Najlepsza dieta dla 11-latki [Porada eksperta]

2013-09-11 22:18

Dzień dobry! Jestem Natalia i ważę 53 i mam 156 cm. Nie wiem co robić? Jestem gruba i chcę to zmienić.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj Natalio, Przede wszystkim nie masz otyłości. Jeżeli nie najlepiej czujesz się w aktualnej wadze, to przede wszystkim trzeba przyjrzeć się nawykom żywieniowym i mądrze popracować na tym polu. Jeżeli chcesz zmniejszyć masę ciała, to podstawą jest regularne jedzenie.

Tak, tak, aby schudnąć trzeba jeść. Oczywiście nie "byle co", a zdrowe produkty. Zatem unikamy słodyczy, słodkich napojów i soków, słonych przekąsek, fas fodów, tłustego mięsa i nabiału, także jogurtów owocowych, tłustych serów, białego i cukierniczego pieczywa.

Dania powinny być gotowane, pieczone, smażone bez tłuszczu. Unikamy smażenia w panierkach, głębokim tłuszczu, a także pomijamy tłuste sosy mięsne, serowe czy śmietanowe oraz majonez.

Redukowanie masy ciała nie może opierać się na drastycznych rozwiązaniach. Konieczne jest wprowadzenie pierwszego śniadania przed wyjściem do szkoły (np. owsianki z owocami i jogurtem naturalnym, kanapek z chleba żytniego na zakwasie z wędliną i warzywami, kaszy jaglanej z owocami) i drugiego śniadania (kanapek, owoców, sałatek), które będziesz zabierać ze sobą. Istotne jest także wyeliminowanie podjadania między posiłkami (szczególnie słodyczy) oraz picia słodkich napojów. Pragnienie powinnaś zaspokajać wodą. Po powrocie ze szkoły powinnaś zjeść obiad najlepiej rybę pieczoną z warzywami, ryżem brązowym i surówką lub chude mięso z warzywami i kaszą gryczaną/ pęczak lub danie wegetariańskie na bazie strączkowych, ryżu brązowego lub kaszy oraz surówek. Kolacja powinna być jedzona na 3 godziny przed snem i nie powinna obfitować w węglowodany proste.

Innymi słowy unikamy na wieczór owoców, mleka, nadmiaru pieczywa. Warto też, abyś pomyślała o regularnych ćwiczeniach, najlepiej w takiej dyscyplinie jaką lubisz najbardziej. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta