Nietypowy objaw niedoboru magnezu. Zwróć uwagę na jelita

2023-05-29 14:00

Niedobór magnezu objawia się poprzez zmęczenie, senność, skurcze mięśni i rozdrażnienie. Jednak istnieje pewne pułapka, ponieważ niektóre objawy mogą być mylone z innymi "chorobami". Dotyczy to zwłaszcza jelit. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że niedobór magnezu może wpływać na ich funkcjonowanie, co objawia się jednym uciążliwym objawem.

Nietypowy objaw niedoboru magnezu. Zwróć uwagę na jelita
Autor: Getty Image

Magnez jest niezwykle ważny dla setek reakcji, które zachodzą codziennie w naszym organizmie. Pomaga w przekształcaniu żywności w energię, reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Na początku, niski poziom magnezu zazwyczaj nie powoduje objawów, dopóki niedobór nie staje się poważniejszy. Ponadto niektóre wczesne objawy mogą wskazywać na wiele innych problemów zdrowotnych. Brak magnezu negatywnie wpływa na jelita, które nie mogą prawidłowo funkcjonować w jego braku, co prowadzi do uciążliwych dolegliwości.

Nietypowe i typowe objawy niedoboru magnezu. Do czego niezbędny jest magnez

Magnez jest czasem nazywany "pierwiastkiem życia" i nie bez powodu. Jest niezbędny dla wielu reakcji, które zachodzą codziennie w organizmie. Pomaga w przekształcaniu żywności w energię, reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Od niego zależy również rytmiczna praca naszego serca. Magnez odgrywa również ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu układu nerwowego, w tym w prawidłowym przewodzeniu impulsów nerwowych. Znane jest także jego działanie poprawiające nastrój, zwiększające odporność na stres i wspomagające pamięć. Magnez odgrywa także istotną rolę w utrzymaniu zdrowych kości (około 60% zgromadzonego magnezu znajduje się w kościach, a około 40% w mięśniach i tkankach miękkich), umożliwiając wnikanie cząsteczek wapnia głęboko w kości.

Właściwości magnezu są liczne, a wymienione wyżej przykłady pokazują, jak ważne jest, aby organizm nie borykał się z niedoborem tego minerału. Niestety, zdarza się, że poziom magnezu może być zbyt niski, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Istnieje kilka przyczyn tego stanu. Po pierwsze, na początku niski poziom magnezu zazwyczaj nie powoduje objawów, dopóki niedobór nie staje się bardziej zaawansowany. Po drugie, niektóre początkowe objawy mogą być mylone z innymi problemami zdrowotnymi.

Jeśli nie podjęte zostaną żadne działania, sytuacja może się pogorszyć. Może to prowadzić do nieprawidłowej pracy serca, drętwienia i mrowienia kończyn. Chroniczny niedobór magnezu może zwiększyć ryzyko nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i osteoporozy.

Jak niedobór magnezu wpływa na jelita

Warto również wiedzieć, że niski poziom magnezu ma poważny wpływ na jelita. Gdy brakuje magnezu, nie mogą one działać prawidłowo, co prowadzi do problemów z wypróżnieniem, takich jak zaparcia. Dlaczego tak się dzieje?

Magnez odgrywa ważną rolę w jelitach z dwóch powodów. Po pierwsze, ten pierwiastek stymuluje i rozluźnia mięśnie jelit, zapewniając właściwą perystaltykę (rytmiczne skurcze) i tym samym łatwe wypróżnianie. Po drugie, magnez przyciąga wodę do jelit, co również wspomaga ich ruchliwość, a także zapewnia miękkie stolce, ułatwiając wypróżnienie.

Oczywiście, niedobór magnezu nie jest jedyną przyczyną zaparć. Inne problemy, takie jak niewłaściwa ilość spożywanego płynu, hemoroidy, dysbioza jelitowa (nieprawidłowa równowaga mikroflory jelitowej) lub nietolerancje pokarmowe, również mogą mieć wpływ na ten problem.  Aby upewnić się, czy twoje dolegliwości wynikają z niedoboru magnezu, warto wykonać odpowiednie badania. Diagnozę niedoboru magnezu można postawić na podstawie badania krwi, a czasami także moczu.

Wzbogacenie diety produktami bogatymi w magnez (np. orzechy, migdały, płatki owsiane) jest dobrym pierwszym krokiem w przezwyciężeniu objawów niedoboru tego pierwiastka. Jeśli dieta sama nie wystarcza, można rozważyć suplementację magnezu. Jednak zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji, ponieważ wysokie dawki magnezu mogą powodować nudności, skurcze brzucha i biegunkę. Ponadto, suplementy magnezu mogą mieć interakcje z niektórymi antybiotykami i innymi lekami. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą przed rozpoczęciem suplementacji magnezu.

W przypadku podejrzenia niedoboru magnezu warto wykonać badania krwi lub moczu, aby potwierdzić diagnozę. Wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w magnez może pomóc zwiększyć jego poziom. W przypadku potrzeby suplementacji magnezu ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą w celu właściwego doboru dawki i uniknięcia ewentualnych interakcji z innymi lekami.

Zadbajmy o odpowiedni poziom magnezu w naszym organizmie, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji.

Poradnik Zdrowie - Warzywa