Witamina E w ciąży [Porada eksperta]

2014-03-02 20:56

Femibion Natal Plus - zarówna kapsułka z witaminami, jak i kapsułka z kwasami zawierają po 12 mg witaminy E. Na opakowaniu napisane jest, że te dawki stanowią po 100% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. W związku z powyższym, czy bezpieczne jest przyjmowanie w ciąży dawki 200% wit. E? Zażywając te tabletki zgodnie z zaleceniem na opakowaniu, przekraczam dawkę dzienną o 100%! Zatem czy są one bezpieczne? W jakim stopniu wchłaniają się suplementy witaminowe w tabletkach?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

W czasie ciąży dochodzi w organizmie do nasilenia wielu procesów życiowych, co znacząco zwiększa zapotrzebowanie matki na składniki pokarmowe, tj. witaminy i mikroelementy. Normy przedstawione na opakowaniu dotyczą ogólnego zapotrzebowania populacji. Prawdopodobnie ma Pani w tabelce informację o % ZDS, co oznacza zalecane dzienne spożycie dla ogólnej populacji.

Witamina E jest w ciąży bardzo istotna. Zapotrzebowanie na nią wzrasta o 15% w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży i wynosi 12 mg. Jest antyoksydantem, zwiększa oporność krwinek czerwonych na hemolizę, zapobiega, uszkodzeniom ścian komórkowych. Niski poziom antyoksydantów negatywnie wpływa na stan śródbłonka naczyń. A to z kolei może zwiększać ryzyko poronień nawykowych i stanu przedrzucawkowego zaburzeń rozwoju płodu.

Jeżeli Pani dieta jest uboga w oleje roślinne, warzywa liściaste, strączkowe, pestki, nasiona, orzechy czy pełne ziarna oraz masło i jaja, to suplementacja jest jak najbardziej wskazana. Tu możesz sprawdzić, czy brakuje ci witamin i minerałów. Według badań przeciętna racja pokarmowa realizuje normę spożycia witaminy E w zakresie 66–86%. Witaminy syntetyczne oczywiście mają niższą biowchłanialnośc niż witaminy występujące naturalnie w produktach. Ponadto warto zwracać uwagę na skład preparatów witaminowych, gdyż ogromne dawki 400-800% zapotrzebowania mogą być niebezpieczne. Dotyczy to szczególnie witaminy. Ponadto w preparatach witaminowo-mineralnych na zmiany przyswajania mikroelementów wpływ mają również interakcje pomiędzy poszczególnymi składnikami. Np żelazo upośledza wchłanianie cynku, a wapń i fosfor wchłanianie magnezu.

Zatem najlepiej komponować dietę w sposób naturalny, a suplementację dobierać indywidualnie po analizie sposobu żywienia. Jeżeli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, to dla własnego komfortu psychicznego polecałabym konsultację u dietetyka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta