Etykiety produktów: czym są węglowodany, a czym cukry? [Porada eksperta]

2015-05-20 10:38

W składzie produktów na etykietach często jest napisane, że produkt zawiera x węglowodanów, w tym y cukrów. Czym są więc pozostałe węglowodany niebędące cukrami i jaki jest ich wpływ na przybieranie na wadze?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Dziękuję za cenne pytanie. Faktycznie na etykietach większości produktów spożywczych można znaleźć informację o składnikach odżywczych i GDA. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z października 2011 r. po 13 grudnia 2016 r. wszyscy producenci żywności będą musieli informować o wartości odżywczej produktów spożywczych. Będą mieli obowiązek podawania informacji o wartości energetycznej oraz ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli.

Wracając do pani pytania, zawarta na etykiecie informacja o węglowodanach informuje o całości węglowodanów w produkcie, czyli: błonniku, skrobi i cukrach prostych. Wyróżnienie cukru mówi o zawartości cukrów prostych, czyli: monosacharydów glukozy, fruktozy, galaktozy oraz disacharydów laktozy, sacharozy, maltozy. Na etykiecie znajdzie pani też informację, jaka ilość węglowodanów mieści się w 100 g danego produktu; 10 g lub więcej oznacza wysoką zawartość, pomiędzy 2 a 10 średnią, z kolei 2 g lub mniej to produkt o niskiej zawartości węglowodanów. Im mniej cukru w produkcie, tym lepiej dla pani figury :)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta