16 ciekawostek o piłce nożnej – daj się zaskoczyć!

2021-06-11 8:37

Piłka nożna to zawsze gorący temat – w końcu to najpopularniejsza dyscyplina sportowa świata! Piłka, chyba jak żadna inna dyscyplina sportowa, obfituje w mnóstwo anegdot, zaskakujących faktów oraz emocjonujących historii. Poznaj 16 ciekawostek o piłce nożnej. Gwarantujemy niejedno zaskoczenie!

16 ciekawostek o piłce nożnej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Piłka nożna to sport, który zna każdy 
  2. 1. Ciekawostka o piłce nożnej: Polska, gola! 
  3. 2. Ciekawostka o piłce nożnej: stadiony
  4. 3. Ciekawostka o piłce nożnej: piłkarze, którzy przeszli do historii
  5. 4. Ciekawostka o piłce nożnej: piłka nożna narodziła się w… Chinach!
  6. 5. Ciekawostka o piłce nożnej: technologia w piłce nożnej
  7. 6. Ciekawostka o piłce nożnej: pierwsze na świecie korki
  8. 7. Ciekawostka o piłce nożnej: gole, które przeszły do historii
  9. 8. Ciekawostka o piłce nożnej: piłka do gry w... piłkę
  10. 9. Ciekawostka o piłce nożnej: sędzia, który sam sobie dał czerwoną kartkę
  11. 10. Ciekawostka o piłce nożnej: Mecz Manchester United – Oldham 2:2, gdzie jeden zawodnik…
  12. 11. Ciekawostka o piłce nożnej: najcięższy piłkarz świata
  13. 12. Ciekawostka o piłce nożnej: piłkarz, który ma tylko 7 proc. tłuszczu
  14. 13. Ciekawostka o piłce nożnej: najmniejsza liga świata
  15. 14. Ciekawostka o piłce nożnej: najstarszy piłkarz, który zagrał w meczu ligowym
  16. 15. Ciekawostka o piłce nożnej: ile może być niewykorzystanych rzutów karnych podczas jednego spotkania?
  17. 16. Ciekawostka o piłce nożnej: najwyższy wynik w historii piłki nożnej

Piłka nożna to sport, który zna każdy 

Piłkę nożną uprawia ponad 280 milionów zawodniczek i zawodników oraz 5 milionów sędziów. Te liczby mówią same za siebie – piłka nożna to królowa sportów zespołowych. Dlatego też w historii tej dyscypliny można dopatrywać się zaskakujących i zdumiewających wydarzeń oraz faktów.

Nie tylko my, fani sportu, emocjonujemy się, oglądając naszych ulubionych piłkarzy na boisku, ale także piłkarze wciąż nie tracą zaangażowania i pasji do sportu. I nic dziwnego, że tak bardzo starają się zdobyć puchar Henriego Delaunaya (fr. Coupe Henri Delaunay), czyli trofeum mistrzostw Europy. Pierwszy puchar został wykonany ze srebra w Paryżu w roku 1960 przez złotnika Chobillona. Jego ciężar wynosił około 6 kilogramów, a wysokość 42,5 centymetrów.

Serdecznie zapraszamy na przegląd 16 (a nawet kilku więcej) ciekawostek o piłce nożnej! 

1. Ciekawostka o piłce nożnej: Polska, gola! 

Przygodę z historią piłki nożnej warto zacząć od naszego kraju.

Na początek ciekawostka o legendzie polskiej piłki nożnej: trener Kazimierz Górski w dniu meczu nigdy się nie golił, z uporem powtarzając, że to jednak nie przesąd, ale nie robi tego, ponieważ z zarostem na twarzy… lepiej mu się myśli.

A teraz polska piłka w liczbach. Najwięcej mistrzostw Polski zdobył Ruch Chorzów oraz Górnik Zabrze, a jest to rekordowa liczba 14 zwycięstw. Najwyższy wynik w historii piłki nożnej w naszym kraju padł 10 sierpnia 2014 roku w meczu Pucharu Polski – było to 35:0 dla drużyny ligi okręgowej KS Chełmek. Nasza reprezentacja oficjalnie istnieje od 1921 roku, natomiast Polski Związek Piłki Nożnej został założony 20 grudnia 1919 roku.

