Odchudzanie a produkty z niskim IG i węglowodanami złożonymi [Porada eksperta]
Właśnie się odchudzam. Przeglądając w internecie różne porady dot. odchudzania, dowiedziałam się, że powinno się unikać wysokiego indeksu glikemicznego, gdzieś indziej - żeby unikać cukrów prostych. A przecież czekolada i większość owoców mają niskie IG i przy tym są cukrami prostymi, więc jedno drugiemu zaprzecza. Z kolei ziemniaki, fasolka szparagowa, kasza jaglana, jęczmienna to węglowodany złożone, a mają wysoki indeks. Zatem która z ww. grup produktów jest zdrowsza? Co ma większe znaczenie w czasie odchudzania - to żeby spożywać produkty bogate w węglowodany złożone czy produkty o niskim IG?
Indeks glikemiczny jest bardzo przydatnym narzędziem podczas przestrzegania diety redukcyjnej. Jednak, tak jak zauważyłaś, nie jest to łatwe zadanie, aby bez fachowej wiedzy przestrzegać ją i bilansować posiłki, dlatego zachęcam cię do udania się do dietetyka. Dietetyk pomoże ci zbilansować twoją dietę tak, aby zdrowo i w sposób fizjologiczny zmniejszyć masę ciała.
Masz rację czekolada ma niski indeks glikemiczny - jednak tylko ta gorzka, która ma powyżej 70% proszku kakaowego, naturalnego. Należy pamiętać, że indeks glikemiczny określa tempo wchłaniania i wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu danego produktu w porównaniu do zwykłego cukru, a nie ilość i jakość węglowodanów występujących w produkcie. Na jego wielkość wpływają także ilość błonnika pokarmowego, białka, tłuszczu i innych składników, które mogą spowalniać proces wchłaniania węglowodanów. W produktach, które obfitują w węglowodany złożone, są również wyjątki. Jak zauważyłaś, kasza jaglana, ziemniaki, fasolka szparagowa mają wyższy indeks glikemiczny. Jest to związane z tym, że składają się one głównie ze skrobi, która jest węglowodanem.
Przede wszystkim przy diecie redukcyjnej bardzo ważne jest dobre zbilansowanie diety i spożywanie produktów o dużej wartości odżywczej (m.in. węglowodany złożone). Jest to bardzo ważne, ponieważ poprzez zmniejszenie ilości energii (kalorii), które przyjmujesz, zmniejszasz też możliwość dostarczenia innych składników, takich jak: białko, wielonasycone tłuszcze, witaminy, składniki mineralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Opieranie się na przestrzeganiu tylko zasady niskiego indeksu glikemicznego nie jest prawidłowe.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE, główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl
Inne porady tego eksperta