Co zabrać w góry i jak zachowywać się na szlaku? Zasady bezpieczeństwa w górach
2014-07-28
17:18
Jeżeli masz zamiar wyruszyć na wędrówkę w góry, przygotuj się do niej rozważnie. Wiadomo: pogoda w górach bywa zmienna o każdej porze roku. Zobacz, co warto mieć przy sobie w czasie górskiej wędrówki.
Nawet jeśli wyruszymy na wycieczkę w góry w pełnym słońcu, wracać możemy w ulewie. A jeśli wyprawa przeciągnie się do wieczora, może być bardzo zimno. Dlatego trzeba się do niej przygotować:
Jak ubrać się w góry?
- Załóż wygodne buty na wibramie sięgające powyżej kostki. Pamiętaj: w górach błoto jest zawsze. Trampki ani sportowe półbuty nie zdają egzaminu!
- Ubierz się na cebulkę, tak, by łatwo dostosować odzież do pogody i twojego wysiłku. Idąc pod górę będziesz się pocił, na postojach i na grzbietach może być chłodno. Pamiętaj, że na połoninach bardzo często wieje wiatr.
Co zabrać w góry: dodatkowe ubrania
- Kurtkę chroniącą od deszczu i wiatru;
- Ciepły sweter lub polar;
- Bez względu na pogodę miej pod ręką czapkę, szalik i rękawiczki!
Jaki prowiant w góry?
- Przygotuj prowiant na drogę. Weź trochę więcej niż możesz zjeść podczas planowanej wycieczki. Wysiłek i niskie temperatury powodują wzmożony apetyt!
- Weź termos z gorącą herbatą. Na szczycie będzie jak znalazł!
- Zabierz zapas tzw. szybkich kalorii (np. czekoladę). W razie kryzysu natychmiast doda ci sił.
Co zabrać w góry: niezbędnik turysty
- Nawet jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę, wrzuć do plecaka latarkę z zapasem baterii i zapałki. Oby się nie przydały.
- Weź dobrą mapę i kompas. Nawet jeśli planujesz wędrówkę po szlakach, przydadzą się do zrobienia panoramki. A jeśli się zgubisz, pomogą wrócić do domu.
- Weź telefon komórkowy (najlepiej wyłączony). Przed wyjściem w góry zapisz w nim numer GOPR. Ogólnopolski telefon alarmowy to 0-601-100-300.
Nie bój się, ale pamiętaj o zagrożeniach
- Na przykład w Bieszczadach żyją niedźwiedzie, żubry i wilki, ale raczej masz niewielkie szanse na spotkanie z nimi oko w oko. One uciekają przed ludźmi.
- Straszliwe ryki, jakie usłyszysz wędrując przez las, wydają jelenie. Na przełomie września i października trwa rykowisko.
Ważne
Uciekaj przed burzą! Na odkrytych połoninach to największe zagrożenie dla turysty. Jeśli złapie cię burza, uciekaj do granicy lasu, nie zważając nawet na zakaz schodzenia ze szlaku.