A co z rekordową ilością bramek w reprezentacji? Najwięcej goli dla Polski w piłce nożnej zdobył Robert Lewandowski – strzelił 66 bramek i tym samym pobił rekord 48 bramek Włodzimierza Lubańskiego.

2. Ciekawostka o piłce nożnej: stadiony

Stadiony piłkarskie potrafią robić wrażenie, zwłaszcza te o dużej pojemności lub położone w szczególnych miejscach. Dobrym przykładem jest najwyżej położony stadion na świecie, który położony jest w La Paz w Boliwii na wysokości 4100 m n.p.m. Z kolei najnowocześniejszy stadion olimpijski mieści się w Sydney w Australii, a zaprojektował i nadzorował jego budowę polski inżynier Edmund Obiała. Stadion, który zyskał tytuł największego w historii to Stadion im. 1 Maja w Pjongjangu w Korei Północnej. Jego pojemność to aż 150 000 miejsc siedzących!

3. Ciekawostka o piłce nożnej: piłkarze, którzy przeszli do historii

Piłkarze tworzą swoją legendę nie tylko przez doskonałą grę w piłkę. Na przykład Adrew Wats przeszedł do historii jako pierwszy profesjonalny czarnoskóry piłkarz – był gwiazdą zwłaszcza w epoce wiktoriańskiej w 1880 roku.

Natomiast najlepszym strzelcem w historii piłki był Brazylijczyk Arthur, który w latach 1920-1940 strzelił aż 1329 bramek! Zaś Diego Maradona zadebiutował na boisku już w wieku 16 lat, grając dla reprezentacji Argentyny – nikt dotąd nie pobił tego rekordu. Podobna sytuacja zdarzyła się jeszcze tylko raz w 1958 roku, kiedy to siedemnastoletni z kolei Pele wygrał Puchar Świata w meczu ze Szwecją.

Czytaj także: Piłka nożna – historia, zasady, rodzaje rozgrywek, najlepsi zawodnicy

4. Ciekawostka o piłce nożnej: piłka nożna narodziła się w… Chinach!

Piłka nożna ma podobno swoje korzenie w starożytnej Azji. W grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano w Chinach już około 2 300 lat temu. Natomiast pierwsze pisemne świadectwa o tej popularnej grze można znaleźć w pismach pochodzących z około 476 r. p.n.e. Dyscyplina sportowa w  formie, którą znamy dziś, wywodzi się z Wielkiej Brytanii, a najstarszym klubem sportowym na świecie jest FC Sheffield założony w 1857 roku przez brytyjskich oficerów.

5. Ciekawostka o piłce nożnej: technologia w piłce nożnej

Technologia w piłce nożnej przeszła prawdziwą rewolucję! Wiek XX i XXI przyniósł tej dyscyplinie wiele nowych rozwiązań. Powstała na przykład technologia GLT – Goal Line Technology, która pomaga sędziom ocenić, czy padł gol. W podobnym celu został stworzony VAR, tj. Video Assistant Referee (wideoweryfikacja), który sprawdza decyzje podejmowane przez sędziego głównego przez sędziów obsługujących VAR. W niektórych klubach korzysta się także z elektronicznego systemu śledzenia i monitorowania sportowców zwanego EPTS, który znacznie pomaga sędziom w podejmowaniu decyzji odnośnie zmian na boisku.

Czytaj też: 15 wynalazków, które zmieniły sport

6. Ciekawostka o piłce nożnej: pierwsze na świecie korki

Pierwsze wkręcane korki do piłki nożnej zaprojektował założyciel firmy Adidas – Adolf „Adi” Dassler. Nie od początku korki Adidasa były wygodne! Pierwsza wersja, stworzona w 1920 roku, była niezwykle sztywna i uwierająca, a trzy paski – które dziś znamy jako słynne logo firmy – służyły do podtrzymywania konstrukcji buta przed tym, żeby się nie rozpadł.

Pierwsze modele były gumowe, ale już w 1945 roku niemiecka reprezentacja w piłce nożnej wygrała mistrzostwa świata we wkręcanych, plastikowych korkach. Kiedy spadł deszcz, Niemcy nie ślizgali się na murawie, jak pozostali zawodnicy, i mogli pewniej poruszać się po boisku.

Czytaj także: Historia buta sportowego, czyli dlaczego każdy but sportowy nazywamy adidasem

7. Ciekawostka o piłce nożnej: gole, które przeszły do historii

Do historii piłki nożnej z pewnością przeszedł Stephan Staniow grający w Racing Club de Lens, który w 1942 roku w jednym z meczów strzelił 16 bramek! Jeśli chodzi o historyczne strzały, to pierwszy celny rzut karny został wykonany w marcu 1891 roku.

A kto jest zdobywcą najszybszej bramki świata, która została strzelona w 2,8 sekundzie meczu? Był to Urugwajczyk Ricardo Olivier w 1998 roku. Natomiast najszybszą bramkę pod względem prędkości zdobył Roberto Carlos, były zawodnik Realu Madryt i reprezentant Brazylii – piłka mknęła z prędkością 170 km/h! Nie gorszy jest Ronaldo, gwiazda obecnego stulecia – piłki, które posyła, osiągają prędkość 130 km/h.

8. Ciekawostka o piłce nożnej: piłka do gry w... piłkę

Piłka do gry w piłkę nożną przeszła sporą transformację. Pierwsze piłki były wykonane z osiemnastu podłużnych kawałków skóry – zasznurowanych, aby uniemożliwić dostęp do pęcherza z powietrzem wewnątrz. Następnie, wyprodukowano wzór składający się z 32 łat, który utrzymał się do dziś. Piłka powstała w latach 50. XX wieku.

Początkowy wzór – naprzemienne czarno-białe łaty, miał być dobrze widoczny w czarno-białych telewizorach. Później ten wzór ewoluował i na przykład firma Adidas zaprojektowała w 1978 roku piłkę Tango, której stylistyka utrzymywała się aż do 2002 roku.

Niektóre ze wzorów piłek były zaprojektowane specjalnie z myślą o konkretnej pozycji na boisku. Na przykład piłka Nike Total 90 Aerow ma pierścienie, które pomagają bramkarzowi w odczytaniu właściwej rotacji piłki. Natomiast oficjalną piłką Ligi Mistrzów jest Finale Adidasa – piłka ta ozdobiona jest malowanymi gwiazdami. Co ciekawe, starsze piłki były jednokolorowe, a konkretnie brązowe, później białe, a teraz… nie mają żadnych ograniczeń w brawach!

Czytaj: Rodzaje piłek - czy znasz je wszystkie

9. Ciekawostka o piłce nożnej: sędzia, który sam sobie dał czerwoną kartkę

Brzmi zabawnie, ale to nie żart. Ta sytuacja zdarzyła się w 1998 roku. Sędzia Martin Sylvester sam usunął się z boiska. Jaki był tego powód? Otóż poważny – sędzia ukarał się za podniesienie ręki na jednego z piłkarzy podczas meczu w Andover & District Sunday League. No, no, rączki przy sobie!

10. Ciekawostka o piłce nożnej: Mecz Manchester United – Oldham 2:2, gdzie jeden zawodnik…

…zdobył wszystkie bramki! Jak to się stało? Był to mecz rozgrywany w 1923 roku. Piłkarz Sammy Wayne dwukrotnie trafił do własnej bramki! Ale można mu wybaczyć, w końcu zrewanżował się i strzelił dwa gole przeciwnikom. Czy może jednak zrewanżował się sam sobie? Trudno stwierdzić.

