Chcę przytyć: od czego zacząć? [Porada eksperta]
Ważę 49 kg przy wzroście 163 cm. Nie robiłam jeszcze podstawowych badań, ale mam je w planach. Jem normalnie, powiedziałabym nawet, że aż za dużo. Często też jem fast foody. Piję 1-1,5 l wody dziennie, łącznie z herbatą i kawą. Po ciąży został mi nadmiar skóry na brzuchu, chciałam zacząć ćwiczyć, ale boję się, że jeszcze bardziej schudnę. Chcę przytyć, ale nie wiem jak. Co jeść, w jakich ilościach? Może jakaś dieta? Przy tym chcę wykonywać ćwiczenia, by brzuch wrócił do dawnej formy. Nie znam się na obliczaniu kalorii itp.
Przede wszystkim koniecznie wybierz się do dietetyka i wykonaj podstawowe badania (co najmniej morfologia). Podczas wizyty dietetyk dokładnie przeanalizuje twoje nawyki żywieniowe i budowę ciała. Dieta jest podstawą, od której musisz zacząć. Na samym początku przestań spożywać fast foody oraz przetworzone jedzenie. Najprawdopodobniej możesz mieć problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Polega to na tym, że możemy jeść ogromne ilości pokarmu, a wchłonie się zaledwie cząstka składników budujących nasze ciało. Może to być skutkiem nietolerancji pokarmowych, chorób pasożytniczych bądź innych, dlatego nie bagatelizuj tych sygnałów i udaj się po pomoc do specjalisty. Jednak nie masz się czym zamartwiać pod dobra opieką dietetyczną na pewno bezpiecznie przybędziesz na masie ciała.
Jednak już dzisiaj możesz rozplanować sobie czas w ciągu dnia, aby w stałym odstępie czasu spożyć 5 posiłków. Pierwszy ok. godziny po przebudzeniu, ostatni do 3 godzin przed pójściem spać. Każdy posiłek powinien składać się z porcji węglowodanów, warzyw, białka i „dobrych” tłuszczy (z olejów roślinnych, najlepiej tłoczonych na zimno - jednak nie można na nich smażyć - oraz z ryb, orzechów, awokado, siemienia lnianego). Węglowodany złożone na przemian z prostymi (w twoim przypadku). Unikaj tłustych mięs, staraj się wybierać dobrej jakości jasne ( np. drobiowe), świeże ryby, chude wędliny. Słodkie jogurty zastąp naturalnymi, ale z owocami (dodaj je sama). Zamień słodycze na słodkie i zdrowe zamienniki (np. ciasta owsiane, a zamiast musli jedz granolę, którą sama zrobisz na bazie płatków owsianych, orzechów, miodu). Słodzone napoje gazowane zamień na wodę niegazowaną (z cytryną pomarańczą, imbirem).
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE, główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl
Inne porady tego eksperta