"Odczekaj 30 minut zanim wjedziesz do wody". Czy ostrzeżenie rodziców jest prawdą?
Rodzice często powtarzali nam, by nie wchodzić do wody od razu po jedzeniu. Skąd jednak wzięło się to przekonanie? Czy rzeczywiście powinniśmy odczekać przynajmniej pół godziny przed wejściem do wody? Wyjaśnienie może zdziwić niejedną osobę.
Wyjaśnienia rodziców, dlaczego nie powinniśmy się kąpać pod razu po jedzeniu często nie miały dla nas większego sensu. A może być tak dlatego, że po prostu ta teoria nie jest poparta naukowo. Co więcej, istniejąca literatura naukowa wcale nie popiera stwierdzenia, że pływanie po jedzeniu stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.
Jedzenie a pływanie. Czy trzeba odczekać przynajmniej 30 minut?
Lekarz medycyny ratunkowej dr Michael Boniface w wywiadzie dla Mayo Clinic Minute, powiedział, że ten mit mógł się wziąć z przekonania, że po jedzeniu część krwi jest przekierowywana do jelit, by pomóc nam w trawieniu. Przez co możemy zrobić się bardziej zmęczeniu lub otępieni co stwarza ryzyko utopienia. Nie jest to jednak prawda.
W 2011 roku Rada Doradcza ds. Nauki Amerykańskiego Czerwonego Krzyża zbadała istniejącą literaturę naukową na temat pływania po jedzeniu. Udało im się odkryć, że zarówno w pływaniu wyczynowym, jak i rekreacyjnym "nie ma przypadków utonięć ze skutkiem śmiertelnym".
Co więcej, na tę chwilę nie ma żadnych dowodów potwierdzających jakikolwiek związek pomiędzy jedzeniem przed pływaniem a utonięciem. Rada stwierdziła, że co prawda utrzymywanie tego mitu nie jest aktywnie szkodliwe, jednak koniec końców, jest to jednak mit.
O czym warto pamiętać przed wejściem do wody. Kilka ważnych porad
Nie oznacza to z drugiej strony, że pływanie z pełnym brzuchem jest zalecane. W końcu w najlepszym przypadku będzie to po prostu niekomfortowe i nie sprawi nam tyle przyjemności co zazwyczaj.
Pływanie po jedzeniu może jednak również powodować skurcze mięśni, w tym skurcze żołądka i nudności. Może to być powodem trudności w pływaniu, a nawet zagrozić naszemu życiu.
Oznacza to, że choć jedzenie przed pływaniem nie jest wielkim problemem, to wciąż powinniśmy poczekać, by pozwolić się naszemu jedzeniu strawić.
Przypominamy również że pływanie po alkoholu może być niezwykle ryzykowne. Ludzie po alkoholu są mniej skoordynowaniu oraz często myślą wolniej i mniej logicznie. To wszystko może się składać na niemałe problemy podczas pływania, w szczególności jeśli robimy to w akwenie z dużymi i silnymi prądami.
Warto również pamiętać, że pływanie to ćwiczenie, podczas którego również się pocimy. Wiele osób o tym zapomina, ponieważ przez to, że jesteśmy w wodzie, nie czujemy potu. Warto więc również zadbać o odpowiednie nawodnienie.