Brak efektów odchudzania [Porada eksperta]

2016-07-02 23:50

Ważę 70 kg, mój wzrost to 170 cm, bardzo mało ruchu, praca siedząca. Z racji tego, że jadłam mało i nieregularnie, postanowiłam wprowadzić zasadę 5 posiłków, dobre węglowodany w 3 posiłkach (śniadanie, lunch i obiad) oraz owoce, jogurty w 2 śniadaniu i kolacji. Początki zmian były trudne, bo ciężko było mi coś zjeść rano i w pracy (wcześniej tylko jogurt, owoc w pracy i obiadokolacja). Liczę moją kaloryczność na ok. 1400-1500. Jem zdecydowanie więcej niż wcześniej, a moja waga nadal stoi w miejscu. Proszę o poradę co do kaloryczności posiłków. Czy jednak powinnam ją zmniejszyć, czy zwiększyć ?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Owoce może Pani włączać do posiłków w pierwszej części dnia, czyli do śniadania i drugiego śniadania. Zawierają one dużo cukrów prostych i dodawanie ich do kolacji nie jest dobrym pomysłem, gdyż będą się wtedy okładać w postaci tkanki tłuszczowej. Ważne, żeby śniadanie jadła Pani w ciągu godziny od wstania, napędza wtedy to organizm do pracy. Regularność spożywania posiłków jest ważna, powinno się je jeść co trzy, maksymalnie cztery godziny. Przy czym kolacja najpóźniej dwie godziny przed położeniem się spać. Takie jedzenie „z zegarkiem” zapobiega gwałtownym wahaniom cukru we krwi, nie mamy poczucia napadów głodu.

Warto także zwrócić uwagę na indeks glikemiczny (klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu) produktów i wybierać te o niskim indeksie. Proszę zadbać o odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, minimum to 1,5 litra. Kolacja powinna składać się z białka i warzyw. Przykładowo może Pani zjeść sałatkę z kurczakiem. Niech Pani spróbuje wprowadzić jakąkolwiek aktywność fizyczną, nawet pół godzinny dziennie. Zamiast windy i schodów ruchomych wybierać klasyczne schody, zamiast autobusu i samochodu - spacer.

Stres i ilość snu ma także duży wpływ na przebieg procesu utraty wagi. Zbyt krótki czas spania i duża ilość stresu powodują podwyższenie poziomu kortyzolu we krwi, a to bardzo utrudnia odchudzanie. Jeśli pomimo wdrożenia zmian nadal nie będzie Pani chudła, proszę zrobić badania krwi i udać się do lekarza. Przyczyną mogą być nieprawidłowe poziomy hormonów, problemy z tarczycą. Nie zmniejszałabym już kaloryczności, bo dieta byłaby zbyt restrykcyjna dla organizmu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta