Quady – pierwsza jazda quadem. Jak i gdzie bezpiecznie jeździć quadem?
Pierwsza jazda quadem może być zarówno ekscytującą przygodą, jak i generatorem obaw i niepewności. Wiele osób, zanim wsiądzie na quad, zastanawia się, jak jeździć quadem i czy jest to bezpieczne. Wszystko zależy od techniki jazdy, a kiedy opanujemy hamowanie i sterowanie quadem, nowe doświadczenie może stać się pasją na całe życie.
Quad, inaczej czterokołowiec lub ATV, to pojazd przeznaczony do rekreacyjnej jazdy terenowej. Jednak quad to nie tylko pojazd stworzony do uprawiania sportu. Ten sprzęt ma także zastosowanie w ratownictwie górskim, wojsku i rolnictwie. Na popularność quadów składają się dwa najważniejsze wyznaczniki: technika jazdy quadem jest dość prosta, a sprzęt ten jest wielofunkcyjny i odporny na najtrudniejsze warunki terenowe.
Chcesz poznać tajniki tego pojazdu czterokołowego? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się między innymi, czy quady są bezpieczne, jak jeździć i hamować quadem oraz poznasz lepiej technikę jazdy pojazdu.
Spis treści:
- Pierwsza jazda quadem – o czym należy pamiętać
- Sterowanie i hamowanie - technika jazdy quadem
- Kto może jeździć quadem?
- Gdzie można jeździć quadem - czy quadem można jeździć po ulicy?
- Quady dla dzieci – dobry pomysł?
- Czy quady są bezpieczne?
Pierwsza jazda quadem – o czym należy pamiętać
Jazda quadem jest stosunkowo prosta, jednak gdy po raz pierwszy wsiadamy na ten sprzęt, musimy szczególnie uważać i zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw.
1. Uważaj na strome odcinki trasy. Quad co prawda ma ogromną siłę i potrafi pokonywać naprawdę trudne odcinki trasy, ale ze względu na to, że jest ciężkim i masywnym pojazdem ma tendencję wywrotową podczas wszelkiego typu stromizn i nagłych spadków trasy.
Aby zapobiec wywrotom, wchodząc w zakręty, powinniśmy korzystać z napędu na tylną oś pojazdu. Aby bezpiecznie pokonać zakręt, powinniśmy pochylić się do przodu i do wewnątrz.
2. Uważaj na nogi. Jeżdżąc na quadzie, nie możemy mieć odruchów motocyklowych, tj. podkładać nogę do spowolnienie zakrętu. To może prowadzić do jej złamania lub przejechania po niej.
3. Ostrożnie badaj teren. Uważnie oceniaj, czy dana przeszkoda jest do pokonania, czy trzeba się przed nią zatrzymać lub nieco zwolnić. Jeśli nie będziesz ostrożny, ryzykujesz poważny wypadek przed przewrotkę maszyny.
4. Pilnuj się drogi przy zjazdach. Uważaj szczególnie na wszelkiego rodzaju dziury i przeszkody, które mogą wytrącić quad z trasy.
5. Podczas podjazdów redukuj biegi. Pamiętaj, aby nie podjeżdżać za szybko, ponieważ grozi to za mocnym wyskokiem tuż po pokonaniu górki. Żeby podjazd był bezpieczniejszy możesz położyć się na kierownicy – pochylić do przodu.
6. Panuj nad balansem. Kiedy podczas jazdy napotkasz trawers, czyli zbocze na grzbiecie jakiegoś wzniesienia, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej równowagi quada: wychylaj się na boki przeciwnie do kierunku skrętu.
7. Zachowuj środki bezpieczeństwa! Zawsze miej na głowie kask oraz zapięte pasy.
8. Jeźdź tylko po tych drogach, które są przeznaczone do jazdy quadem.
Sterowanie i hamowanie - technika jazdy quadem
Sterowanie quadem jest naprawdę proste. Kierownica wyposażona jest w dwa najważniejsze przyciski: gaz i hamulec. Hamulec znajduje się z przodu kierownicy, tak jak w rowerze, a gaz pod kciukiem.
Jeśli chodzi o prawidłową postawę ciała podczas jazdy quadem, to w pozycji stojącej powinniśmy jechać z lekko ugiętymi kolanami. To wpływa na lepszą amortyzację i kontrolę nad pojazdem. Ręce powinny mocno trzymać kierownicę, a łokcie muszą być lekko ugięte i ustawione do zewnątrz. Oczywiście, należy pamiętać o dobrym balansie ciała podczas pokonywania napotykanych na drodze przeszkód.
Natomiast, w pozycji siedzącej musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nasze nogi spoczywały na wyznaczonych z boku miejscach. Próba wyciągania ich na boki lub hamowania nimi może skończyć się dla nas poważną kontuzją.
