Wyspa Wolin: opis trasy rowerowej i atrakcje turystyczne

2014-07-30 16:12

Niewiele jest miejsc podobnych do Wyspy Wolin, gdzie na małej powierzchni doznasz aż takiej różnorodności atrakcji turystycznych. Jest tu i morze, i stumetrowe urwisko. Piaszczyste wydmy i malownicze pojezierze. Groźne wspomnienia ostatniej wojny i okruchy pamiątek po wojowniczych Wikingach. Zobacz opis trasy rowerowej po wyspie Wolin.

Wolin
Autor: Anna Ochremiak

Spis treści

  1. Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 1
  2. Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 2
  3. Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 3 (nad Turkusowym jeziorkiem)
  4. Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 4 (ślady wojennych mrzonek)
  5. Szlak rowerowy dokoła wyspy Wolin: etap 5 (miasto gwiazd)
  6. Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 6
  7. Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 7
  8. Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 8 (wolińskie pojezierze)
  9. Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 9

Wsiądź na rower by spokojnie delektować się krajobrazem i historią wyspy Wolin. Poruszając się w ten sposób, najłatwiej będzie poznać wyspę i zobaczyć jej największe atrakcje. Wąskie, obsadzone drzewami drogi doprowadzą cię do najciekawszych miejsc.

Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 1

Zacznij w Wolinie od spotkania z najdawniejszą historią. Tysiąc lat temu było tu potężne miasto, które nadawało ton Pomorzu: ściągali tu kupcy z najdalszych stron, budowali domy, żyli w dostatku. Słowianie, Wikingowie, Niemcy żyli obok siebie w zgodzie i tolerancji. Prawdziwe pamiątki z tamtych czasów są w niewielkim muzeum. Przemawiającą do wyobraźni rekonstrukcję zabudowań wioski sprzed setek lat znajdziesz na wyspie Ostrów na rzece Dziwnej. Dlaczego tak się nazywa? Bo tak naprawdę tylko czasem zachowuje się jak rzeka, gdy odprowadza wody Odry do Bałtyku. Gdy jednak wieje północny wiatr, wpycha fale morskie między falochrony dziwnowskiego portu i pcha je w głąb lądu. Wtedy Dziwna odwraca bieg i niesie słone wody na południe.

Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 2

Po drogach i bezdrożach, trzymając się rowerowego a potem pieszego szlaku turystycznego, dotrzesz do Lubina. Poniżej neogotyckiego kościoła znajdziesz grodzisko i rozległą łąkę, dochodzącą aż do urwistego brzegu Zalewu Szczecińskiego. Doskonale stąd widać deltę wsteczną Świny (zachowuje się tak samo jak Dziwna), z mnóstwem bagienno-trzcinowych wysepek. Ile ich jest? Około czterdziestu, ale dokładnie nie wiadomo, bo rozlewiska żyją i zmieniają kształt. Jedne wysepki wydzielają się z większych, inne znów łączą ze sobą. Dokoła bezmiar wody. Podobny widok zobaczysz ze wzgórza Zielonka, powyżej kościoła (uwaga, końcówka dojścia po stopniach, trzeba zostawić rower). Okrzyknięto go najpiękniejszą panoramą w Europie w roku 1993/94.

Wolin
Autor: Anna Ochremiak

Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 3 (nad Turkusowym jeziorkiem)

Tylko kilka minut drogi dzieli Zielonkę od zalanej kopalni kredy w Wapnicy. Na powstałe w jej miejscu jeziorko najlepiej popatrzeć z góry Piaskowej, która prawdziwie piaszczystym zboczem opada do turkusowej wody. Wschodnim jego brzegiem poprowadzono ścieżkę dydaktyczną. Tablice pomogą ci zwrócić uwagę na najciekawsze tu drzewa i krzewy. We wsi znajdziesz kilka pomnikowych dębów, z 600-letnim grubasem, Prastarym.

Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 4 (ślady wojennych mrzonek)

Tuż przed rogatkami Międzyzdrojów, naprzeciw niewielkiej przystani nad jeziorem Wicko, na zalesionym teraz wzgórzu, był w czasie II wojny poligon doświadczalny, na którym Niemcy pracowali nad tajną bronią określoną kryptonimem V-3. To (obok bardziej znanych V-1 i V-2) jeden z tych projektów, który miał zmienić losy wojny. Poligon można zwiedzać, a w dawnym bunkrze magazynowym, w którym składowano pociski, jest teraz ekspozycja niewielkiego muzeum.

Szlak rowerowy dokoła wyspy Wolin: etap 5 (miasto gwiazd)

W Międzyzdrojach spotkasz się z cywilizacją. Nowe molo, Promenada Gwiazd, na której odciski dłoni zostawiło ponad stu filmowych artystów, jedyne w Polsce muzeum figur woskowych... Czysta komercja. Zajrzyj jednak do muzeum przyrodniczego przy siedzibie dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego. W wolierze mieszkają orły bieliki. A jeśli nie byłeś w Białowieży, w pokazowej zagrodzie na wschodnim skraju miasta zobaczysz prawdziwe żubry.

Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 6

Na wschód od Międzyzdrojów brzeg Bałtyku wznosi się wysoko. Kulminację osiąga na wzgórzu Gostań, najwyższym klifie na naszym wybrzeżu, który 93-metrową, prawie pionową ścianą opada na wąską, kamienistą plażę. Nie dostaniesz się tu od strony wody. Jedyne dojście (a pamiętaj, że jesteś na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, więc musisz poruszać się po wyznaczonych szlakach) prowadzi od drogi w stronę Dziwnowa. Czterystumetrowa ścieżka najpierw łagodnie opada skrajem głębokiego jaru, by za chwilę wspiąć się po schodkach do skraju przepaści.

Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 7

Rezerwat Łuniewo otacza brzegi jeziora o tej samej nazwie. A w nim strzeliste sosny, dęby, stare brzozy i świerki. Między nimi rośnie młodszy drzewostan, powykręcany w trudnej walce o przetrwanie na bagnistym podłożu. Paprocie przewyższają wzrostem człowieka. Półtorakilometrowa ścieżka dydaktyczna wokół zarastającego jeziorka wiedzie granicą piaszczystej wydmy i mokrego bagniska. Gatunki drzew, rodzaj poszycia, odcienie zieleni, zapach i wilgotność powietrza zmieniają się, zależnie od tego, czy ścieżka przechyli się na wydmową, czy bagienną stronę.

Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 8 (wolińskie pojezierze)

Osiem jezior składa się na leżące na wyspie Wolin pojezierze Wolińskie. Wszystkie mają dna położone poniżej poziomu morza, czyli tworzą kryptodepresje.

Największym z nich jest Koprowo, ale Czajcze uchodzi za najpiękniejsze. Krótka przerwa w drodze pozwoli zweryfikować ten pogląd. W jezioro wrzyna się wąski półwysep, który opasają znaki zielonego szlaku pieszego. Ścieżka kluczy między stuletnimi pniami, wspina się na wzgórze, które nasi słowiańscy przodkowie obrali sobie na warownię.

Szlak rowerowy dookoła wyspy Wolin: etap 9

Do brzegu Bałtyku dotrzesz koło Wisełki. Za ciężko pedałować po plaży? Wróć na szosę. Tak czy tak dojedziesz do ujścia Dziwnej w Dziwnowie. Rzekę spina tu most zwodzony, może zobaczysz jak się otwiera? Tędy opuścisz wyspę Wolin i wrócisz do domu, albo pojedziesz dalej na wschód, wzdłuż brzegu Bałtyku.