Crossfit – czy jest bezpieczny dla zdrowia?
Crossfit to trening bardzo wszechstronny i skuteczny, ale nie w każdym przypadku wychodzi na zdrowie. Specjaliści zwracają uwagę, że większość ćwiczeń crossfitowych należy do grupy podwyższonego ryzyka – to oznacza, że ich bezpieczeństwo zależy od dużej precyzji, koncentracji i wysokiej sprawności ćwiczącego. Osoby pozbawione tych cech w wyniku trenowania crossfitu są bardziej narażone na kontuzje, przeciążenia, przewlekłe bóle stawów oraz mięśni.
Spis treści
- Crossfit często powoduje kontuzje
- Crossfit jest ekstremalnie męczący
- Crossfit może powodować bóle przeciążeniowe
- Crossfit wymaga dobrej koordynacji i koncentracji
Czy crossfit jest zdrowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, jakie mamy doświadczenie w treningach i jak dobierzemy trudność ćwiczeń do naszego poziomu sprawności.
Warto zauważyć, że w początkach swojego istnienia crossfit był jednym z elementów wyszkolenia żołnierzy i policjantów, co jasno pokazuje, że jest to trening trudny i wymaga określonych predyspozycji fizycznych.
Na pewno nie powinny przystępować do niego osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sportem i w swoim wyborze kierują się tylko modą albo opiniami innych. Także cierpiący na choroby układu krążenia lub układu ruchu (np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, zmiany pourazowe, bóle stawów) przed rozpoczęciem treningów powinni zapoznać się z listą wad i przeciwwskazań do uprawiania tego sportu.
Sprawdź, jakie wady może mieć crossfit i kto powinien zrezygnować z jego uprawiania.
Crossfit często powoduje kontuzje
Kontuzje u trenujących crossfit zdarzają się bardzo często – wskaźnik ten jest dużo wyższy niż w przypadku innych dyscyplin.
Dlaczego? Po pierwsze, crossfit bazuje na ćwiczeniach z ciężarami (hantlami, sztangami), które, aby były bezpieczne, muszą być wykonywane bardzo dokładnie i poprawnie techniczne. Osoba, która nigdy wcześniej nie trenowała z obciążeniem, a do tego ćwiczy samodzielnie, może mieć problem z opanowaniem właściwej techniki.
Poza tym zazwyczaj nie posiada prawidłowych nawyków ruchowych, co w połączeniu z intensywnym treningiem crossfit może powodować zachwianie równowagi mięśniowej.
Ponadto w crossficie często stosuje się schemat typu AMRAP – As Many Rounds As Possible, czyli jak najwięcej rund w jak najkrótszym czasie. Chęć wykonania jak największej liczby powtórzeń sprawia, że ruchy ćwiczących są szybkie, ale niedokładne. Jest to szczególnie niebezpieczne przy ćwiczeniach ze sztangami, kiedy nawet najmniejszy błąd (np. zgarbienie się czy zrobienie kociego grzbietu) może skutkować poważnym urazem kręgosłupa.
Czytaj: CROSSFIT: dla kogo jest przeznaczony trening crossfit?
Aby zminimalizować ryzyko kontuzji, osoby początkujące powinny trenować crossfit pod okiem profesjonalnego trenera. Pokaże on, jak prawidłowo ćwiczyć i skoryguje popełniane błędy. Pomoże też w ustaleniu indywidualnego planu treningów, który będzie dostosowany do prezentowanego poziomu sprawności.
Crossfit jest ekstremalnie męczący
Nieoficjalna zasada crossfitu brzmi: ćwicz tak, abyś na koniec treningu padł ze zmęczenia. Trenerzy zazwyczaj nie zalecają takiej metody treningu, ale faktem jest, że crossfit wymaga zachowania przez cały czas stałego, rytmicznego tempa pracy.
Pomiędzy ćwiczeniami nie ma odpoczynku (jedynie między rundami), a więc w praktyce przez kilka minut trzeba wykonać jedno po drugim kilka ekstremalnie męczących ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych. Na przykład: 10 burpees, 15 pompek, 10 podciągnięć na drążku, 15 wskoków na wysoką skrzynię.
Czytaj:CROSSFIT – wskazówki i ZESTAW ĆWICZEŃ dla początkującychCROSSFIT - krótki i intensywny plan treningowy
Nie każdy organizm jest w stanie sprostać takim obciążeniom, dlatego przy doborze planu treningowego trzeba być bardzo ostrożnym i uwzględniać swoje ograniczenia. Osoby z problemami sercowymi, po przebytym zawale, z nadciśnieniem, w ogóle powinny zrezygnować z tego typu ćwiczeń, a zamiast tego postawić na umiarkowany wysiłek kardio. Także okresowe schorzenia, takie jak grypa, przeziębienie czy nawet zwykłe zmęczenie dyskwalifikują z udziału w treningu crossfit.
Ćwicząc samodzielnie należy uważać na programy treningowe krążące w internecie. Często są zbyt wymagające nawet dla osób zaawansowanych. Zdarza się, że zakładają wykonanie w jednej sesji treningowej aż 100 powtórzeń jednego ćwiczenia (np. trening o nazwie ANGIE składa się ze 100 podciągnięć, 100 pompek, takiej samej liczby brzuszków i przysiadów).
Nawet jeśli taka ilość powtórzeń zostanie rozłożona na kilka rund, tego rodzaju trening jest bardzo szkodliwy dla organizmu. Dlatego zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać programy adekwatne do własnego poziomu wytrenowania.
Crossfit może powodować bóle przeciążeniowe
Każdy trening crossfitu jest sporym obciążeniem dla mięśni i całego układu ruchu. Specjaliści podkreślają, że zbyt intensywne i częste treningi mogą szczególnie niekorzystnie odbijać się na kondycji stawów. Wypełniająca je chrząstka dużo szybciej ściera się w trakcie ćwiczeń crossfitowych niż podczas treningów na siłowni.
Z tego powodu crossfit nie jest dobrym wyborem dla osób cierpiących na choroby reumatyczne i osteoporozę. Nie powinny uprawiać go też osoby po przebytych kontuzjach, urazach powstałych na skutek wypadków, po operacjach. Ważne, aby nawet zdrowe osoby podczas treningów uważnie obserwowały sygnały wysyłane przez ciało – jakikolwiek przedłużający się ból jest wskazaniem do natychmiastowego porzucenia treningów.
Rzadszym, ale istotnym zagrożeniem związanym z crossfitem jest rabdomioliza – typ kontuzji występujący u bardzo ciężko trenujących sportowców. Polega ona na uszkodzeniu tkanki mięśniowej (jej rozpadzie) w wyniku zbyt dużych obciążeń treningowych. Objawy rabdomiolizy to ogólna słabość, sztywność i ból mięśni, ciemny kolor moczu. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta w momencie, gdy wznawiamy treningi po dłuższej przerwie i nie dostosujemy trudności ćwiczeń do naszej kondycji.
Crossfit wymaga dobrej koordynacji i koncentracji
Trening crossfit polega na wykonywaniu jedno po drugim ćwiczeń funkcjonalnych angażujących jednocześnie po kilka grup mięśniowych. Tempo treningu jest zazwyczaj dość szybkie, a między ćwiczeniami nie ma przerw, więc należy zachować skupienie i koncentrację.
Osoby, u których błędnik nie funkcjonuje prawidłowo, które mają problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową powinny zrezygnować z treningów crossfit. Rozkojarzenie i trudności w łączeniu poszczególnych ruchów w jedną sekwencję obniżają skuteczność ćwiczeń oraz zwiększają ryzyko urazu.