Glicyna na koncentrację. Skutki uboczne stosowania glicyny

2019-04-05 12:28

Glicyna to najprostszy strukturalnie aminokwas endogenny. Glicyna wytwarzana jest naturalnie przez nasz organizm, ale można się nią wspomagać także suplementacją oraz pozyskiwać ją z pożywienia. Niedobory tego aminokwasu zdarzają się rzadko, a osoby cierpiące na choroby metaboliczne muszą przyjmować specjalistyczne leki z glicyną. Umiejętne stosowanie glicyny nie daje żadnych skutków ubocznych. Sprawdź, jakie właściwości posiada glicyna pod kątem aktywności fizycznej i utrzymania zdrowia.

Glicyna – neuroprzekaźnik na koncentrację. Skutki uboczne stosowania glicyny
Autor: Getty Images Glicynę możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych, zarówno pochodzenia zwierzęcego jak roślinnego, są to m.in. pestki dyni, orzechy arachidowe i włoskie, nasiona sezamu i lnu, płatki owsiane i wiele innych.

Spis treści

  1. Glicyna – składnik wielu suplementów
  2. Glicyna – właściwości
  3. Glicyna – korzyści w treningu
  4. Glicyna – dawkowanie
  5. Glicyna – skutki uboczne nadmiaru i niedoboru
  6. Glicyna – źródła glicyny w pożywieniu
  7. Glicyna – zastosowanie w suplementacji

Glicyna ma szerokie zastosowanie w suplementacji sportowej, leczeniu wielu schorzeń oraz kosmetyce. Jest składnikiem m.in. kolagenu i keratyny, a ich drogocenne właściwości pomagają utrzymać nasz organizm w zdrowiu i witalności. Glicyna, umiejętnie stosowana, nie daje żadnych skutków ubocznych, za to może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Glicyna – składnik wielu suplementów

Glicyna (łac. acidum aminoaceticum) to organiczny związek chemiczny, wchodzący w skład 20 podstawowych aminokwasów białkowych. Zaliczana jest do kwasów endogennych i w największej ilości znajduje się w kolagenie (glicyna to 1/3 kwasów znajdujących się w kolagenie) oraz w keratynie.Glicyna w organizmie syntezowana jest z choliny, seryny, treoniny oraz hydroksyproliny. W ludzkim organizmie glicyna znajduje się głównie w skórze, mięśniach i tkance łącznej stawów. Glicyna jest potrzebna przede wszystkim do tego, aby w naszym ciele zachodziły ważne przemiany biochemiczne w wątrobie oraz nerkach.

Glicyna – właściwości

Glicyna wykazuje swoje prozdrowotne właściwości, szczególnie w walce z niektórymi schorzeniami i chorobami, takimi jak niewydolność nerek, niewydolność serca, zapalenie stawów, zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, wrzody żołądka, zespół nieszczelnego jelita, zaburzenia neurobehawioralne, cukrzyca.

Ponad to, glicyna wspomaga wchłanianie wapnia z pożywienia, syntezuje erytrocyty oraz hemoglobinę, więc pomaga także w walce z niedokrwistością. Co więcej, poprawia także pracę układu nerwowego i zmniejsza produkcję kwasu żołądkowego.

Glicyna ma także zastosowanie w chorobach metabolicznych, otyłości oraz chorobach związanych z układem krążenia. Liczne badania wskazują też na to, że glicyna może zapobiegać powstawaniu niektórych nowotworów, zwłaszcza związanych z jamą brzuszną.

Glicyna ma także właściwości łagodzące stres, stany lękowe, niepokój, a nawet schizofrenię i poważne zaburzenia psychiczne.

Glicyna – korzyści w treningu

Glicyna potrzebna jest do syntezy kreatyny, która transportuje energię ATP bezpośrednio do mięśni. Kreatyna wypełnia komórki mięśniowe, więc glicyna przyczynia się pośrednio do ich wzrostu i lepszej hipertrofii. Ponad to, glicyna stymuluje produkcję hormonów steroidowych, które kontrolują wydatek energetyczny organizmu.

Ten aminokwas endogenny potrzebny jest także do produkcji kolagenu, który wpływa nie tylko na jędrność skóry i trwałość paznokci. Kolagen jest głównym składnikiem stawów, więzadeł i chrząstek, a duża ilość tego białka w organizmie zapewnia im elastyczność i trwałość. Kolagen składa się w około jednej trzeciej części z glicyny, dlatego będzie doskonale działał na nasze ciało pod kątem zdrowia stawów i kości.

