Nieskuteczna dieta - wina antykoncepcji? [Porada eksperta]

2014-11-01 11:46

Od pół roku próbuję schudnąć, jednak niestety nie udaje mi się. Mam 25 lat, ważę 59 kg przy 152 cm wzrostu. Jem mało, ponieważ moja praca nie pozwala mi na podjadanie, a posiłki regularne jem w określonych godzinach: 9:45 drugie śniadanie - owoc i o 13:00 obiad - często kanapka bądź jogurt. Oczywiście codziennie rano jadam śniadanie, zazwyczaj płatki kukurydziane. Kolacja w godzinach między 17-18. Niestety, na sport czy ćwiczenia za bardzo nie mam już czasu. Staram się jednak chociaż kilka razy w tygodniu robić brzuszki, pompki - cokolwiek, by się ruszać. Nie wiem, co mam robić więcej. Słodycze odstawiłam całkowicie. Jem bardzo rzadko w bardzo małych ilościach. Chciałabym ważyć chociaż 49 kg, bo źle się czuję sama ze sobą. Nie wiem, co mam robić. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą przeszkadzać w zrzuceniu wagi? Proszę o pomoc, bo jeszcze trochę i oszaleję. Nie wiem co robić.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pani BMI (z ang. Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała) wynosi 25,5 przy normie 18,5-25. Zatem jest podwyższony i oznacza lekką nadwagę. Faktycznie, mając na względzie przede wszystkim aspekt zdrowotny, warto byłoby zmniejszyć tę wartość.

Myślę, że problem ze zrzuceniem niechcianych kilogramów wynika przede wszystkim z prowadzonego trybu życia. Oczywiście, jak najbardziej możliwym jest dojście do zamierzonej przez Panią wagi, jednak należy pamiętać, że jeśli chcemy, by efekt był długotrwały, należy cierpliwości i wielu zmian. Proszę przyjrzeć się swojemu menu. Najlepiej zrobić to na zasadzie poprowadzenia dzienniczka żywienia. Warto go potem ocenić pod kątem regularności posiłków (powinno być ich 5 co 3 godz.) i ich składu. Proszę postarać się wykreślić wszystkie przetworzone produkty - w tym płatki kukurydziane, które dostarczają niewiele błonnika, a mają wysoki IG. Warto wprowadzić płatki owsiane, otręby, płatki żytnie, gryczane i kasze, np. jaglaną na śniadania. Proszę spróbować jeść częściej., dbać o odpowiednią ilość białka (drób, chuda wołowina, twarogi, jaja, fasola, soczewica) oraz 5 razy dziennie spożywać warzywa.

Myślę, że warto, obok zmiany sposobu żywienia, dodać jakąś drobną aktywność fizyczną (np. chodzenie do pracy na pieszo czy weekendowe spacery). Możliwe, że problemy z brakiem zmiany masy ciała wynikają także ze zbyt małej ilości i wartości odżywczej (witaminy, błonnik) spożywania posiłków, a także zbyt długich przerw między posiłkami (ponad 4 godz.).

Wszystkie te składowe (brak ruchu także) sprawiają, że Pani metabolizm (czyli przemiany w Pani organizmie) jest bardzo powolny. By zrzucić zbędne kilogramy, trzeba byłoby go przyspieszyć poprzez regularne posiłki, z dużą ilością warzyw, owoców, pełnoziarnistych zbóż, pełnowartościowych białek i zdrowych tłuszczów, odpowiednią podaż nawadniających płynów.

Wzrost masy ciała (o ok. 2 kg) po kuracji hormonalnej może być spowodowany zatrzymaniem wody i sodu w organizmie. Jeśli mimo wszystko po tabletkach Pani nastrój ulega zmianie lub ma Pani większy apetyt, myślę, że warto kwestię tę przedyskutować z ginekologiem, który pomoże w dobraniu odpowiedniej antykoncepcji. Pozdrawiam!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta