Jak brać witaminy z grupy B: osobno, kompleks czy parami? Jednego połączenia unikaj

2024-10-22 11:03

Witaminy z grupy B nie bez powodu połączono w grupę. Wzajemnie wspierają swoje działanie. Mimo to można spotkać dostępne preparaty, które zawierają witaminy z grupy B osobno lub połączone tylko niektóre z nich. Zatem jak to jest z witaminami z grupy B? Brać razem, osobno, a może w różnych zestawach? Sprawdzamy.

Jak brać witaminy z grupy B: osobno, kompleks czy parami? Jednego połączenia unikaj
Autor: GettyImages Jak brać witaminy z grupy B: osobno, kompleks czy parami? Jednego połączenia unikaj

Witaminy z grupy B - razem czy osobno 

Witaminy z grupy B wymagają codziennego dostarczania ich organizmowi. Wynika to z faktu, że organizm na bieżąco je wydala i nie gromadzi zapasów.

Witaminy z grupy B wzajemnie wpływają na siebie, jeśli chodzi o prawidłowe wchłanianie, a co za tym idzie, właściwe działanie. T

o dlatego, zaburzając dawkowanie jednej z witamin z grupy B, możemy zaburzyć poziom pozostałych. A więc, biorąc nieopatrznie jedną z tych witamin w złych dawkach, a innych nie biorąc, można w konsekwencji zaszkodzić sobie, zamiast pomóc.

CZYTAJ TEŻ: Przemęczenie, osłabienie, kołatanie serca? To wina jednego niedoboru

Czy witaminy z grupy B trzeba suplementować?

Sądzi się, że współcześnie nawet w krajach rozwiniętych znaczny odsetek mieszkańców zmaga się z różnego typu niedoborami, co wiąże się z niewłaściwym stylem żywienia, pokarmami nie dość bogatymi w witaminy, wyjałowieniem naturalnych produktów wskutek procesów przetwórczych.

W oczywisty sposób osoby sięgające po żywność przetworzoną są bardziej narażone na tego typu niedobory. A to już prosta droga do rozwoju chorób tzw. cywilizacyjnych i metabolicznych.

Skutki niedoboru witaminy B9 (kwasu foliowego)

Witaminy B są bardzo istotne z perspektywy prawidłowego metabolizmu, ale również z uwagi na ich wpływ na układ nerwowy. Niedobory tych witamin mogą sprzyjać m.in. zaburzeniom w sferze psychicznej i emocjonalnej (B1), bólom głowy (B2), a także problemom skórnym (B3).

Osoby z niedoborami witamin z grupy B miewają uporczywe biegunki i inne problemy trawienne, podczas gdy osoby z właściwą ich podażą mogą m.in. zyskać właściwy poziom cholesterolu czy cukru we krwi.

Witamina B6 pomaga kobietom, które zmagają się z mocnymi objawami PMS. B9, czyli kwas foliowy, jest nieoceniony, jeśli chodzi o wpływ na zdrowy rozwój układu nerwowego u płodu. Z kolei witamina B12 ma istotną rolę, jeśli chodzi o redukowanie ryzyka anemii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważna zmiana dawkowania. GIS wydał nowe zalecenia w kwestii witaminy B6

Niedobory witamin z grupy B - objawy 

Z niedoborami witamin z grupy B zmagają się też osoby narażone na długotrwały stres, osoby narażone na duży wysiłek fizyczny (np. w pracy fizycznej, ale też sportowcy), osoby doświadczające dużego wysiłku umysłowego, osoby, które piją dużo kawy czy herbaty, osoby w wieku senioralnym, osoby na diecie bezmięsnej, osoby zażywające niektóre leki lub zmagające się z chorobami zaburzającymi wchłanianie.

Niedobory witamin z grupy B mogą powodować szerokie spektrum objawów, m.in. uczucie przewlekłego, nieuzasadnionego zmęczenia, zaburzenia koncentracji i pamięci, obniżenie nastroju, pogorszenie stanu skóry, przesuszenie oczu i nadwrażliwość na światło, bóle głowy.

Co istotne, również nadmierne spożycie witamin z grupy B może przyczyniać się do nieprzyjemnych dolegliwości, jak bóle głowy, dolegliwości żołądkowe, zaburzenia nastroju, nerwowość i drażliwość, stany lękowe, niepokój.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 12 Witamina B

Jak brać witaminy z grupy B? Łączyć, czy nie?

Zatem na co postawić? Suplementy jednoskładnikowe, wieloskładnikowe, B-complex? Zasadniczo, witaminy z grupy B zaleca się przyjmować razem. Takie zażywanie powoduje wzmocnienie ich działania.

Natomiast odradza się zażywanie witamin z grupy B z witaminą C. Dlaczego? To witamina rozpuszczalna w wodzie, której nadmiar jest wydalany z moczem. W takiej sytuacji mogłoby dojść do wydalenia także witamin z grupy B – nawet jeśli nie były podawane w nadmiarze.

Sądzi się, że w zależności od etapu życia, poszczególne witaminy mogą być szczególnie ważne:

  • dla osób w ciąży – B9, B12
  • dla młodzieży – B3, B6
  • dla osób żyjących w stresie, z obniżonym nastrojem, dolegliwościami psychosomatycznymi – kompleks witamin z grupy B

W razie wątpliwości należy omówić z lekarzem prowadzącym sposób suplementacji. Nie należy też stosować suplementacji jako substytutu zdrowej diety – większość substancji odżywczych powinna trafiać do organizmu wraz z pożywieniem i w ten sposób jest najlepiej przyswajana i wykorzystywana.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Niedobór tej witaminy dosłownie ścina z nóg. Stale o niej zapominamy

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski