Jak nastolatka ma się odżywiać, żeby dbać o figurę? [Porada eksperta]

2016-01-14 22:50

Mam 14 lat, ważę 45 kg i mam 159 cm wzrostu. Do tej pory nie robiłam żadnych ćwiczeń. Chciałabym przejść na jakąś dietę, ponieważ mam trochę grube uda i brzuch.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ile posiłków jeść w ciągu dnia?
  2. Jak układać posiłki, żeby o siebie zadbać?

Twoja waga jest bardzo niska, zatem nie ma potrzeby, abyś chudła. Dieta nie spowoduje zmniejszenia obwodu w wybranych partiach ciała, jak uda i brzuch. Chudnie się całościowo, tzn. z twarzy, ramion, biustu również.

Ile posiłków jeść w ciągu dnia?

Jeżeli chcesz zadbać o siebie staraj się stosować zasady zdrowego żywienia oraz wprowadzić regularną aktywność/ćwiczenia na wybrane partie ciała. To z pewnością ujędrni i ukształtuje twoje ciało. Postaraj się jeść 4-5 razy dziennie. Dbaj o to, aby przerwy między posiłkami wynosiły około 3-3,5 godz. Nie podjadaj między posiłkami, unikaj słodyczy, słodkich napojów, soków.

Jak układać posiłki, żeby o siebie zadbać?

Spróbuj regularnie jeść śniadania. Ominięcie śniadania obniża sprawność umysłową. Może to być owsianka z orzechami, kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z serem albo jajkiem oraz jogurt, kefir, omlet z warzywami.

Drugie śniadanie powinno zawierać porcję produktów białkowych oraz owoców lub warzyw. Może to być np. hummus, pasta z fasoli, pasta z ryby, twarożek, kanapka z rybą, wędliną lub jajkiem i rzodkiewki, pomidor, sałata, cząstki papryki, ogórka lub jabłko czy sezonowe owoce.

Obiad może jedno- lub dwudaniowy. Zupy należy gotować na wywarze z jarzyn. Nie można doprawiać ich zasmażkami, śmietaną, masłem. Podstawowym składnikiem drugiego dania powinny być warzywa surowe, najlepiej w kompozycji surówki, np. z kapusty kwaszonej, sałaty, gotowanych brokułów, grilowanej cukini, pomidorów itp. Źródłem białka są: gotowane strączki, mięso, drób, ryby, jaja. Jako uzupełnienie – gotowane produkty zbożowe, np. ryż brązowy, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty.

Podwieczorek najlepiej, by były to koktajle zielone, orzechy, pestki, nasiona. Kolacja może być na ciepło lub na zimno, w zależności od pory roku. Komponujemy posiłek, korzystając z mleka, mięsa, wędlin i ryb o mniejszej zawartości tłuszczu. Bardzo dobrą propozycją na kolację są warzywne sałatki z łyżką oliwy z oliwek, omlety z warzywami lub zupy kremy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta