Dieta po powikłaniach położniczych [Porada eksperta]

2016-07-12 0:05

Na co powinnam zwracać uwagę, aby pozbyć się kilku-kilkunastu kilogramów. Jestem 1,5 roku po porodzie (wcześniejszy poród ze względu na zespół HELLP) i dodatkowo mam PCOS. Chciałabym rozsądnie zrzucić trochę kilogramów.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Powinna Pani zwracać uwagę na liczbę i regularność posiłków, które Pani zjada. Nie powinna Pani pozostawać zbyt długo na czczo ani spożywać dużych posiłków jednorazowo. Wynika to z tego, że PCOS często towarzyszy inulinooporność, czyli obniżona wrażliwość organizmu na działanie insuliny.

Może Pani jeść 4-5 posiłków co 3-4 godziny. Powinna Pani odpowiednio obniżyć dzienną kaloryczność jadłospisu i spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, którymi są m.in. warzywa, strączki gotowane al dente, komosa ryżowa, kasza gryczana, płatki owsiane, otręby. Należy pamiętać, iż każda długotrwała obróbka cieplna podwyższa indeks glikemiczny produktów. Z tego względu nie powinniśmy rozgotowywać potraw, a zjadać je al dente.

Proszę zrezygnować w diecie z produktów wysokoglikemicznych, czyli słodyczy, dżemów, soków, owoców kandyzowanych, pieczywa pszennego, makaronów i ryżu białego. Węglowodany złożone powinny znaleźć się w każdym Pani posiłku, a towarzyszyć im powinny produkty będące źródłem pełnowartościowego białka i zdrowych tłuszczów. Proszę zwracać uwagę na rodzaj i ilość tłuszczu. Należy unikać produktów bogatych w izomery trans kwasów tłuszczowych. Sprzyjają zaburzeniom lipidowym oraz podwyższeniu poziomu insuliny we krwi. Przy PCOS dobrym źródłem tłuszczów będą orzechy i nasiona, oliwa z oliwek, ryby bogate w kwasy omega 3. Białko może pochodzić z takich produktów, jak mięso drobiowe, ryby, nasiona strączkowe, sery o małej zawartości tłuszczu.

Musi wykluczyć Pani z diety produkty wysokoprzetworzone, zawierające dużo konserwantów i ulepszaczy, potrawy smażone i w panierce. Może Pani urozmaicić potrawy przez zastosowanie innych metod obróbki cieplnej. Pożądane jest gotowanie na parze, pieczenie w folii czy grillowanie. Istnieją związki, które pomagają w leczeniu zespołu policystycznych jajników, np. witamina D, inozytol, d-pinitol czy chrom.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta