Ćwiczysz, żeby schudnąć? Niestety, możesz się niemiło zdziwić

2024-01-28 14:30

Myślisz, że jak więcej zjesz, to więcej poćwiczysz i po sprawie? Okazuje się, że to nie takie proste. Kilka niezależnych badań sugeruje, że ćwiczenia wcale nie sprzyjają zmniejszeniu masy ciała. Jak to możliwe?

Ćwiczysz, żeby schudnąć? Niestety, możesz się zdziwić
Autor: Getty Images Ćwiczysz, żeby schudnąć? Niestety, możesz się zdziwić

Czy ćwiczenia odchudzają? 

Sposób na schudnięcie? Dla wielu osób synonimem skutecznego odchudzania jest aktywność fizyczna. Niewątpliwie jest w tym wiele racji, a dobrze dobrana aktywność to również przepis na poprawę nastroju, dobry sen, lepszą koncentrację, dobry metabolizm, lepszą odporność, mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia, remedium na bóle kręgosłupa po całodziennym siedzeniu za biurkiem.

W formie: Ćwiczenia kulszowo goleniowe

Jak wykazują współczesne badania, mimo tak licznych zalet, ćwiczenia wcale nie muszą sprzyjać utracie masy ciała. Chociaż to może zaskakiwać, zwiększenie aktywności nie zawsze przekłada się na zmniejszenie masy ciała. Dlaczego tak się dzieje?

Więcej ćwiczysz = mniej chudniesz

Niektórzy wysuwają wnioski na podstawie obserwacji, sądząc, że spalając więcej kalorii w czasie treningu, jednocześnie organizm spala mniej kalorii w czasie odpoczynku. Jak to możliwe?

Badacze wciąż głowią się nad tym zjawiskiem i przyznają, że potrzebne jest w tej kwestii więcej randomizowanych badań z uwzględnieniem wysokich standardów badawczych.

Dotychczasowe analizy ponad 100 dostępnych badań dotyczących wpływu treningu aerobowego na organizm sugerują, że treningi jednak przekładają się na utratę masy ciała u dorosłych – może być to jednak bardzo nieznaczny spadek wagi.

Zauważono, że ćwicząc pół roku do roku ćwiczenia aerobowe albo treningi oporowe, ale przy tym rezygnując z diety odchudzającej, praktykowanej przed podjęciem treningów, nie utrzymuje się wagi, która wzrastała mimo ćwiczeń.

W badaniach uwzględniono regularność treningu 2-3 razy tygodniowo. Dla porównania zbadano osoby, które po diecie nie ćwiczyły – i odkryto, że ich przyrost masy był podobny.

Ćwiczenia zamiast diety? Powodują tycie

Zdaniem badaczy z American College of Sports Medicine odchudzanie, a potem zastępowanie diety ćwiczeniami niekoniecznie pozwala na utrzymanie efektów wcześniejszego odchudzania.

Tu również zwrócono uwagę na braki odpowiednich randomizowanych badań, które rzuciłyby pełne światło na sprawę.Wzięto więc pod uwagę grupę dorosłych z nadwagą, biorących udział w 10-miesięcznym programie ćwiczeń.

Wyniki potwierdziły wcześniejsze obserwacje: ćwiczący nie chudli, a ćwicząc, spożywali więcej kalorii. W dodatku spalali relatywnie niewiele więcej kalorii niż osoby niećwiczące.

Oznacza to, że same ćwiczenia, bez diety, nie przełożą się na utratę masy ciała. Wyniki wskazują również, że objadanie się z myślą o późniejszym spaleniu nadprogramowych kalorii  może prowadzić do rozczarowania, gdy staniemy na wadze.