Odchudzanie i bóle głowy po aktywności fizycznej [Porada eksperta]

2016-07-03 0:12

Mam 16 lat, 190 cm wzrostu i ważę 100 kg. Mój organizm od jakiegoś czasu zaczął reagować na większy wysiłek fizyczny ostrymi bólami głowy. No trudno, musiałem przestać ćwiczyć na WF-ie. Staram się spacerować codziennie i to nawet dość szybkim tempem, na długie dystanse (5-10 km). Niestety, po udanym spacerze zazwyczaj przychodzi czas na niezdrowe przekąski. Wiem, że muszę je wyeliminować, ale wiem też, że to nie wystarczy. Co jeść? Co robić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Bóle głowy mogą być spowodowane zbyt małą ilością dostarczanej do organizmu wody bądź zbyt niską kalorycznością dziennego jadłospisu. Minimalna ilość wody, jaką powinno się pić, to 30 ml/kg mc. Warto też sprawdzić inne (niedietetyczne) przyczyny bólów głowy. Polecam wizytę lekarską.

Ponadto po wykonanym spacerze zamiast niezdrowych przekąsek, zjedz na przykład koktajl owocowy. Będzie to korzystniejsze dla organizmu, bo dostarczy łatwo przyswajalnych węglowodanów i białek. Staraj się jeść 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4-godzinnych; śniadanie najlepiej jest jeść w ciągu godziny od wstania, a kolację najpóźniej 2 godziny przed snem.

Regularność posiłków pozwoli zmniejszyć wahania poziomu cukru we krwi, więc nie będziesz czuł napadów głodu i nie będziesz ulegał ochocie na kaloryczne przekąski. Warto przeanalizować swój jadłospis, poprowadzić tzw. dzienniczek żywieniowy i poobserwować, co może wymagać korekty. Polecam też wizytę u dietetyka, który po analizie aktualnego sposobu jedzenia doradzi, jak zmodyfikować dietę, abyś czuł się znacznie lepiej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta