Te ćwiczenia pomagają pozbyć się cellulitu. Rób tak przez 10 minut dziennie i zobaczysz, co się stanie

2024-08-13 13:52

Cellulit to temat, który budzi wiele emocji. Z jednej strony promuje się akceptację ciała takim, jakie jest. Z drugiej strony - wiele osób dąży do gładkiej, jędrnej skóry. Jak znaleźć złoty środek między akceptacją siebie a dbaniem o zdrowie i sylwetkę? W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, jak skutecznie redukować cellulit i ujędrnić ciało, nie zapominając przy tym o dobrym samopoczuciu i zdrowym podejściu do własnego ciała.

Te ćwiczenia pomagają pozbyć się cellulitu. Rób tak przez 10 minut dziennie i zobaczysz, co się stanie
Autor: GettyImages Te ćwiczenia pomagają pozbyć się cellulitu. Rób tak przez 10 minut dziennie i zobaczysz, co się stanie

Jak się pozbyć cellulitu - ćwiczenia

Cellulit, wróg nasz codzienny? Współcześnie coraz głośniej i bardziej otwarcie mówi się o akceptacji ciała, takiego jakie jest: z cellulitem, fałdkami, rozstępami i owłosieniem. Co oczywiście nie znaczy, że nie warto o siebie dbać, bo zawsze warto – przede wszystkim dla zdrowia.

Jeśli natomiast lubimy mieć gładkie ciało bez cellulitu, też nie ma w tym nic złego, o ile ta potrzeba nie jest dyktowana zewnętrzną presją i nie powoduje problemów z samoakceptacją. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, które umożliwiają dbanie o sylwetkę i zdrowie jednocześnie.

Jaki sport powinieneś uprawiać?

Pytanie 1 z 7
Kto jest Twoim ulubionym polskim sportowcem?

Jak się pozbyć cellulitu i ujędrnić ciało? Zacznij ćwiczyć. Nie rób sobie (i swojemu ciału) krzywdy w postaci jednorazowych zrywów, bo w ten sposób możesz nabawić się kontuzji. Ćwicz codziennie lub prawie codziennie, choćby 10-15 minut, optymalnie 30 minut do godziny. Odżywiaj się zdrowo i dobrze nawadniaj, a przekonasz się, że już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń, ubędzie cellulitu, sylwetka stanie się smuklejsza, a skóra bardziej jędrna. Jak to zrobić?

Najlepsze ćwiczenia, żeby zwalczyć cellulit

Najpierw znajdź sport czy aktywność, którą lubisz. Jeśli ktoś poleca pływanie, ale ciebie wzdraga na samą myśl o zanurzeniu w wodzie, odpuść sobie. Może długie spacery? Rower? Intensywne interwały? Gimnastyka? Jest wiele możliwości i dopóki nie będziesz lubić tego, co robisz, trudno będzie regularnie uprawiać aktywność.

Do tego nie zapominaj o dobrym żywieniu i po prostu dbaniu o siebie, przez m.in. odpowiednie przerwy w treningach. Pamiętaj, nie walczysz o medale olimpijskie, po prostu dbasz o siebie. I w tym dbaniu powinna być przestrzeń na dobry, konstruktywny trening, a nie przysłowiowe „zażynanie się na siłowni”.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o otyłości

Ćwiczenia, które ujędrniają uda i pośladki 

Jakie ćwiczenia najlepiej ujędrniają ciało? Oto lista propozycji, z których warto skorzystać. Pamiętaj, aby ćwiczenia poprzedzać lekką rozgrzewką, co zmniejszy ryzyko kontuzji. Trening natomiast zakończ ćwiczeniami rozciągającymi.

Dobry pomysł na poprawę gibkości nóg i jędrności ich skóry to wykroki – naprzemiennie jedna noga w przód, uginamy ją w kolanie. Możemy ćwiczyć, jednocześnie uginając kolano nogi pozostającej z tyłu, tak żeby dotknąć nim ziemi – po czym się podnosić.

Możemy też uginać kolano tylko nogi z przodu, zostawiając z tyłu wyprostowaną nogę, której mięśnie i ścięgna są w takiej pozycji rozciągane. Optymalne byłoby praktykowanie wykroków na zmianę. W przypadku wykroków bez uginania nogi z tyłu, to samo ćwiczenie można robić również na boki, nie tylko do przodu.

Przysiady to również dobry pomysł na wzmocnienie mięśni nóg i pośladków, a przy tym redukcję cellulitu. Warunkiem jest prawidłowe ich wykonanie, bez pochylania sylwetki. Żeby o to zadbać, można robić przysiady przed lustrem lub przy ścianie.

TOP 5 sportów dla seniorów

Jak pompki rzeźbią sylwetkę? 

Pompki to ćwiczenia, które angażują mięśnie ramion, klatki piersiowej, pleców i brzucha. Warto je robić przed lustrem lub pod czyimś okiem, żeby kontrolować, czy mamy przy tym prawidłową pozycję (niektóre osoby mają skłonność do podnoszenia w górę pośladków, zamiast mieć ciało w jednej linii). Jeśli pełne pompki to za dużo, możesz je wykonywać na kolanach lub stojąc przy ścianie.

Mocno angażującym ćwiczeniem jest również słynna deska. Na liście polecanych ćwiczeń bywa też martwy ciąg – czyli podnoszenie obciążenia do wysokości bioder. Jednak schylanie się i podnoszenie czegokolwiek w niewłaściwy sposób, może być przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa, a nawet urazów. Dlatego z tym ćwiczeniem najlepiej zapoznać się pod okiem trenera lub trenerki, a następnie praktykować je kontrolując poprawność sylwetki np. w lustrze.

Ćwiczysz, ale cellulit nie znika? To może być ten powód 

Oprócz ćwiczeń i redukcji masy ciała, pomocne może być zmniejszenie godzin, jakie spędzamy na siedząco, masaże newralgicznych części ciała i odpowiednie kosmetyki. Co, jeśli ćwiczysz, ćwiczysz, a cellulit jest, jak był? No cóż.

Prawda o cellulicie (jak i o wielu innych czynnikach) jest taka, że jest to też problem uwarunkowany genetycznie. Może więc zdarzyć się, że mamy ku temu predyspozycje i nie zniwelujemy cellulitu całkowicie. Jednak to nie znaczy, że należy porzucać ćwiczenia, ponieważ jest to jedna z prostych metod dbania o zdrowie, odporność i przypływ endorfin.