Papierosy a odchudzanie: czy palenie pomaga schudnąć? [Porada eksperta]

2014-11-14 22:37

Chciałbym podnieść kwestię wpływu palenia papierosów na efekty odchudzania i masę ciała. Nie chcę tutaj się rozwodzić nad oczywistymi negatywnymi skutkami palenia, a jedynie nad jego wpływem na odchudzanie. Zapoznałem się z dwoma sprzecznymi teoriami: nikotyna podnosi metabolizm, likwiduje uczucie głodu, dzięki czemu łatwiej kontrolować masę ciała. Z drugiej strony czytałem, że nikotyna podnosi poziom kortyzolu we krwi, a co za tym idzie - niszczy tkankę mięśniową i jest niejako promotorem gromadzenia się tłuszczu na twarzy i brzuchu. Chciałbym się dowiedzieć, mówiąc krótko, jak to jest z tym paleniem? Jaki ma dokładnie wpływ na proces odchudzania i masę ciała? Będę wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Faktycznie, w Twojej wypowiedzi jest dużo racji. Nikotyna stymuluje syntezę prekursorowego polipeptydu, który zaangażowany jest m.in. w hamowanie pobierania pokarmu i zmniejszenie apetytu. Według przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia badań, wskaźnik masy ciała był niższy u osób palących, choć osoby palące większą ilość papierosów (ok. 2 paczek dziennie) wykazywały tendencję do większej masy niż niepalące osoby. Być może jest to związane z procesem adaptacji organizmu do pewnych dawek nikotyny. Wówczas wydzielanie dopaminy (która również wpływa na apetyt) następuje po podaży większej niż na początku ilości nikotyny i organizm niejako się do niej „przyzwyczaja”.

Badania na szczurach pokazują, że nikotyna faktycznie powoduje wzrost poziomu kortyzolu, zwłaszcza w przypadku samców. Hormon stresu powoduje uwolnienie aminokwasów z tkanek, nasila glukoneogenezę i może prowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej m.in. w okolicach brzucha, jednak ze względu na zmniejszony apetyt mówić możemy o gromadzeniu się tłuszczu w okolicach narządów wewnętrznych. Poziom wydzielanego podczas palenia papierosów kortyzolu nie jest tak duży jak w przypadku niektórych chorób, m.in. gruczolaka przysadki.

Na palenie warto spojrzeć także z innej strony -  w sytuacjach stresowych, podobnie jak w przypadku nudy, niektórzy odreagowują poprzez jedzenie. Osoby uzależnione wówczas sięgają raczej po papierosy. Być może także z tego wynika ich niższa masa ciała. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta