Jak zwiększyć wagę przy nietolerancji pokarmowej i stresie? [Porada eksperta]

2015-06-04 22:40

Mam 24 lata, 173 cm wzrostu i ważę 52 kg (waga ciągle spada). Mam niedoczynność tarczycy (Euthyrox 50 mg). Nie toleruję jajek w diecie (wysypki), produktów mlecznych (łupież, łuszcząca się skóra) i samego mleka krowiego (łupież, ból brzucha). Prawdopodobnie mam również nietolerancję (alergię?) na gluten (wysypki po zjedzeniu pszennych produktów, bóle głowy, ogólne zmęczenie). Przy jedzeniu zbyt wielu warzyw mam biegunki. Nie wiem, jak z serami kozimi czy owczymi. Mam dość stresujące życie (nie mogę tego uniknąć przez np. zmianę pracy), co utrudnia mi przybranie na wadze. Mimo że jem, czuję się coraz gorzej i coraz bardziej chudnę. Co mogę jeść żeby przytyć?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Pomimo tak licznych ograniczeń w eliminacji danych produktów jak najbardziej można twoją dietę zbilansować tak, aby pokrywała zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energetyczne. W pierwszym etapie spowoduje to zatrzymanie spadku masy ciała, a następnie przybieranie na wadze. Jednak ze względu na liczne wykluczenia produktów proszę, byś udała się do dietetyka, który - po szczegółowej analizie wyników badań oraz wywiadzie żywieniowym - odpowiednio dobierze plan żywieniowy.

Jednak już teraz możesz zwiększyć ilość spożywanych produktów, które są bogate w związki odżywcze, jednocześnie posiadając wysoką wartość energetyczną, są nimi: awokado, orzechy, siemię lniane; oleje roślinne: rydzowy, lniany, rzepakowy nierafinowany, oliwa z oliwek. Ze względu na towarzyszące dolegliwości żołądkowo-jelitowe spożywaj posiłki w spoczynku i spokojnej atmosferze o regularnych porach i w małych objętościach. Zacznij prowadzić dzienniczek żywieniowy i obserwować swój organizm: po czym czujesz się dobrze, a po jakich produktach gorzej. Pozwoli to wyeliminować produkty, których nie tolerujesz, dzięki temu ograniczą się niekorzystne objawy bólowe i poprawi twoje samopoczucie. Proponuję też pić wyciszające i uspakajające układ nerwowy zioła, np. melisę. Warto także pomyśleć o delikatnej aktywności fizycznej, np. joga.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta