Loty aerodynamiczne - na czym polegają?

2018-11-30 14:43

Tunele do lotów aerodynamicznych powstały z potrzeby prostszego i mniej wymagającego szkolenia przyszłych spadochroniarzy i komandosów. Obecnie, tunele aerodynamiczne są jednym z najczęściej obleganych miejsc, jeśli chodzi o nowatorskie i unikalne sporty. Pasjonaci adrenaliny coraz częściej decydują się na indoor skydiving, a wśród sympatyków tej wyczynowej aktywności fizycznej są zarówno doświadczeni sportowcy, jak i amatorzy. Sprawdź, co sprawia, że loty aerodynamiczne to tak wciągający sport, poznaj ich historię oraz dowiedz się, jak się do nich przygotować.

Loty aerodynamiczne
Autor: materiały prasowe Flyspot.com Przed przystąpieniem do lotu w tunelu aerodynamicznym warto pamiętać, żeby nie przejadać się ani nie jeść nic cieżkostrawnego.

Spis treści

  1. Loty aerodynamiczne - na czym polegają?
  2. Loty aerodynamiczne - tunel aerodynamiczny
  3. Loty aerodynamiczne - jak się przygotować?
  4. Loty aerodynamiczne - ceny
  5. Skąd wziął się indoor skydiving?

Zawsze marzyłeś o skoku ze spadochronem, ale bałeś się, że sobie nie poradzisz? Na szczęście istnieje coś takiego jak indoor skydiving! Do latania w tunelu aerodynamicznym nie potrzeba żadnego doświadczenia. W lotach mogą brać udział zarówno dzieci, jak i dorośli, a każdy lot dostosowany jest do uczestnika tej ponadziemskiej zabawy.

Indoor skydiving jest niezwykle ekscytującym i pełnym adrenaliny sportem, ale nie ma się czego obawiać! Każdy początkujący zaczyna od zajęć z instruktorem, który szczegółowo wyjaśnia istotę lotów aerodynamicznych, a także pomaga w technicznych aspektach sztuki latania. Poznaj lepiej ten ekstremalny sport i spełnij marzenie o lataniu!

Loty aerodynamiczne - na czym polegają?

Loty aerodynamiczne polegają na unoszeniu się nad ziemią za pomocą wydmuchiwanego od spodu powietrza. Wykonuje się to w specjalnie przystosowanych tunelach aerodynamicznych, które imitują spadanie ze spadochronem, a czynność tę określa się jako indoor skydiving. Tunele do lotów aerodynamicznych powstały na potrzeby armii,po to by w prostszy i mniej wymagający sposób szkolić przyszłych spadochroniarzy i komandosów. Okazało się, że nie tylko komandosi mogą sobie pozwolić na latanie, ale także zwykli zjadacze chleba.

Dziś indoor skydiving jest oficjalną dyscypliną sportową i dzieli się na różne rodzaje, między innymi Dynamic, Vertical Formation, Formation i freestyle:

  • Dynamic – jest dynamiczną odmianą indoor skydivingu i polega na synchronicznych ruchach w odpowiednich częściach tunelu.
  • Vertical Formation – to zmienianie prędkości i kierunku lotu za pomocą sterowania głową lub nogami.
  • Formation – polega na tworzeniu skomplikowanych figur podczas latania w zatrzymaniu.
  • Freestyle – to dyscyplina, która łączy w sobie wszystkie wyżej wymienione rodzaje indoor skydivingu, dodatkowo uprawia się ją samodzielnie bez łączenia się w pary czy grupy jak w przypadku pozostałych rodzajów lotów aerodynamicznych.
Loty aerodynamiczne 2
Autor: materiały prasowe Flyspot.com Wizytę w tunelu aerodynamicznym rozpoczyna krótkie szkolenie i dobór sprzętu.

Loty aerodynamiczne - tunel aerodynamiczny

Tunel aerodynamiczny ma około 9 metrów szerokości, jest szczelnie otoczony szybami, a na jego spodzie znajduje się kratka, z której wydmuchiwane jest powietrze. Loty aerodynamiczne polegają na lataniu w tunelu aerodynamicznym generującym stały ruch powietrza, a jego prędkość osiąga nawet 310 km/h! To powoduje, że w środku jest bardzo głośno, ale tunel jest dobrze wygłuszony, więc hałas nie przeszkadza ludziom przyglądającym się osobom znajdującym się wewnątrz.

Wizytę w tunelu zaczyna się od krótkiego szkolenia przygotowawczego, doboru sprzętu (kombinezonu, kasku, okularów i zatyczek do uszy) oraz dopełnienia formalności związanych z określeniem stanu zdrowia oraz wagi skoczka, do której dobierana jest prędkość powietrza.

