Jak jagody goji wpływają na organizm? [Porada eksperta]
Czy chorując na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typ 2, niedoczynność tarczycy można jeść owoce goji? Jak wpływają one na organizm?
Jagody goji są bardzo bogate w witaminy, minerały, składniki odżywcze i aminokwasy. Są źródłem żelaza, wapnia, miedzi, cynku, fosforu, selenu i germanu. Zawierają beta-karoten, nienasycone kwasy tłuszczowe i jako jedyne spośród produktów spożywczych stymulują organizm do wytworzenia hormonu wzrostu.
Obecnie nie ma zbyt wiele badań, które potwierdziłyby skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania w formie suplementów diety. Udowodniono, że jedzenie jagód korzystnie wpływa na wzrok człowieka. Jagody goji są doskonałym źródłem zeaksantyny. Luteina i zeaksantyna mają właściwości antyoksydacyjne i chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki. Ich niedobór w diecie może być jednym z czynników ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Luteina jest w stanie pochłaniać niebieskie światło widzialne i dzięki niemu chroni struktury oka przed niebezpiecznymi dawkami promieniowania widzialnego i UV.
Badania nad jagodami goji pokazały, że mogą one w skuteczny sposób spowolnić wzrost komórek nowotworowych. Jagody mogą też chronić wątrobę. Z przeprowadzonych badań wynika, że zawarty w jagodach goji kompleks polisacharydowy hamuje oksydacyjne uszkodzenia wątroby spowodowane dietą wysokotłuszczową. Warto podkreślić, że jagody goji mogą wchodzić w reakcje z lekami na cukrzycę i lekami stosowanymi w zakrzepicy oraz chorobach układu krążenia. Jeśli bierze Pani leki na wyżej wymienione choroby, to radziłabym się zastanowić nad spożywaniem jagód goji.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE, główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl
Inne porady tego eksperta