Czym grozi nadmiar kolagenu? Oto, jak może objawiać się przedawkowanie

2024-09-20 10:11

Kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów i kości, jednak z wiekiem jego poziom w organizmie spada. Coraz więcej osób sięga po suplementy z kolagenem, by opóźnić procesy starzenia i wspomóc regenerację tkanek. Czy jednak można go przedawkować? Jakie skutki może mieć nadmierne spożycie kolagenu? Sprawdź objawy przedawkowania kolagenu.

Czym grozi nadmiar kolagenu? Oto, jak może objawiać się przedawkowanie
Autor: GettyImages Czym grozi nadmiar kolagenu? Oto, jak może objawiać się przedawkowanie

Co się dzieje, gdy organizm ma za mało kolagenu? 

Prawidłowy poziom kolagenu jest bardzo ważny, jeśli chodzi o stan naszych stawów, chrząstek, skóry i innych struktur ciała. Kolagen sprzyja też regeneracji tkanek. Z wiekiem nasze organizmy sukcesywnie tracą zdolność do syntetyzowania kolagenu, przez co na skórze pojawiają się zmarszczki, nasze stawy stają się mniej elastyczne i zauważamy szereg zmian powodowanych przez upływający czas.

Z tego względu wiele osób sięga po różnego rodzaju suplementy z kolagenem, a trzeba przyznać, że jest ich bardzo dużo na rynku. Różnią się składem i sposobem podania. Są kolageny w proszku, które spożywa się po rozpuszczeniu w płynie. Są kolageny w tabletkach do ssania. Są też kolageny do połknięcia.

Pozostaje pytanie o dawkowanie, a raczej – przedawkowanie kolagenu. Czym grozi nadmiar kolagenu w organizmie? Czy kolagen można przedawkować? Sprawdzamy.

CZYTAJ TEŻ: Zdrowe stawy, piękna skóra i paznokcie. Wiemy, w jakiej formie najlepiej przyjmować kolagen

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Czy kolagen można przedawkować? 

Kolagen jest białkiem, które naturalnie występuje w organizmie i jest szeroko stosowany jako suplement diety, zwłaszcza w kontekście poprawy stanu skóry, stawów i kości. W przypadku wielu suplementów z kolagenem nie jest ustalona maksymalna dobowa dawka.

Jednak jak każdy suplement, kolagen również można teoretycznie przedawkować, choć skutki przedawkowania kolagenu nie są tak dobrze udokumentowane jak w przypadku niektórych innych substancji.

Po pierwsze, warto wiedzieć, że jednorazowe zażycie kolagenu niewiele zmienia w organizmie. Wyrównanie poziomu kolagenu do optymalnego to długi proces, wymagający regularnej suplementacji. Przez cały czas organizm zużywa na bieżąco kolagen, co oznacza, że jego poziom wzrasta bardzo powoli.

Kolagen to naturalna dla organizmu człowieka substancja, więc nawet jeśli kilka razy zdarzy się zażycie dawki większej niż zalecana, skutki uboczne nie powinny się pojawić. Natomiast może się zdarzyć, i dotyczy to zażywania każdego rodzaju suplementów, że dana osoba cierpi z powodu alergii na substancje pomocnicze i wówczas zażywanie może wiązać się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości.

Skrajną rzadkością są zaburzenia przemian kolagenu w organizmie, niezależne od suplementacji. Sporadycznie, w przypadku nadmiernej kumulacji kolagenu typu III, może dochodzić do bliznowacenia miejsc urazów czy ran i przerostów blizn, jeśli zaburzone są naturalne procesy ich gojenia, np. wskutek stanów zapalnych w organizmie lub okolicy uszkodzonych tkanek. Bliznowacenie ran lub tkanek może też towarzyszyć innym schorzeniom, np. wątroby, która wskutek uszkodzeń może ulegać zwłóknieniu.

CZYTAJ TEŻ: Tak się dzieje, gdy kolagenu jest za mało. Możesz to sprawdzić prostym badaniem

Objawy nadmiaru kolagenu. Czym grozi przedawkowanie kolagenu

Jeśli spożycie kolagenu jest długotrwale nadmierne, mogą się pojawić następujące dolegliwości związane z przedawkowaniem kolagenu: 

  • Zbyt duża ilość kolagenu może przeciążyć układ trawienny, prowadząc do problemów trawiennych. Biegunka, zaparcia i wzdęcia to najczęściej zgłaszane dolegliwości.
  • Spożywanie kolagenu w dużych ilościach może wywoływać dyskomfort żołądkowy lub zgagę, zwłaszcza jeśli przyjmuje się go na pusty żołądek.
  • Kolagen pochodzący z ryb, wołowiny lub kurczaka może u osób uczulonych na te produkty wywołać reakcje alergiczne, np. wysypki lub swędzenie skóry albo objawy ze strony układu pokarmowego. W cięższych przypadkach alergii może dojść do opuchlizny, szczególnie w obrębie twarzy i gardła.
  • Kolagen dostarcza głównie aminokwasów, takich jak glicyna, prolina i hydroksyprolina. Nadmierne spożycie może prowadzić do nadmiaru tych aminokwasów w organizmie, co może zaburzać naturalną równowagę aminokwasów. Może to wpływać na funkcje metaboliczne, choć ryzyko to jest stosunkowo niskie u zdrowych osób.
  • Niektóre suplementy kolagenowe, zwłaszcza te pozyskiwane z ryb, mogą zawierać większe ilości wapnia. Nadmiar wapnia (hiperkalcemia) może z kolei prowadzić do takich objawów jak zmęczenie, nudności, wymioty, bóle kości i problemy z nerkami.
  • Duże ilości suplementów kolagenowych mogą wpływać na wchłanianie niektórych leków lub suplementów, takich jak leki stosowane w leczeniu zaburzeń trawienia czy inne białka.

Czy przedawkowanie kolagenu jest możliwe? 

Czy kolagen można przedawkować?Teoretycznie tak, ale przedawkowanie kolagenu nie jest częste ani groźne w takim stopniu, jak inne substancje. Większość osób dobrze toleruje umiarkowane ilości suplementów kolagenowych. Typowe dawki (2,5–15 g dziennie) są uważane za bezpieczne dla większości ludzi. Jednak długotrwałe spożywanie bardzo dużych ilości (np. znacznie przekraczających zalecane dzienne spożycie) może prowadzić do opisanych wyżej skutków ubocznych.

CZYTAJ TEŻ: O której godzinie brać kolagen? Tak w pełni skorzystasz z jego dobrodziejstw

Można więc stwierdzić, że kolagen jest stosunkowo bezpiecznym suplementem, jednak jego nadmierne spożycie może prowadzić do problemów trawiennych, reakcji alergicznych, zaburzeń równowagi aminokwasów i zwiększonego stężenia wapnia. Ważne jest, aby stosować się do zalecanych dawek i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Podstawowym źródłem kolagenu (jak i innych substancji, których potrzebuje organizm) powinny być naturalne produkty. Żeby dostarczyć kolagen wraz z pożywieniem, warto spożywać m.in. produkty z żelatyną, gotowane podroby, produkty mięsne, galaretki, rybie chrząstki.