Dieta przy artretyzmie [Porada eksperta]

2012-04-24 23:24

Moja mama cierpi na zapalenie stawów. Lekarz stwierdził, że jest to artretyzm. Jaką dietę powinna trzymać moja mama i jakie lekarstwa ma zażywać? Chcę dodać, że teraz aktualnie pije ziółka oraz kolagen i je same warzywa, głównie seler i ogórki kiszone. Proszę o poradę.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jednym z możliwych wyjaśnień sposobu, w jaki pokarm może nasilać objawy reumatoidalnego zapalenia stawów może być alergia lub nietolerancja pokarmowa. U wielu osób z RZS zaobserwowano zwiększoną produkcję immunoglobulin IgG, IgM, IgE, IgA.

Wiele produktów spożywczych wymienianych przez chorych jako szkodliwe to przede wszystkim gluten, pszenica, mleko i tłuste przetwory mleczne typu sery pleśniowe, tłuste mięso bogate w kwas arachidonowy, wyroby cukiernicze, produkty wysokoprzetworzone typu fast food, goowe dania np sosy, zupy .

Mama powinna zrezygnować z jedzenia jaj, mięsa (zwłaszcza wołowiny) i wędlin, bo mają dużo konserwantów, które zaostrzają objawy reumatyzmu. Uważać na oleje kukurydziane i słonecznikowe oraz margaryny roślinne - dostarczają dużo kwasów tłuszczowych, które blokują korzystne działanie tłuszczu rybiego i nasilają stany zapalne. Unikać potraw smażonych, cukru, kawy, alkoholu.

Ograniczaj spożycie soli - zamiast niej używaj estragonu, który nadaje potrawom lekko słony smak. Na czarnej liście znajdują się też ryż, owies, kukurydza oraz niektóre warzywa, np. psiankowate: ziemniaki, pomidory, bakłażany i papryka. Po zjedzeniu tych produktów u części pacjentów pojawia się ból i sztywność stawów.

W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów najlepsze efekty daje dieta wegetariańska, wzbogacona w tłuste ryby z zimnych mórz. W rybim mięsie jest dużo cennego wapnia, jodu i dobrze przyswajalnego białka. Jednak przede wszystkim jest to bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które działają przeciwzapalnie. W jadłospisie powinny się więc znaleźć makrela, łosoś, śledź, sardynki, tuńczyk, a takze olej lniany, orzechy, migdały i nasiona. Kwasy omega-3, ale i działającą przeciwzapalnie witaminę E, znajdziesz też w siemieniu, oleju lnianym, oliwie z oliwek.

Mama powinna jeść ponadto warzywa bogate w witaminę C i antyoksydanty: sałatę, ogórki, por, brokuły, marchew, buraki, seler, pietruszkę, warzywa strączkowe, kiełki oraz owoce, tj. borówki, żurawinę, ciemne winogrona, jagody, czarną porzeczkę. Ograniczyć natomiast warto biała kapustę i jabłka. Warzywa i owoce dostarczają mnóstwo witaminy C, która uczestniczy w wytwarzaniu kolagenu oraz odpowiada za kondycję stawów i ścięgien), a także bioflawonoidów. Substancje te wymiatają z organizmu wolne rodniki, które inicjują i podtrzymują stan zapalny.

Warto, aby mama stosowała przyprawy, tj, bazylię, cząber, imbir, kurkumę, anyż i goździki. Działają przeciwzapalnie, zmniejszają ból, sztywność stawów, obrzęki. Jeżeli nie uda się utrzymywać odpowiedniej diety, warto rozważyć suplemetację: omegi 3, witaminy D3, antyoksydantów i witamin A, C, E, β-karotenu, selenu i cynku. 

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta