Jak ma się odżywiać kierowca tira z niedobrymi wynikami wątrobowymi? [Porada eksperta]
Chodzi o mojego męża, który niedawno robił sobie badania krwi i wyniki wątrobowe nie wyszły najlepiej. Dodam, że jego tata zmarł właśnie na raka wątroby. O dietę w domu się nie martwię, bo mniej więcej wiem, co mu wolno jeść, a czego nie. Ale mój mąż jest kierowcą tira i od poniedziałku do piątku jest w trasie. Do tej pory zabierał ze sobą do jedzenia konserwy mięsne, chleb, zupki chińskie i dużo słodyczy. Teraz chcemy, to zmienić, ale nie mamy pomysłu, co może zabierać ze sobą do jedzenia. Gotowanie w trasie nie wchodzi w grę, a zabieranie gotowego jedzenia z domu kończy się tym, że po 2 dniach trzeba było wyrzucić wszystko, bo się po prostu psuło, nawet w lodówce turystycznej. Jak zdrowo odżywiać się w trasie? Mąż ma 28 lat, waży 82 kg, a mierzy 176 cm.
Bardzo dobrą opcją przechowywania pożywienia podczas długich podróży są weki. Warto przed wyjazdem zawekować w słoiki kilka rodzajów zup (aby się nie zepsuły, warto ograniczyć ilość dodawanej cebuli bądź pora - szybciej mogą się popsuć). Można również zawekować gulasz, sosy do makaronu, pulpety z sosem, gołąbki. Gwarantuję, że dobrze zawekowane słoiki, przechowywane w lodówce nie ulegną zepsuciu podczas długotrwałych wyjazdów. Warto spożywać w ciągu dnia 5 posiłków o mniejszych objętościach. Dzięki temu co najmniej 2 posiłki, takie jak obiad i kolacja będą mogły być spożywane „na ciepło”, a pozostałe mogą być w formie kanapek, sałatek. Warto też robić batoniki zbożowe, np. z płatków owsianych, pestek dyni i żurawiny.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE, główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl
Inne porady tego eksperta