Dieta przy zakażeniu Helicobacter pylori [Porada eksperta]

2012-09-16 21:32

Mam 18 lat i ok. miesiąca temu wykryto u mnie Helicobacter pylori. Zakończyłam leczenie antybiotykowe, ale nie wiem jaką dietę powinnam utrzymywać i przez jaki czas. W dodatku, dowiadując się coraz więcej o tej bakterii, zaczęłam bić się z myślami i panikować. Nigdy nie miałam takiego wewnętrznego niepokoju jak teraz. A przecież wielu ludzi to przechodziło... i żyją.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

W przypadku pojawienia wrzodów żołądka faktycznie, warto zwrócić uwagę na dietę. Dlatego też, szczególnie po antybiotykoterapii, warto stosować się do kilku zasad.

- Należy zadbać o odpowiednie skolonizowanie jelita, tzn. przyjmować bakterie probiotyczne, pić chude jogurty probiotyczne i kefiry.

- Codziennie należy dziennie jeść około 4 - 6 małych posiłków, z przerwą ok. 2,5-3 godz.

- Posiłki nie mogą być ani za gorące, ani za zimne.

- Pokarm należy dokładnie żuć, nie należy połykać dużych kęsów i spieszyć się z jedzeniem.

- Koniecznie trzeba unikać potraw tłustych, wzdymających (rośliny strączkowe, nadmiar kalafiora, smażona cebula), smażonych na tłuszczu oraz z dużą zawartością błonnika (ciemne pieczywo, surowe warzywa, owoce). Warzywa i owoce najlepiej jeść gotowane, w postaci rozdrobnionej, przetartej lub w postaci surowych soków rozcieńczonych mlekiem lub śmietanką.

- Nawet po ustąpieniu ostrych objawów choroby nie powinno się jeść produktów, które są ciężko strawne, długo zalegają w żołądku i mogą wywoływać bóle brzucha, wzdęcia i zgagę. Należą do nich między innymi: nasiona roślin strączkowych, gruszki, czereśnie, wiśnie, śliwki, owoce marynowane, suszone, kapusta, cebula, czosnek, pory, ogórki, grzyby orzechy, potrawy smażone, produkty marynowane, wędzone, peklowane.

- Należy unikać ostrych przypraw, mocnej herbaty, kawy na czczo, nie pić alkoholu i nie palić papierosów. Ostre przyprawy typu chilli, curry, imbir warto zastąpić łagodnymi, takimi jak majeranek, koper, natka. Łagodne zioła (np. rumianek, koper włoski) będą ułatwiały trawienie. Ponadto należy jeść wolno, skupiać się na jedzeniu, a nie na innych czynnościach, np. pisanie na laptopie, oglądanie DVD.

Przedstawiam również listę produktów, których należy unikać w podziale na konkretne grupy: 1. Mięso i wędliny – podroby, tłuste gatunki mięs i wędlin, produkty wędzone, peklowane, smażone, konserwy mięsne. 2. Ryby - wędzone, marynowane, solone. 3. Nabiał i jaja - tłuste sery pleśniowe i żółte, topione, jaja na twardo, jajecznica, smażone jaja sadzone. 4. Produkty cukiernicze - czekolada, ciasta z kremem, cukierki, dżemy, marmolady, lody, chałwa. 5. Warzywa i owoce - surowe warzywa i owoce, warzywa strączkowe (groch, fasola) kapustne, cebula, czosnek, brukiew, rzodkiewka, kalarepa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta