Joga śmiechu: na czym to polega? Poznaj zalety jogi śmiechu [WIDEO]

2015-03-09 12:29

Śmiech to zdrowie – powiedzenie stare, popularne i… prawdziwe. Właśnie na nim bazuje joga śmiechu, która łączy w sobie duchową głębię ćwiczeń fizycznych i proste szczęście płynące właśnie ze śmiechu. Jak to działa?

Joga śmiechu: na czym polega?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Na czym polega joga śmiechu?
  2. Zalety jogi śmiechu
  3. O sekrecie jogi śmiechu opowiada Piotr Bielski - popularyzator tej metody w Polsce [WIDEO]
  4. Dla kogo jest joga śmiechu?
  5. Każde miejsce jest dobre na zajęcia z jogi śmiechu [WIDEO]
W każdą pierwszą niedzielę maja obchodzimy Światowy Dzień Jogi Śmiechu.

Joga śmiechu łamie stereotypy łączące jogę wyłącznie ze spokojem, medytacją i... nudą. Chociaż idea wspólnego śmiechu narodziła się dopiero w 1995 roku w Indiach, to przez ostatnie lata zyskała w świecie sporą popularność, a od pewnego czasu zajęcia dostępne są także w Polsce.

Na czym polega joga śmiechu?

Joga śmiechu zdefiniowana najprościej polega na grupowym, wspólnym śmiechu bez żadnego konkretnego powodu. Brzmi absurdalnie? A jednak! To właśnie śmiech jest podstawową aktywnością podczas tych zajęć i to on ma za zadanie „uzdrowić” umysł i ciało ćwiczącego. Zajęcia z jogi śmiechu zwykle trwają od 30 do 60 minut plus 15 minut na relaks.

Pierwsze zajęcia jogi śmiechu mogą być zaskakująco trudne (bo okazuje się, że nie wszyscy z łatwością potrafią śmiać się na głos) i zwykle ograniczają się do prób wymuszonego śmiechu, jednak wraz z trwaniem zajęć, całkiem naturalnie przekształca się on w coś naturalnego. Żeby ułatwić trudny początek na zajęciach z jogi śmiechu, zwykle robi się kilka ćwiczeń rozluźniających, oddechowych i relaksacyjnych, mających na celu wyzbycie się stresu oraz osiągnięcie wewnętrznej harmonii.

Zalety jogi śmiechu

Śmiech, także ten wymuszony, przynosi wiele pozytywnych skutków. Pomaga rozładować stres i poprawić nastrój, hamując wydzielanie hormonów stresu oraz pobudzając produkcję endorfin, ale także upiększa ciało, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze odżywienie skóry.

Kilkuminutowa sesja śmiechu uaktywnia mięśnie twarzy, brzucha, ramion oraz przeponę – minuta śmiechu to 12 kcal mniej!

Śmiech to nie tylko balsam dla duszy, ale także wzmocnienie dla ciała.

Źródło: Dzień Dobry TVN / X-news

Co więcej, śmiech zwiększa odporność organizmu, wpływając pozytywnie na produkcję limfocytów T, odpowiedzialnych za walkę z wirusami. Dodatkowo poprawia dotlenienie organizmu, zmuszając do pogłębionych wdechów i dłuższych wydechów.

Śmiech dodaje energii, pobudza do działania i sprawia, że świat staje się piękniejszy. Podstawowym zadaniem jogi śmiechu nie jest jednak trening ciała, ale duszy — nauka bezwarunkowej radości, patrzenia na świat z optymizmem, dzielenia się szczęściem z innymi.

O sekrecie jogi śmiechu opowiada Piotr Bielski - popularyzator tej metody w Polsce [WIDEO]

Źródło: Dzień Dobry TVN / X- news

Dla kogo jest joga śmiechu?

Joga śmiechu jest wyjątkowo specyficzną odmianą jogi. W większości joga opiera się na asanach, czyli tradycyjnych pozycjach, które pozwalają osiągnąć wyższy stan świadomości. W jodze śmiechu ćwiczenia nie bazują na asanach, choć mogą być przez nie wspomagane. Oprócz ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych zadaniem ćwiczących jest głównie śmiech, co kłóci się z obrazem tradycyjnej kontemplacji.

Joga śmiechu przez swoją odmienność nie jest akceptowana jako rodzaj jogi przez wszystkich joginów i nadal budzi wiele wątpliwości co do swojej skuteczności. Warto jednak pamiętać, że joga śmiechu nie została wymyślona po to, aby służyć ciału — osoby pragnące schudnąć czy zwiększyć masą mięśniową nie znajdą w niej efektywnej pomocy. Ta nowoczesna odmiana jogi polecana jest zarówno osobom szukającym sposobów radzenia sobie ze stresem, jak i naturalnym optymistom, którzy wreszcie dzięki niej mogą poznać narzędzia dzielenia się swoją radością z innymi. Joga śmiechu to nie zestaw ćwiczeń fizycznych, ale trening psychiczny i dlatego polecana jest każdemu, kto uzna, że jego życiu przydałoby się odrobinę więcej śmiechu.

Każde miejsce jest dobre na zajęcia z jogi śmiechu [WIDEO]