Kto może jeździć quadem?
Według prawa quad to czterokołowiec, który dzieli się na dwa typy: lekki i zwykły. Pierwszy typ składa się z lekkich i niedużych quadów, których masa nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość mierzy mniej niż 45 km/h. Drugi typ quadów to pojazdy o masie przekraczającej 400 kg (przewóz osób) albo 550 kg (przewóz rzeczy).
Aby mieć uprawnienia na kierowanie quadem lekkim, trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM. Taką kategorię można wyrobić wówczas, gdy mamy skończone 14 lat. Jednak jest pewien ważny szczegół, jeśli chodzi o uprawnienia na jazdę quadem. Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku nie mogą prowadzić lekkich quadów na prawo jazdy AM, a jedynie motorowery.
Kiedy marzy nam się jazda quadem cięższym niż 350 kg (należącym do quadów zwykłych), musimy posiadać prawo jazdy kategorii B1, które można uzyskać po ukończeniu 16. roku życia.
Polskie prawo podkreśla, że każdy quad musi mieć zagwarantowaną homologację, tablicę rejestracyjną oraz polisę OC. Bez spełnienia powyższych wytycznych quad nie może wyjechać na drogę.
Warto o tym pamiętać, ponieważ niestosowanie się do przepisów grozi wysoką karą finansową. Przykładowo za brak prawa jazdy można otrzymać 500 złotych kary, a za brak wymaganej kategorii 300 złotych.
Gdzie można jeździć quadem - czy quadem można jeździć po ulicy?
Quadem można poruszać się w lesie, ale tylko drogami oznaczonymi. Za złamanie przepisów możemy zapłacić do 1 tysiąca zł kary. Quadem nie można także jeździć po parkach krajobrazowych, parkach narodowych oraz po plażach.
Wiele osób przymierzających się do quada, zadaje sobie pytanie, czy quadem można jeździć po ulicy? Jeśli pojazd czterokołowy spełnia wszystkie wymogi prawne to oczywiście, możemy nim jeździć po każdej drodze publicznej, strefie ruchu, czy strefie zamieszkania. Wyjątek tyczy się autostrad i dróg ekspresowych, po których jazda quadem jest zabroniona.
Jak rozpoznać, czy kierowca quada na drodze publicznej kieruje pojazdem w sposób legalny? Taki pojazd musi posiadać tablicę rejestracyjną. Natomiast, kierowcy, którzy nie chcą rejestrować swoich pojazdów mogą poruszać się na quadzie jedynie po terenach prywatnych, specjalnie przeznaczonych do tego typu jazdy.
Quady dla dzieci – dobry pomysł?
Quad jako prezent dla dziecka to coraz popularniejszy pomysł, ale czy bezpieczny? Z pewnością ten czterokołowy pojazd może dostarczyć naszemu maluchowi mnóstwo radości i dać dużo frajdy. Dodatkowo, jeśli będzie jeździł razem z rodzicem, czeka go mnóstwo pozytywnych przeżyć i wspomnień.
Mimo wszystko quad to jednak dość niebezpieczny sprzęt dla dziecka. Dziecko podczas jazdy quadem z pewnością nie jest świadome wszystkich zagrożeń wynikających z jazdy. Trzeba pamiętać, że ośmiolatek nie ma jeszcze umiejętności oceniania zagrożenia i doświadczenia potrzebnego do prowadzenia tak potężnej maszyny. Dzieci nie mają tak wykształconej wyobraźni jak dorośli przez co mogą nie zdawać sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. To wszystko powoduje, że quad staje się potencjalnym zagrożeniem zarówno dla nich, jak i dla ludzi znajdujących się na drodze.
Jazda quadem będzie bezpieczna dla dzieci wówczas, gdy dziecko będzie jechało pojazdem razem z dorosłym lub pod jego czujnym okiem. W innym przypadku, quad w rękach dziecka bez kontroli dorosłego, może okazać się dużym zagrożeniem dla jego życia.
Czy quady są bezpieczne?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy jazda quadem jest bezpieczna. Potencjalnie wszystko może stanowić zagrożenie, kiedy dostanie się w niewłaściwe ręce. Jednak jeśli przestrzegamy zasad bezpieczeństwa jazdy quadem, nic złego nie powinno się stać.
Bardziej ekstremalne sporty można uprawiać latami bez szwanku na zdrowiu. Kiedy wsiadamy na quad, najważniejszy jest zdrowy rozsądek.
Żeby jazda quadem była naprawdę bezpieczna, musimy pamiętać o tym, aby zakładać ochraniacze na łokcie i kolana oraz kask, odpowiednie buty i gogle ochronne. Takie przygotowanie ma za zadanie chronić nas w razie ewentualnego wypadku.