Grzybowe suplementy zyskują na popularności. Czy warto po nie sięgnąć?
Grzybowe suplementy zaczynają zdobywać na popularności. Coraz więcej osób sięga po nie licząc na ich potencjalne prozdrowotne właściwości. Czy jednak rzeczywiście opłaca się je kupować? Odpowiedź może zaskoczyć
Coraz większą popularność w ostatnim czasie zyskują grzybowe suplementy. Wytwarzane są one z grzybów takich jak reishi, maitake czy lwia grzyba. Wiele ludzi ceni je za ich domniemane korzyści zdrowotne.
Jednak czy rzeczywiście warto jest po nie sięgać i czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Cóż, warto wiedzieć, że suplementy grzybowe są po prostu skoncentrowanymi wersjami różnych grzybów leczniczych.
Zazwyczaj dostępne są w formie proszku lub kapsułek i w zależności od odmiany, każdy z nich może przynosić inne korzyści.
Suplementy z grzybów reishi
Na przykład grzyb reishi jest stosowany od wieków w tradycyjnej chińskiej medycynie. Promowany jest jako wszechstronny środek, który wspomaga nasze zdrowie.
Analiza ekstraktu z tego grzyba wykazała, że zawiera on takie składniki mineralne jak potas, wapń i magnez oraz wiele bioaktywnych związków, jak polisacharydy i triterpeny.
Co więcej, ten grzyb znany jest ze swoich właściwości adaptogennych, które pozwalają organizmowi lepiej radzić sobie i dostosowywać się do różnych czynników stresogennych.
Suplementy z grzybów maitake
Jeśli chodzi natomiast o suplementy zawierające grzyby maitake, to mogą być one w szczególności pomocne w sezonie przeziębień i grypy. Są one bowiem bogate w unikalne włókna wspomagające odporność, zwane beta-glukanami.
Ciekawostką jest, że na bacie tych polisacharydów wyizolowanych z tego grzyba opiera się wiele pomocniczych leków terapeutycznych w leczeniu nowotworów. Co więcej, zawarte w nich beta-glukany zmniejszają nadciśnienie i poprawiają metabolizm poprzez redukcję cholesterolu całkowitego i trójglicerydów.
W nim znajdziemy również przeciwutleniacze, które pomogą ochronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Suplementy z grzyba "lwia grzywa"
Suplementy natomiast zawierające grzyb o wdzięczniej nawie "lwia grzywa" mogą być pomocne we wspieraniu zdrowia poznawczego i pomogą się nam lepiej skupić. Znajdują się w nim bowiem polisacharydy i różne aminokwasy.
Może również działać ochronnie na układ pokarmowy i trawienny. Pomaga pozbyć się wzdęć, zaparć i nudności. Co więcej, jego regularne stosowanie może zminimalizować ryzyko zakrzepów krwi.
Trzeba jednak pamiętać, że zanim sięgniemy po jakiekolwiek suplementy konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem. Co więcej, te suplementy nie będą odpowiednie dla dzieci poniżej 7. roku życia.