W tunelu jest bardzo głośno, więc komunikacja odbywa się tam za pomocą gestów i znaków. Pierwszy lot zawsze odbywa się z instruktorem, który uczy odpowiedniej techniki lotu – wznoszenia się, spadania, przyjmowania figur, ale początkowo przede wszystkim utrzymania się w podstawowych pozycjach. Podczas pierwszych lotów nawet latanie brzuchem do dołu wydaje się być niezwykle trudne!

Zazwyczaj po kilkuminutowym locie, trwającym około 1,5 minuty, mamy możliwość otrzymania nagrania video ze swojego lotu. Odbywa się to za pośrednictwem linka wysłanego na nasz adres mailowy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje także certyfikat ukończenia pierwszego lotu w tunelu aerodynamicznym.

Loty aerodynamiczne - jak się przygotować?

Jak przygotować się do lotu w tunelu aerodynamicznym? Trzeba pamiętać o tym, żeby założyć na siebie wygodny, sportowy strój. Co prawda, odpowiedni kombinezon dostajemy na miejscu, ale zakładamy go na własne ubranie. Powinno być ono wygodne i cienkie, żeby nie krępowało naszych ruchów i nie uwierało nas podczas latania.

Co więcej, osoby, które mają długie włosy powinny związać je w wygodnie, żeby nie przeszkadzały podczas lotu i nie wypadały spod kasku. Należy także pamiętać o włożeniu specjalnych okularów oraz zatyczek do uszu, które oczywiście rozdawane są tuż przed wejściem.

Na koniec warto także pamiętać o tym, żeby nie przejadać się ani nie jeść nic ciężkostrawnego przed przystąpieniem do lotu.

Indoor skydiving pozornie może wydawać się łatwym sportem, ale to mylne przeczucie! Kilkuminutowe latanie w powietrzu może dać o sobie znać nie tylko mięśniom, ale także żołądkowi.

Jeśli naszym marzeniem jest szkolenie się w lotach aerodynamicznych, to poza samym treningiem w tunelu, warto także popracować nad ogólną kondycją i wytrzymałością fizyczną. Wystarczy zwykły trening funkcjonalny czy zajęcia jogi, żeby dużo lepiej sobie radzić w czasie lotu. Indoor skydiving dla niewtajemniczonych w tematyce spadochroniarstwa może wydawać się prostą aktywnością, ale wystarczy spróbować swoich sił, żeby przekonać się, ile pracy trzeba włożyć, aby utrzymać się w górze.

Jakie są przeciwskazania do lotów aerodynamicznych?

Loty w tunelach aerodynamicznych są bezpieczne i możliwe dla każdej chętnej osoby, która odznacza się choć przeciętnym stanem kondycji fizycznej i zdrowia. Jednak istnieją pewne przeciwskazania do lotów aerodynamicznych. Należą do nich:

Loty aerodynamiczne - ceny

Loty aerodynamiczne nie są tanią rozrywką, ale na pewno wartą wydanych pieniędzy. Ceny za pojedynczy lot ustalane są w zależności od wieku. Osoby poniżej 18 roku życia płacą zazwyczaj ok. 200 zł, a osoby dorosłe ok. 250 zł, jednak jest to uzależnione od placówki, z której skorzystamy.

Lot zazwyczaj trwa 1,5 minuty, a w jednym bilecie są dostępne dwa takie loty, czyli łącznie przygoda w tunelu trwa 3 minuty. Cena za pojedynczy lot znacznie lepiej prezentuje się w pakietach grupowych, które można wykupić dla kilku uczestników lub zdecydować się na pakiet rodzinny. Wówczas ceny wahają się od 900 do 1400 złotych.

Skąd wziął się indoor skydiving?

Indoor skydiving powstał w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych, a konkretniej w Las Vegas. Właśnie tam został skonstruowany pierwszy komercyjny tunel aerodynamiczny. Natomiast po 2007 roku sport ten rozwinął się na tak szeroką skalę, że w lotach mogą brać udział nie tylko doświadczeni skydiverzy, ale także osoby początkujące.

Jednak historia tunelów aerodynamicznych zaczęła się znacznie wcześniej, mianowicie już po II wojnie światowej. Amerykańska armia wpadła wówczas na innowacyjny pomysł – zbudowanie na ziemi obiektu szkoleniowego dla przyszłych komandosów. Tak właśnie powstał tunel aerodynamiczny, a pierwszy oficjalny lot odbył w 1964 roku Jack Tiffany w Wright-Patterson Air Forse Base.