Glicyna wpływa także na leczenie tzw. zespołów metabolicznych. Obniża ilość kwasów tłuszczowych w wątrobie, reguluje ciśnienie krwi oraz normuje poziom insuliny i trójglicerydów we krwi. Co więcej, glicyna obniża stres oksydacyjny w naczyniach krwionośnych, dzięki zwiększeniu stężenia komórkowego poziomu glutationu.

Glicyna – dawkowanie

Nie istnieją żadne wytyczne, sugerujące zalecaną dzienną dawkę glicyny do spożycia. Liczne badania naukowe wykazały, że glicynę można stosować nawet w tak wysokich dawkach jak 60 gramów dziennie, ale nigdy nie powinno się samemu dobierać sobie dawki suplementów. Taka podaż przeznaczona jest dla osób cierpiących na choroby związane z metabolizmem glicyny.

Większość z nas nie cierpi na niedobory glicyny z tego względu, że ten aminokwas można znaleźć w większości spożywanych produktów, zarówno pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Jeśli już myślimy o suplementacji glicyną, na początek lekarze zazwyczaj zalecają łagodniejszą dawkę do spożycia, tj. 15 gramów dziennie.

Glicyna – skutki uboczne nadmiaru i niedoboru

Skutki nadmiaru i niedoboru glicyny w organizmie mogą przekształcić się w poważne choroby związane z metabolizmem glicyny. Najpoważniejsze z nich to:

  • Nieketonowa hiperglicynemia – jest chorobą genetyczną. Powoduje, że w organizmie, szczególnie we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym, gromadzi się zbyt duża ilość glicyny.
  • Glicynuria – to choroba, która polega na zaburzeniach reabsorpcji glicyny w kanalikach nerek. To stymuluje zwiększone wydalanie glicyny z organizmu i skutkuje niedoborami tego aminokwasu we krwi.
  • Pierwotna hiperoksaluria – to schorzenie, które polega na zaburzeniu katabolizmu glioksalanu, który powstaje przez eliminację glicyny. Utlenienie glioksalanu do szczawianu, które jest następstwem deaminacji, powoduje kamicę moczową oraz wapnicę nerek. Ta choroba może prowadzić do zgonu przez niewydolność nerek oraz nadciśnienie.

Niedobory glicyny nie zdarzają się często i nie zawsze muszą być skutkiem poważnej choroby. Niedobór glicyny w organizmie często może być spowodowany dietą ubogą w białko, dlatego bardzo ważne jest, aby prowadzić zdrowe i zbilansowane żywienie.

Glicyna – źródła glicyny w pożywieniu

Glicynę możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych, zarówno pochodzenia zwierzęcego jak roślinnego, są to m.in.:

Glicyna – zastosowanie w suplementacji

Glicyna jako składnik suplementów dla osób aktywnych fizycznie będzie doskonale działać na przyspieszenie regeneracji mięśni i hamowanie rozpadu białek mięśniowych. Glicyna może także pomagać w utrzymaniu masy mięśniowej, zwłaszcza u osób starszych, ponieważ stymuluje hormony wzrostu. Glicyna zwiększa także skuteczność neuroleptyków, a także wspomaga pracę układu pokarmowego w trakcie kuracji niektórymi silnie działającymi lekami. Glicyna pomaga leczyć choroby takie jak depresja oraz pomaga w leczeniu padaczki.

Warto zwrócić uwagę na to, że przeciętny człowiek, dbający o zbilansowaną i zdrową dietę, nie potrzebuje dodatkowej suplementacji glicyną.

Ten drogocenny aminokwas pozwala również regulować cukier we krwi oraz zmniejszać senność i uczucie zmęczenia. Co więcej, przyczynia się do poprawy jakości snu, zwiększenia koncentracji oraz lepszych procesów myślowych. Jako suplement diety może być także stosowany wśród osób walczących z otyłością lub nadwagą, ponieważ wspomaga procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie.

Glicyna znajduje się przede wszystkim w kolagenie oraz w keratynie. Z tego względu często stosowana jest w medycynie oraz kosmetyce. Kolagen odpowiedzialny jest za jędrną i sprężystą skórę, a zawarta w nim glicyna wspomaga procesy odmładzające zachodzące w naszym organizmie. Natomiast glicyna jako składnik keratyny doskonale sprawdzi się jako odżywka dla suchych i niszczonych włosów. Będzie wskazana także dla tych, którzy mają słabe, łamliwe paznokcie i przesuszoną skórę.