Dieta po rekonstrukcji więzadła krzyżowego [Porada eksperta]

2014-10-16 13:20

Zbliża się termin rekonstrukcji mojego więzadła krzyżowego po urazie kolana. Jestem osobą raczej aktywną sportowo. Przed urazem ćwiczyłam aerobik ok. 2-3 razy w tygodniu i czasem 1 raz w tygodniu koszykówka (to powód urazu kolana). Po wypadku musiałam ograniczyć aktywność sportową właściwie do zera. Teraz ważę 75 kg przy wzroście 173 cm. Co powinnam jeść po zabiegu rekonstrukcji więzadła, a czego zdecydowanie nie, aby waga nie wzrosła przez ograniczoną możliwość poruszania się?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że brak aktywności powoduje niższe zużycie energii, dlatego dieta powinna być niżej energetyczna (mniej więcej o 150 kcal mniej /dobę w stosunku do standardowego spożycia). Po operacji warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż antyoksydantów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, kolagenu, glukozaminy. Zabieg chirurgiczny to stres dla naszego organizmu, dlatego w diecie powinny się znaleźć produkty zwalczające wolne rodniki. Właściwie dobrane tłuszcze posiadają działanie przeciwzapalne co pozwala na szybszy powrót do zdrowia.

Tego rodzaju związki możemy znaleźć w orzechach, migdałach, oleju lnianym oraz rybach np: śledź, dorsz i łosoś. Skarbnicą antyoksydantów są warzywa i owoce. Powinny stanowić podstawę racjonalnej diety. Najlepszym sposobem dostarczenia odpowiedniej ilości warzyw i owoców jest przygotowywanie sałatek i surówek. Spożywane w postaci surowej soki z wyciskarki są źródłem witamin i składników mineralnych. Unikać powinna pani słodyczy, słodkich napojów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym, przetworzonej żywności.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta