Czy emocje mają wpływ na odżywianie? [Porada eksperta]

2014-07-25 1:21

Witam serdecznie, jestem 20-letnia kobietą ze sporą nadwagą. Jestem aktywna fizycznie oraz zdrowo się odżywiam, ale niestety dostaje napadów głodu, po prostu obżarstwa. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. W ciągu dnia spożywam głównie produkty z dużą zawartością błonnika. Takie napady pojawiają się, np. co 2 tygodnie, ale trwają aż tydzień! Podejrzewam, że może mieć to podłoże emocjonalne, ponieważ chorowałam 2 lata temu na nerwicę lękową, ale z tego co pamiętam, to jeszcze przed nerwicą zdarzały mi się takie sytuacje. Te napady nie dają mi poczucia spokoju, świetnie czuję się, gdy odżywiam się zdrowo i ćwiczę i potrafię tak żyć, ale raz na jakiś czas przyjdzie moment, że "zgrzeszę" i później już nic innego nie robię tylko jem i nie ćwiczę i dostaję z tego powodu stanów depresyjnych. Czuje się jakbym żyła w błędnym kole. Dieta - super samopoczucie - obżarstwo - depresja - wychodzenie z depresji - dieta. I tak cały czas od ok. roku. Proszę mi jakoś pomóc, nie mam możliwości iść do psychologa z przyczyn ode mnie niezależnych, musi być jakaś metoda domowa lub cokolwiek, co pomoże mi pozostać przy zdrowej diecie, przy której traciłam kilogramy. Proszę o pomoc!

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Emocje i żywienie są bardzo od siebie zależne. Często świadomi swoich błędów, mechanicznie pod wpływem różnych czynników wyzwalających ponownie je popełniamy. Tu właśnie trzeba się zastanowić jakie mechanizmy zachodzą, jakie czynniki zewnętrze, bądź wewnętrzne wywołują destabilizację i powrót do objadania.

Może Pani spróbować poprowadzić dzienniczek żywieniowy bieżącego notowania (zapisywanie posiłków z porcją i godziną) wzbogacony o stan emocjonalny i stopień głodu. To ciekawe źródło do samokontroli, zwiększania samoświadomości żywieniowo-emocjonalnej oraz obserwacji czynników, które zaburzają Pani zdrowy sposób żywienia.

Jednak obawiam się, że taka ograniczona pomoc przez Internet, w tym wypadku będzie mało efektywna. Zachęcałabym, mimo wszystko, do kontaktu face to face, nawet nie ze stricte z psychologiem, a raczej z psychodietetykiem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta