Dieta przy kamicy nerkowej [Porada eksperta]

2012-04-24 23:21

Niedawno dostałem wyniki badania złogów nerkowych i okazało się, że posiadam kamicę fosforanową. Zacząłem o niej dokładnie czytać i się strasznie pogubiłem. W jednym artykule przykładowo czytam, że powinienem zwiększyć ilość białka zwierzęcego, ponieważ zakwasza mocz. W kolejnym artykule już jest na odwrót, podobnie ze spożywaniem mleka - jedna strona internetowa mówi, że można pić mleko, strona kolejna, że nie można. Prosiłbym o jakąś odpowiedź w tej sprawie, będę bardzo wdzięczny, ponieważ na konsultację z lekarzem muszę trochę czekać. Bez ujednoliconych informacji nie będę potrafił ułożyć w żaden sposób diety, bo te, które znalazłem są bardzo restrykcyjne i czysto szpitalne (mam 24 lata, waga 63 kg).

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Faktycznie w internecie jest sporo sprzecznych informacji. Postaram się rozwiać pana wątpliwości.

Otóż kamienie w nerkach mogą mieć różny skład, stąd też w zależności od rodzaju kamieni zalecenia żywieniowe w tej jednostce chorobowej będą się nieco różnić.

W przypadku kamieni fosforanowo-wapniowych głównym składnikiem kamieni jest fosforan wapnia. Charakterystyczne jest powstawanie moczu o odczynie zasadowym w związku ze zwiększoną ilością amoniaku.

Ogólne zalecenia w kamicy nerkowej to po pierwsze zwiększona ilość płynów. Zaleca się wypijanie od 2 do 4 litrów płynów dziennie. Większa ilość płynów powoduje lepszą filtrację nerek i wypłukiwanie niewielkich złogów np. piasku w nerkach. Zalecanymi płynami powinny być: woda niskozmineralizowana, wody zawierające magnez, pierwiastek będący naturalną substancją chroniącą przed powstawaniem kamieni, słabe napary herbat ziołowych czy owocowych. Zwiększenie ilości płynów powyżej 2,5 litra dziennie zmniejsza ryzyko kamicy nerkowej o ponad 30%.

Zaleca się, by spożywać jedną szklankę płynu co godzinę! Uwaga, ostrożnie z sokami! Sok pomarańczowy, jabłkowy czy pomidorowy mogą zmniejszać ryzyko kamicy o 10%, natomiast sok grejpfrutowy ryzyko to może zwiększać nawet o 40%.

Po drugie, należy ograniczyć spożycie soli (sodu). Nadmiar sodu w diecie powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie. W tym celu poleca się:

• Nie solić potraw przed spróbowaniem. Niektórzy zanim spróbują zupy już ją dosalają z przyzwyczajenia. Zachowanie powinno być odwrotne, najpierw próbujemy potrawę, później ją doprawiamy . • Nie dosalać potraw na talerzu. Początkowo jedzenie, którego nie dosolimy będzie nam się wydawać mnie j smaczne. Jednak nasze kubki smakowe bardzo szybko przyzwyczajają się do nowego smaku i już po 2 tygodniach, jedzenie nam będzie smakowało i nie będziemy mogli pojąć, jak mogliśmy jadać tak przesolone potrawy. • Zastąpić sól ziołami(w przypadku używania mieszanek ziołowych, sprawdzić, czy nie zawierają soli) lub zastąpić sól zwykłą jej substytutami (sól potasowa)

• Zrezygnować z produktów zawierających duże ilości soli/sodu: - mieszanki przyprawowe typu: Vegeta, jarzynka, Kucharek itp.; - kostki rosołowe i warzywne; - chipsy, orzeszki solone, krakersy, paluszki solone; - konserwy (mięsne, rybne); - zupy i dania w proszku; - żywność marynowana (oliwki, grzyby, papryka), peklowana, konserwowana, kiszona (ogórki i kapusta kwaszona); - ryby solone, wędzone, wędliny wędzone, salami; - gotowe sosy w proszku, sosy sojowe, maggi, musztarda, ketchup; - żywność typu fast food; - produkty, które zawierają glutaminian sodu

Po trzecie, ograniczenie spożycia cukrów prostych. Wyeliminowanie z diety produktów będących źródłem cukrów prostych zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej o ponad 30%. W tym celu poleca się wykluczenie z diety: cukru, słodyczy, pieczywa cukierniczego, niektórych deserów i przetworów owocowych jak dżem, owoce kandyzowane czy miód. Należy pamiętać, że słodkie napoje i soki to również bogate źródło cukrów prostych. W 1,5 litrowej butelce wody smakowej zawarte jest nawet 18 łyżeczek cukru, w kartoniku soku pomarańczowego nawet 23 łyżeczki cukru, a w Coca-Coli 2-litrowej aż 42 łyżeczki.

Do szczegółowych zaleceń należy ograniczenie: soli, produktów bogatych w fosforany i wapń, tj. sery podpuszczkowe, rośliny strączkowe, konserwy rybne, wody alkaliczne, szpinak, szczaw, rabarbar, czekolada, kakao, glutaminian sodu, przetwory solone. W ograniczonych ilościach można spożywać mleko, jaja, owoce, ziemniaki i warzywa. Zwiększyć natomiast należy ilość magnezu, cytrynianów i płynów. Podawać więcej mięsa, świeżych ryb, wędlin, kasz, makaronów, soków cytrusowych, miodu, masła, pieczywa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta