Zdrowe odżywianie. Czym zastąpić słodycze? [Porada eksperta]
Jestem 16-latką, która chce wprowadzić system bardziej zdrowego odżywiania niż dotychczas. Mam 166 cm wzrostu i ważę około 50 kilogramów. Pragnę dodać, że mam biust D75, co ma oczywiście wpływ na wagę. Czy odrzucenie praktycznie całkowite jedzenia słodyczy jest bezpieczne na moim etapie rozwoju fizycznego?
Absolutnie tak. Słodycze nie niosą za sobą wartości odżywczej. Cukier można spokojnie czerpać z owoców, miodu, mąk, zbóż. Warto zatem zrezygnować ze słodyczy.
Powinna Pani wprowadzić zasadę jedzenia co 3-4 godziny. Śniadanie powinno być zjadane do godziny po wstaniu. Mogą to być śniadania na bazie, np. płatków owsianych czy gryczanych z orzechami i owocami sezonowymi, jajek z warzywami i chlebem pełnoziarnistym, serka twarogowego z warzywami i pieczywem razowym. Do szkoły koniecznie trzeba zabierać śniadanie, np. kanapki, owoce i orzechy oraz nabiał fermentowany naturalny, np. jogurt, domowe tortille z warzywami i kurczakiem, muffiny pełnoziarniste z warzywami, humus, frytki warzywne, szaszłyki owocowe. Obiady zawsze powinny zawierać dużą ilość warzyw, białko i trochę zbóż. Dania powinny być gotowane na parze, pieczone, duszone grilowane. Unikać należy smażenia i panierowania. Jako źródła białka wybieramy ryby, strączki, mięso. Połowę talerza powinny zająć warzywa (surowe, pieczone, gotowane), a 1/4 zboża, czyli kasza, ryż brązowy, ziemniaki. Warto też robić zupy kremy, koktajle owocowo-warzywne. Kolacja powinna być jedzona na 3 godz. przed snem i nie powinna być już bardzo obfita. Mogą to być omlety, warzywne sałatki, zupy.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE, główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl
Inne porady tego eksperta