Multiwitamina - przyjmowanie multiwitaminy [Porada eksperta]
Dzień dobry, Mam dwa pytania dotyczące multiwitamin. Czytałem, że przeprowadzono badania, z których wynika, że suplementy wapnia mogą zwiększać ryzyko chorób serca, udaru itp. Zamierzam brać multiwitaminę 'Vita-min plus' firmy Olimp, zawierającą m.in. 80 mg wapnia w postaci chelatu, czy taka ilość może istotnie wpłynąć na to ryzyko? Drugie pytanie to czy należy zrobić przerwę po długotrwałym zażywaniu multiwitaminy, czy nie ma to znaczenia?
Witam! Wszystkie minerały w nadmiarze mogą szkodzić. Pijąc dziennie 2 szklani mleka i spożywając gruby plaster sera białego ok. 80g pokrywa Pan zapotrzebowanie na wapń. Ten z mleka jest najlepiej przyswajalny. Preparaty witaminowe, zawierają często syntetyczne składniki i nikt nie wie jak dokładnie się wchłaniają. 80mg to nie dużo, ale w połączeniu z całodzienną dietą może być niebezpieczne. Nadmiar tego pierwiastka, zwany hiperkalcemią może być przyczyną nowotworów czy nadczynności przytarczyc. Nadmiar wapnia we krwi może być spowodowany chorobą nowotworową – zwłaszcza w nowotworach kości, a także może być wynikiem zaburzeń hormonalnych nadczynności przytarczyc. Objawy nadmiaru wapnia w organizmie nie są charakterystyczne i mogą występować ze strony wielu układów i narządów. Im wyższe jest stężenie wapnia we krwi, tym objawy są bardziej nasilone i zróżnicowane. Początkowo występują trudności z koncentracją, depresja, zmniejszenie napięcia mięśniowego, a także bóle kostne, zaparcia oraz częste oddawanie moczu. Przy przedawkowaniu wapnia mogą wystąpić objawy: wymioty, biegunka, zapalenie trzustki, kamica nerkowa, niewydolność serca czy spadek siły mięśniowej. Co do przerwy po długotrwałym zażywaniu preparatów witaminowych, ciężko na to pytanie odpowiedzieć. Preparaty takie stosuje się w określonych sytuacjach. Mimo że nie są dostępne na receptę, mają wpływ na metabolizm człowieka. Nie wiem również czym jest dla Pana "długotrwałe stosowanie". Długo to 5 lat czy 12 miesięcy? Jeżeli ma Pan jakiekolwiek obawy co do stanu swojego zdrowia, warto wykonać podstawowe badania krwi, zbadać serce, kontrolować ciśnienie. Jako dietetyk odradzam stosowania suplementów na własną rękę, nawet jeżeli jest to społecznie przyjęte jako norma i robi to co drugi Polak.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl
Inne porady tego eksperta