Z przymrużeniem oka

Piłka nożna może też poszczycić się także wieloma nielogicznymi i trudnymi do zrozumienia faktami. Niektóre z nich mogą naprawdę zaskoczyć!

Na przykład w 1950 roku drużyna Indii została wycofana z Mistrzostw Świata, ponieważ reprezentacja wyszła na boisko… boso. Z kolei w 1982 r. do FIFA wpłynął wniosek o zakazie całowania na boisku, a do 1913 roku bramkarze mogli mieć koszulki tego samego koloru, co reszta drużyny.

11. Ciekawostka o piłce nożnej: najcięższy piłkarz świata

Na jakiej pozycji może stać najcięższy piłkarz świata? Jasne, że na bramce! William Foulke, o jakże "subtelnym" przydomku „Grubas”, ważył 165 kilogramów przy wzroście 1,90 m. Był angielskim bramkarzem i zdobył w 1898 roku z Sheffield United mistrzostwo kraju. Bronił nawet w Chelsea i Bradford City.

Z „Grubasem” związanych jest mnóstwo anegdot. Jedną z nich to taka, że kiedyś przerwano mecz, gdyż bramkarz złamał poprzeczkę bramki, bo się na niej zawiesił. Zdarzało mu się także... siadać na rywalach i podtapiać ich w kałuży. Za to kibice go uwielbiali. Ach, uroki angielskiej piłki!

12. Ciekawostka o piłce nożnej: piłkarz, który ma tylko 7 proc. tłuszczu

Tu chyba dużego zaskoczenia nie będzie… oczywiście jest to Cristiano Ronaldo. Przeciętny wynik piłkarza, jeśli chodzi o procent tkanki tłuszczowej w składzie ciała to 10 proc., ale jego rekordem jest wspomniane już 7 proc.! To mniej niż mają profesjonalne modelki…

13. Ciekawostka o piłce nożnej: najmniejsza liga świata

Ile może liczyć drużyn najmniejsza liga świata? Okazuje się, że rzeczywiście przysłowiowe dwie drużyny, aby mecz mógł się odbyć. Dwudrużynowa liga pochodzi z Europy, a w jej skład wchodzi Woolpack Wanderers i Garrison Gunners. Swoje mecze drużyny rozgrywają na wyspach Scilly leżących u wybrzeży Anglii. Kibice drużyn docierają tam łodziami, żeby móc kibicować swoim idolom.

14. Ciekawostka o piłce nożnej: najstarszy piłkarz, który zagrał w meczu ligowym

Jest nim Neil Mc Bain z New Brigthon. Szkocki piłkarz zagrał swój ostatni mecz w wieku 51 lat! Zanim zmarł w 1974 roku (mając 78 lat), zapisał się w historii jako najstarszy piłkarz świata.

15. Ciekawostka o piłce nożnej: ile może być niewykorzystanych rzutów karnych podczas jednego spotkania?

Okazuje się, że aż trzy! Nie wiadomo, co bardziej dziwi, że był to jeden piłkarz, czy to, że pozwolono mu oddawać kolejne rzuty po niepowodzeniach. Miało to miejsce w Argentynie w 1999 roku w meczu z Kolumbią podczas Copa America. Zawodnik, który dzięki temu przeszedł do historii, to Martin Palermo.

16. Ciekawostka o piłce nożnej: najwyższy wynik w historii piłki nożnej

I na sam koniec ciekawostka o piłce nożnej, która naprawdę zadziwia: gdybyśmy mieli zgadywać, nie obstawilibyśmy takich liczb. Jaki jest rekordowy wynik meczu w historii piłki? 149:0! Wynik padł na Madagaskarze w 2002 roku. Wówczas drużyna AS Adema pokonała Stade Olympiique l’Emyrne. Jak to się stało, że wynik był aż tak wysoki? Otóż zespół Stade Olympique l’Emyrne na znak protestu podczas meczu, strzelał do własnej bramki. Powodem protestu było nieuczciwe sędziowanie.

Ulubione piosenki polskich piłkarzy. Tego słucha Milik, Krychowiak i Lewandowski!