Trzy korzyści ze stosowania ashwaghandhy. Jaśniejszy umysł to jedna z nich
Moda na ashwagandhę trwa od lat. Nie tylko dlatego, że może być pomocna przy cukrzycy lecz również z tego powodu, że dzięki niej wiele osób na co dzień zabieganych i zestresowanych może żyć łatwiej. W jakich sytuacjach szczególnie warto sięgać po ashwagandhę?
Ashwagandha, znana również jako żeń-szeń indyjski i witania ospała, jest wiecznie zielonym krzewem występującym w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Europy, Afryki i Azji. Jest to zarazem jedno z podstawowych ziół medycyny ajurwedyjskiej, w której ceni się je w szczególności za pomoc w łagodzeniu stresu i niepokoju.
Ashwagandha jest adoptogenem. Oznacza to, że należy do grupy substancji aktywnych, które mają zdolność do wspomagania organizmu w radzeniu sobie ze stresem fizycznym, emocjonalnym i środowiskowym. Adaptogeny mają też zdolność zmniejszania negatywnego wpływu stresu na organizm.
Ashwagandha łagodzi stres
Niewątpliwie jedną z największych korzyści ze stosowania ashwagandhy jest łagodzenie stresu. W przeglądzie prowadzonym od 2021 roku, w którym przeanalizowano 41 różnych badań w celu znalezienia schematów korzyści wynikających ze stosowania tego suplementu stwierdzono, że codzienne przyjmowanie ashwagandhy rzeczywiście może zmniejszyć poziom stresu i niepokoju.
Badacze, porównując grupę przyjmującą suplement z grupą kontrolną stwierdzili u tej pierwszej niższy poziom kortyzolu - hormonu stresu, a co za tym idzie, mniejsze objawy stresu.
Ashwagandha może wykazywać także korzystne działanie w łagodnych stanach depresyjnych. Co więcej, podczas badań na szczurach odkryto, że przyjmowanie tego adaptogenu zmniejszało zmiany wywołane stresem - takie jak upośledzenie pamięci czy wrzody żołądka.
Ashwagandha poprawia jakość snu
Mniej znaną właściwością ashwagandhy, jest to, że może poprawić jakość snu - a dowiodło tego randomizowane badanie przeprowadzone w 2020 roku, w którym udział wzięło 150 osób.
Podzielono ich na dwie grupy, z czego jedna przyjmowała suplement ashwagandhy, a druga placebo. Dzięki temu można było porównać zgłaszaną przez nich jakość snu. U osób przyjmujących suplement zaobserwowano poprawę jakości snu o 72 proc.
Badacze sugerują, że to działanie ashwaghandhy może być związane z tym, że łagodzi ona stres - a wtedy łatwiej się zasypia. Według naukowców ashwagandha skraca czas zasypiania, pozwala spokojniej spać oraz wydłuża całkowity czas snu.
Ashwagandha rozjaśnia umysł i dodaje energii
Ciekawostką może być również to, że ashwagandha może dodawać energii i wspierać jasność umysłu. Niezależnie czy wynika to z obniżenia poziomu stresu i lepszego snu, czy też suplement sam w sobie zapewnia taką korzyść, badania wykazały, że osoby regularnie przyjmujące ashwagadhę mają więcej energii i sprawniej im się myśli.
Uczestnicy badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kolorado w Colorado Springs stwierdzili, że suplement ten zapewnia "poprawę samopoczucia, w tym poczucie spokoju, poprawę poziomu energii i większą jasność umysłu".
Jak i ile ashwagandhy przyjmować?
Ashwagandhę można spożywać zarówno w formie kapsułek, jak i tabletek, żelków, proszków, nalewki lub herbaty. Zgodnie z uchwałą Zespołu ds. Suplementów Diety działającego przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS z 2020 roku, powinno się przyjmować nie więcej niż 300 miligramów na dzień. Eksperci zalecają, aby suplementację ashwaganghy omówić z lekarzem po to, by uniknąć powikłań zdrowotnych.
Kto nie powinien stosować ashwagandhy?
Ashwagandha nie jest jednak suplementem dla każdego. Uważać powinny zwłaszcza osoby, które na stałe przyjmują leki - na przykład uspokajające lub immunosupresyjne - gdyż między suplementem i lekami może dojść do niekorzystnych interakcji. Z tego powodu przez rozpoczęciem suplementacji należy porozmawiać z lekarzem lub zasięgnąć opinii dietetyka.
Indyjskiego żeń-szenia powinny unikać również kobiety w ciąży, karmiące piersią, z obniżoną odpornością i osoby z chorobami tarczycy. Może on bowiem wpływać na czynność tarczycy.
Spis treści
- Ashwagandha łagodzi stres
- Ashwagandha poprawia jakość snu
- Ashwagandha rozjaśnia umysł i dodaje energii
- Jak i ile ashwagandhy przyjmować?
- Kto nie powinien stosować ashwagandhy?