Czy magnez pomoże nam lepiej spać? Doktor mówi, dla kogo suplementacja
Magnez jest ważnym składnikiem dla naszego organizmu. Nie tylko usprawnia pracę szarych komórek, ale również pomaga zapobiegać chorobom serca. Kto jednak powinien pamiętać o jego suplementacji? Sprawdzamy, dla kogo suplementacja magnezu jest wskazana.
Coraz więcej osób sięga po suplementację magnezu. W szczególności jeśli zmagają się z niespokojnym snem. Nie każdy jednak powinien sięgać po te tabletki. Profesor żywienia, dr Edward Saltzman, adiunkt w Gerald J. and Dorothy R. Friedman School of Nutrition Science and Policy na Tufts University, opowiedział o tym w ramach serii uniwersyteckiej "zapytaj eksperta".
Właściwości magnezu. Nie wszystkie są poparte dowodami
Jak wytłumaczył, tak jak w przypadku wielu innych witamin i suplementów, niektóre zastosowania magnezu są silne poparte dowodami naukowymi. Inne natomiast niekoniecznie.
Nie da się ukryć, że magnez jest kluczowy do prawidłowego działanie nerwów i mięśni, zdrowia kości, regulacji poziomu cukru we krwi, prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz prawidłowego bicia serca.
Według zaleceń, mężczyźni powinni każdego dnia przyjmować od 400 do 420 miligramów dziennie magnezu, a kobiety potrzebować będą od 310 do 320 miligramów. W przypadku dzieci wszystko sprowadza się do ich wieku oraz płci.
Według eksperta, większość ludzi dostarcza wystarczającą ilość magnezu dzięki swojej codziennej diecie. Znajdziemy go bowiem w pestkach dyni, nasionach chia, migdałach, nerkowcach, szpinaku, czarnej fasoli, mleku sojowe, maśle orzechowym, awokado czy gorzkiej czekoladzie.
Inni natomiast sięgają po suplementy magnezu, jak tabletki, proszki czy nawet herbaty.
Co daje większe spożycie magnezu? Ekspert wyjaśnia
Ekspert podkreśla jednak, że badania wykazały, jakoby większe spożycie magnezu mogło oznaczać zdrowsze kości. W szczególności jeśli chodzi o kobiety po menopauzie i w podeszłym wieku, u których występuje ryzyko osteoporozy.
Zaznaczył również, że suplementu magnezu mogą nieznacznie obniżyć ciśnienie krwi.
Jeśli jednak chodzi o wpływ magnezu na sen, to nie jest to do końca prawda. Jak powiedział, magnez odgrywa rolę w uwalnianiu neuroprzekaźników i rozluźnianiu mięśni. Może więc być trochę prawdy w tym, że wspomaga sen.
Jeśli jednak chodzi o naukowe dowody łączące magnez ze snem, to wciąż są one niewystarczające.
Zamiast tego lepiej wypróbować "sprawdzone" metody wspomagające sen. Chodzenie spać o tej samej porze, ograniczenie czasu przed ekranem i kofeiny.
Magnez na sen. Doktor odpowiada
Ekspert podkreśla, że jeśli chcemy wypróbować magnez jako środek wspomagający sen, powinniśmy trzymać się jak najbliżej dawki około 300 miligramów dziennie. Zaznaczył przy tym, że dawka wynosząca około 5000 miligramów może być nawet śmiertelna.
Dr Saltzman powiedział również, że nie znane są długoterminowe skutki suplementów magnezu, jednak jednym z głównych skutków ubocznych może być biegunka.