Co się stanie, jeśli będziesz codziennie przyjmować B12? O tym warto pamiętać
Witaminy i minerały są potrzebne naszemu ciału, by móc się dobrze rozwijać. Wśród nich znajduje się, aż 8 różnych witamin z grupy B. Witamina B12 jest jedną z najpopularniejszych. Jak jednak wpływa ona na nasze ciało i czy powinniśmy przyjmować ją codziennie?
Suplementy witaminy B12 są najczęściej reklamowane, jako zwiększające energię i poprawiające nastrój. Ta witamina jednak odgrywa o wiele większą rolę w naszym organizmie.
Chociaż większość osób przyjmuje wystarczającą ilość witaminy B12 z najróżniejszych produktów spożywczych, jednak przyjmowanie suplementów w celu zapobiegania niedoborów zazwyczaj nie powoduje szkody. Witaminę B12 można przedawkować w wyniku długotrwałej suplementacji dużymi dawkami.
W czym znajdziemy witaminę B12?
Witamina B12 naturalnie występuje w niektórych produktach spożywczych. Znajdziemy ją w: tuńczyku, wołowinie i nabiale. Co więcej, dodaje się ją również często do wzbogaconej żywności, na przykład do płatków śniadaniowych.
Ta witamina jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych, czerwonych krwinek i syntezy DNA.
W szczególności ważne jest, by osoby na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej suplementowały tę witaminę, lub spożywały żywność wzbogaconą o tę witaminę. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj nie występuje w produktach roślinnych, chociaż niektóre wodorosty i grzyby zawierają jej niewielkie ilości.
Zalecane dzienne spożycie witaminy B12 dla osób dorosłych wynosi 2,4 mikrograma na dobę. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny natomiast zażywać od 2,6 do 2,8 mikrograma.
Produkcja czerwonych krwinek
Witamina B12 jest niezbędna do produkcji zdrowych czerwonych krwinek i zapobiega niedokrwistości megaloblastycznej, czyli rodzaju niedokrwistości, która powoduje duże, słabo rozwinięte komórki. Wśród objawów znajdziemy: zmęczenie, bladość, kołatanie serca, utratę apetytu, utratę wagi, a nawet niepłodność.
Zdrowie układu nerwowego
Witamina B12 jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i utrzymanie zdrowych komórek nerwowych. Niedobór tej witaminy może więc prowadzić do zaburzeń prawidłowego działania układu nerwowego. Z czasem może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwów.
Metabolizm energetyczny
Witamina B12 odgrywa również ogromną rolę w metabolizmie energetycznym. Jest to powód, dla którego jej niedobór może powodować zmęczenie i osłabienie. Na szczęście niedobór B12 jest łatwy do leczenia. Wystarczy zwiększyć przyjmowanie suplementów i spożywać żywność wypełnioną tą witaminą.
Rozwój niemowląt
Witamina B12 jest również potrzebna do wsparcia zdrowego rozwoju mózgu i produkcji czerwonych krwinek u niemowlęcia. Wszystko dlatego, że jego mózg rozwija się niezwykle szybko. Jest ona dla niego dostępna w mleku matki. Potrzeby matki są więc łatwo zaspokajana przez regularne spożywanie tych pokarmów.
Ważne jest więcej, by przyjmować każdego dnia zalecaną dawkę tej witaminy.