Jak mogę poprawić swój wygląd i zdrowiej się odżywiać? [Porada eksperta]

2013-04-24 17:09

Mam 14 lat, 160 cm wzrostu i ważę 49 kg. Już od ponad roku nie rosnę. Około pół roku temu schudłam 5 kg i później znowu przytyłam o 6 kg i teraz mam stałą wagę tzn. 49 kg. Lubię dużo jeść, nie mogę powstrzymać sie czasami przed słodyczami czy fast foodami. Nie stosowałam nigdy żadnej diety, ponieważ nie miałam pomysłu na ciekawą dietę. Chciałabym się zdrowiej odżywiać ponieważ odkłada mi się tkanka tłuszczowa na brzuchu, udach i mam tzw. boczki, a także dla lepszego samopoczucia i zdrowia. Mam dużo ruchu, zawsze miałam. W okresie zimowym mam tylko to co na wf-ie, trochę porozciągam się lub poćwiczę w domu sama. Kiedy jest ciepło jeżdżę na rolkach, rowerze, chodzę na spacery i na wf-ie gramy w kosza, nogę itp.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Witaj! Bardzo dobrze, że dbasz o siebie. Wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych w młodym wieku, pozwoli Ci dłużej zachować dobre zdrowie psychiczne i fizyczne. Każdemu zdarzają się odstępstwa od racjonalnego żywienia i spożywanie tłustych potraw. Dopóki nie obserwujemy na naszym cele zmian, nie ma większego problemu. Jednak zbyt częste uczęszczanie w takie miejsca (więcej niż 2 razy w miesiącu), w krótkim czasie doprowadzi do nadwagi. Poprawić swój wygląd możesz poprzez zastosowanie kompleksowej kuracji. Składa się ona z odpowiedniego sposobu żywienia, codziennej dawki ćwiczeń fizycznych oraz prowadzenia dzienniczka obserwacji swojego stylu życia. Jeżeli chodzi o ćwiczenia, ważne jest to, abyś codziennie przez 60 minut była aktywna. Biegi, gra w piłkę, jazda na rowerze. Na co masz ochotę. Te formy aktywności fizycznej nadadzą lub utrwalą gibkość i elastyczność Twojej sylwetki. Dodatkowo 4 razy w tygodniu wykonuj 4 serie brzuszków po 30 powtórzeń w różnych kombinacjach. Rolą prowadzenia dziennika obserwacji jest motywowanie siebie do dalszej pracy. Zapisuj w nim co jesz, z kim jesz, kiedy jesz. Pisz o tym czy ćwiczyłaś danego dnia, zapisuj swój nastrój. Proponuję Ci również, opisywać swój dzień, tak abyś mogła zaobserwować sytuacje, w których podejmujesz decyzję o wyborze słodyczy czy pożywienia typu fast food. Dzienniczek pozwoli Ci wprowadzać zmiany, udoskonalać siebie i obserwować jak idą Twoje postępy. Co do sposobu żywienia, ja jestem zwolenniczką warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa i dobrej oliwy. Warzywa, różne kolory do każdego posiłku. To bomba witamin i antyoksydantów poprawi kondycję Twojej skóry, doda witalności i poprawi nastrój. Owoce mogą zastąpić słodycze. Koktajle z kefirem czy jogurtem mogą być dobrym rozwiązaniem. Nie przekraczaj 3 owoców dziennie i nie spożywaj ich na noc. Produkty pełnoziarniste to również cenne witaminy, minerały, błonnik i bardzo dobre cukry złożone. Jedząc je w małych ilościach do każdego posiłku, nie powinnaś mieć napadów głodu. Jedna porcja to Twoja dłoń + cm wysokości. Zawarty w kaszach, makaronach, ryżu i pieczywie, błonnik, będzie oczyszczał Twój organizm z toksyn, hamował uczucie głodu i ułatwiał perystaltykę jelit, czyli ruchy jelit. To ważne. Dzięki odpowiednim ruchom jelit, Twój brzuch może wydawać się smuklejszy. Oliwę używaj codziennie - ok 2 łyżek. Nigdy z niej nie rezygnuj, tym bardziej jeśli zależy Ci na ładnym wyglądzie. Jeżeli chodzi o mięso, drób, ryby, warto abyś 1-2 porcje dziennie, wprowadziła do jadłospisu. Oczywiście zapomnij o smażeniu. Smażenie jest niezdrowe, ponieważ tuczy, sprzyja chorobom serca, nowotworom i otyłości. Dodatkowo łatwo zaprzyjaźnia się z cellulitem. Co do płynów, to przede wszystkim proponuję Ci wodę mineralną oraz chude mleko.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta