spożywane co 2-3 godziny. Ich objętość nie powinna być za duża.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE, główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl
Inne porady tego eksperta