Joga śmiechu: na czym to polega? Poznaj zalety jogi śmiechu [WIDEO]

2015-03-09 12:29

Śmiech to zdrowie – powiedzenie stare, popularne i… prawdziwe. Właśnie na nim bazuje joga śmiechu, która łączy w sobie duchową głębię ćwiczeń fizycznych i proste szczęście płynące właśnie ze śmiechu. Jak to działa?

Joga śmiechu: na czym polega?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Na czym polega joga śmiechu?
  2. Zalety jogi śmiechu
  3. O sekrecie jogi śmiechu opowiada Piotr Bielski - popularyzator tej metody w Polsce [WIDEO]
  4. Dla kogo jest joga śmiechu?
  5. Każde miejsce jest dobre na zajęcia z jogi śmiechu [WIDEO]

Joga śmiechu łamie stereotypy łączące jogę wyłącznie ze spokojem, medytacją i... nudą. Chociaż idea wspólnego śmiechu narodziła się dopiero w 1995 roku w Indiach, to przez ostatnie lata zyskała w świecie sporą popularność, a od pewnego czasu zajęcia dostępne są także w Polsce.

Na czym polega joga śmiechu?

Joga śmiechu zdefiniowana najprościej polega na grupowym, wspólnym śmiechu bez żadnego konkretnego powodu. Brzmi absurdalnie? A jednak! To właśnie śmiech jest podstawową aktywnością podczas tych zajęć i to on ma za zadanie „uzdrowić” umysł i ciało ćwiczącego. Zajęcia z jogi śmiechu zwykle trwają od 30 do 60 minut plus 15 minut na relaks.

W każdą pierwszą niedzielę maja obchodzimy Światowy Dzień Jogi Śmiechu.

Pierwsze zajęcia jogi śmiechu mogą być zaskakująco trudne (bo okazuje się, że nie wszyscy z łatwością potrafią śmiać się na głos) i zwykle ograniczają się do prób wymuszonego śmiechu, jednak wraz z trwaniem zajęć, całkiem naturalnie przekształca się on w coś naturalnego. Żeby ułatwić trudny początek na zajęciach z jogi śmiechu, zwykle robi się kilka ćwiczeń rozluźniających, oddechowych i relaksacyjnych, mających na celu wyzbycie się stresu oraz osiągnięcie wewnętrznej harmonii.

Śmiech to nie tylko balsam dla duszy, ale także wzmocnienie dla ciała.

Zalety jogi śmiechu

Śmiech, także ten wymuszony, przynosi wiele pozytywnych skutków. Pomaga rozładować stres i poprawić nastrój, hamując wydzielanie hormonów stresu oraz pobudzając produkcję endorfin, ale także upiększa ciało, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze odżywienie skóry.

Kilkuminutowa sesja śmiechu uaktywnia mięśnie twarzy, brzucha, ramion oraz przeponę – minuta śmiechu to 12 kcal mniej!

Co więcej, śmiech zwiększa odporność organizmu, wpływając pozytywnie na produkcję limfocytów T, odpowiedzialnych za walkę z wirusami. Dodatkowo poprawia dotlenienie organizmu, zmuszając do pogłębionych wdechów i dłuższych wydechów.

Śmiech dodaje energii, pobudza do działania i sprawia, że świat staje się piękniejszy. Podstawowym zadaniem jogi śmiechu nie jest jednak trening ciała, ale duszy — nauka bezwarunkowej radości, patrzenia na świat z optymizmem, dzielenia się szczęściem z innymi.

O sekrecie jogi śmiechu opowiada Piotr Bielski - popularyzator tej metody w Polsce [WIDEO]

Źródło: Dzień Dobry TVN / X-news

Dla kogo jest joga śmiechu?

Joga śmiechu jest wyjątkowo specyficzną odmianą jogi. W większości joga opiera się na asanach, czyli tradycyjnych pozycjach, które pozwalają osiągnąć wyższy stan świadomości. W jodze śmiechu ćwiczenia nie bazują na asanach, choć mogą być przez nie wspomagane. Oprócz ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych zadaniem ćwiczących jest głównie śmiech, co kłóci się z obrazem tradycyjnej kontemplacji.

Joga śmiechu przez swoją odmienność nie jest akceptowana jako rodzaj jogi przez wszystkich joginów i nadal budzi wiele wątpliwości co do swojej skuteczności. Warto jednak pamiętać, że joga śmiechu nie została wymyślona po to, aby służyć ciału — osoby pragnące schudnąć czy zwiększyć masą mięśniową nie znajdą w niej efektywnej pomocy. Ta nowoczesna odmiana jogi polecana jest zarówno osobom szukającym sposobów radzenia sobie ze stresem, jak i naturalnym optymistom, którzy wreszcie dzięki niej mogą poznać narzędzia dzielenia się swoją radością z innymi. Joga śmiechu to nie zestaw ćwiczeń fizycznych, ale trening psychiczny i dlatego polecana jest każdemu, kto uzna, że jego życiu przydałoby się odrobinę więcej śmiechu.

Każde miejsce jest dobre na zajęcia z jogi śmiechu [WIDEO]

Źródło: Dzień Dobry TVN / X- news