Jak schudnąć, kiedy nie można chodzić? [Porada eksperta]
Chciałabym otrzymać poradę jak schudnąć w moim przypadku. Choruję na wrodzoną łamliwość kości i poruszam się o kulach. Ważę teraz 65 kg przy wzroście 147 cm. lat 39. Od miesiąca odchudzam się dietą 1200 kalorii, przynajmniej się staram, bo nie wiem czy dobrze liczę kalorie. Mój jadłospis wygląda tak: rano kromka chleba ciemnego np. z szynką albo jajkiem albo pomidor (do wyboru z tych rzeczy), czasem ryba albo mała łyżka sałatki warzywnej. 2 śniadanie, przeważnie sałatka owocowa np. banan albo winogrona (mała ilość) lub mandarynki z kiwi np. 4 mandarynki i garść winogron, wychodzi takie średnie pudełeczko. Po około 2 godzinach jem jakiś jogurt albo kefir czy jabłko (coś do wyboru z tych rzeczy). Ok. godziny 16 jem obiad, staram się jeść małą ilość tego co jest, bo ja nie gotuję, ale często są warzywa albo jeden gołąbek albo 3 pierogi. Po dwóch godzinach jem jeszcze np. jabłko tarte albo jakąś kromkę chleba. W sumie to bym zjadła więcej, bo po ok. godzinie po moim posiłku jestem głodna. Pierwsze śniadanie o 7, drugie śniadanie 10, potem jem o ok.12:30, potem o 16 i ok. 19 wypijam ze 2 kawy zbożowe z mlekiem 1,5%. Na dzień reszta to herbatki ziołowe: mięta, melisa, rumianek itp. Na swojej diecie schudłam ok. 2 kg, ale teraz już nic nie chudnę. Chciałabym ważyć ok. 55 kg. Proszę o jakąś poradę, bo może popełniam jakieś błędy w żywieniu. Z ćwiczeń to tylko mogę robić jakieś brzuszki, napinanie mięśni itp. Słodycze ograniczyłam do minimum, czasem coś zjem słodkiego, raz w tygodniu np. jedno ciastko albo kawałeczek ciasta. Czasem jest obiad na szybko i kupuję coś z mrożonek np. zupa kalafiorowa. Mam też problem z zębami i pożywienie nie może być twarde.
Spis treści
Bardzo dobrze, że prosisz o poradę dietetyka. W twoim przypadku stosowanie restrykcyjnych diet nie jest zalecane – przede wszystkim dlatego, że nie dostarczysz sobie odpowiedniej podaży wapnia, budulca kości. Może się to wiązać z ryzykiem, jakim jest spadek ich gęstości mineralnej. Oczywiście utrzymanie prawidłowej masy ciała jest niezwykle ważne, gdyż pomoże to w odciążeniu szkieletu, który w tym przypadku jest dużo bardziej narażony na uszkodzenia.
Jakie produkty pomogą na łamliwość kości?
Jesteś w wieku, w którym nie dochodzi już do rozbudowy tkanki kostnej, przeważają procesy kościogubne. Nie oznacza to jednak, że nieistotnymi składnikami są te wpływające na szkielet, gdyż mogą spowolnić niekorzystne dla ciebie zmiany. Nie warto znacznie obniżać podaży kalorii, tak by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wapnia. Znajdziesz go m.in w produktach mlecznych, jest go jednak mało w serach twarogowych. Poza tym, spożycie dużych ilości mleka może wiązać się ze zbyt dużą zawartością fosforu w diecie, który niejako wypiera wapń. Opieraj się więc na różnych źródłach tego produktu – od zwierzęcych – nabiału, po roślinne – sezam, tofu, brokuły, ich przyswajalność także jest duża. Nie zapominaj także o zalecanej suplementacji witaminy D3 (w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok przy zbyt małej ekspozycji na słońce), gdyż pozwala ona na lepsze przyswajanie wapnia – przy jej niedoborze wchłania się jedynie 30 % pierwiastka. Dużą jego ilość zawiera także woda mineralna wysokozmineralizowana, około 1,5 litra dziennie może wyrównać niedobory wynikające z diety.
Co spożywać przy problemach z gryzieniem?
Jeśli chodzi o problemy z gryzieniem, warto jest wybierać produkty miękkie, dodatkowo używać blendera, który zmieni ich konsystencję. W twoim przypadku dobrą przekąską będzie koktajl z jogurtu z owocami i sezamem, zabarwiony przez liście jarmużu (również bogate w Ca). Jego konsystencja będzie odpowiednia, a wartość odżywcza wysoka i wskazana w przypadku twojego schorzenia. Ze względu na małe możliwości dotyczące ruchu proponowałabym długie spacery, które są niezbytu urazowe, jednak przy ich odpowiedniej ilości i długości, mogą stać się pomocne w zrzuceniu zbędnych kilogramów. W przypadku wykonywania innych form aktywności skonsultuj się z trenerem i przedyskutuj tę kwestię z lekarzem, tak by było to całkowicie bezpieczne. Pamiętaj jednak, że moja porada nie zastąpi, w twoim przypadku, niezwykle istotnej konsultacji dietetycznej.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE, główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl
Inne porady tego eksperta