Kotlina Kłodzka: atrakcje turystyczne i opis trasy trekkingowej [2 dni]

2014-07-22 14:05

W Kotlinie Kłodzkiej odnajdą się nie tylko amatorzy trekkingów (Góry Stołowe), ale i ci, którzy wolą spokojniejszy odpoczynek. Dlaczego warto tu przyjechać? Spośród wielu atrakcji turystycznych regionu nie wolno przegapić jaskini niedźwiedziej ze szczątkami niedźwiedzia jaskiniowego, amerykańskiego kanionu i jednego z największych w Polsce wodospadów. A po drodze spotkać się można krasnoludkami maszerującymi ze… smerfami.

Kotlina Kłodzka: atrakcje turystyczne i opis trasy trekkingowej [2 dni]
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Kotlina Kłodzka: opis trasy turystycznej
 2. Plan wędrówki: dzień 1
 3. Plan wędrówki: dzień 2
 4. Musisz się wdrapać:
 5. Musisz zobaczyć:
 6. Warto zobaczyć:
 7. Ten numer może ci się przydać:

Kotlina Kłodzka jest cudna, jakby zagubiona we wszechświecie. Otoczona z trzech stron górami, ma tylko 40 km długości i 10-12 km szerokości. A mimo, że jest taka mała (zaledwie 1700 km kw), ma kilka twarzy. Jedno jej oblicze to Góry Stołowe ze Szczelińcem i labiryntem Błędnych Skał. Druga twarz nęci poszukiwaczy złota – nad Złotym Stokiem kruszec ten jest obecny w kilkunastu minerałach. A jej kolejne oblicze to Masyw Śnieżnika, potężna góra wystająca ponad wierzchołki lasów. O nieskażonej przyrodzie Śnieżnika świadczą… kozice, które przywędrowały tu z Moraw. Spotkać też można stada jeleni, dzików i saren, a także cietrzewi i głuszców.

Nie można przejść całej Kotliny Kłodzkiej za jednym zamachem, górami. Aby dostać się np. z Gór Stołowych do Masywu Śnieżnika, trzeba zejść w dolinę i przejść Kotlinę w poprzek (lepiej i wygodniej przejechać np. busem). Proponujemy więc wyprawę w najwyższe partie Kotliny – na Śnieżnik.

Kotlina Kłodzka: opis trasy turystycznej

Trasa: z Kletna do Międzygórza przez ŚnieżnikCzas: 2 dni (noc w schronisku)Kasa: 120 zł (w tym nocleg w pokoju dwuosobowym, wejście do jaskini i do Ogrodu Bajek)Stopień trudności: łatwa

Plan wędrówki: dzień 1

 • Dzień 1: na Śnieżnik
 • Czas: ok. 5 godz.

Wyruszasz z Kletna, z parkingu, koło marmurowych hałd. Do jaskini masz ok. 20 min. Przechodzisz przez bramę do rezerwatu ”Jaskinia Niedźwiedzia”. Mijasz wyrobiska, w których od 1838 r wydobywano marmury (różowe lub zielone). Dochodzisz do jaskini. Uwaga! Warto wcześniej zarezerwować bilet! Cena: lipiec-sierpień 19 zł, marzec 12 zł, pozostałe miesiące 17 zł (tel 074 814 12 50).

Od jaskini wzdłuż doliny Kleśnicy podchodzisz pod Halę pod Śnieżnikiem. Z hali do szczytu jest jeszcze 40 min. W schronisku zostań na noc, bo widoki są tego warte. W pogodne noce z jednej strony migocą światełka Wrocławia, a z drugiej… Pragi czeskiej. Również oglądanie wschodu słońca jest ogromnym przeżyciem.

Śnieżnik (1425 m.n.p.m) jest 17 górą co do wysokości w całych Sudetach. Jest jedyną górą w masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu. Śnieg leży tutaj przez 243 dni w roku, a pierwsze opady zdarzają się już w sierpniu! Schronisko na Śnieżniku jest najstarszym na ziemiach polskich. "Szwajcarkę” zbudowano w 1869r. Cena: 32 zł za pokój dwuosobowy (tel. 748135130, 501631134).

Plan wędrówki: dzień 2

 • Dzień 2: do Międzygórza
 • Czas: ok. 5 godz. (w tym wypad na Igliczną)

Rano zejdź wprost do Międzygórza (ok. 1.5 godziny). Stamtąd po krótkim odpoczynku i rozejrzeniu się po urokliwej miejscowości, ruszaj na Igliczną przez Ogród Bajek. Do ogrodu mamy ok. pół godziny. To niezwykłe miejsce powstało po I wojnie światowej. Jest dziełem Izydora Kriestena, pracownika leśnego, który przy swoim domu przez wiele lat tworzył bajkowe stwory, wykorzystując korę, szyszki, pnie drzew i gałęzie. Posadził również wiele roślin, w tym różaneczniki, nadające ogrodowi bajeczny wygląd.

Spotkamy tu m.in. Rumcajsa, trójgłowego smoka, Błędnego Rycerza, chatki Baby Jagi i Królewny Śnieżki. Jest Koszałek Opałek, są i smerfy. Obowiązkowym punktem wizyty jest napicie się wody ze Źródła Miłości i pocałowanie zaklętego w żabę królewicza. Cena biletu: 3.50 zł

Z ogrodu ruszamy na Igliczną. Pod koniec drogi czeka nas strome podejście na szczyt. Po ok. godzinie stoimy pod sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej.

To ci się przyda

Jaskinia Niedźwiedzia, odkryta w 1966 r podczas wydobywania marmuru , to najdłuższa jaskinia w polskiej części Sudetów. Wejście jest na wysokości 800 m n.p.m., korytarze mają łączną długość ok. 3 km i znajdują się na 4 poziomach. W jaskini natrafiono na szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, stąd jej nazwa. Wewnątrz panuje temperatura ok. 6 st. (ciepłe okrycia są konieczne).

Igliczna (847 m n.p.m.) to stromy szczyt. Znajduje się na nim sanktuarium MB Śnieżnej i schronisko.Początki sanktuarium sięgają 1750 r. Wówczas to pobożny stary kawaler Christoph Veit przyniósł z Mariazell w Styrii cudowną figurkę. Kościół powstał pod koniec XVIII w. Figury Madonny i Dzieciątka ubrane są w haftowane szatki, ich głowy wieńczą wysadzane rubinami i szafirami korony podarowane przez Jana Pawła II. Schronisko Maria Śnieżna (tel. 074/135118) zbudowano w 1880 r. jako gospodę Pod Dobrym Widokiem (widoki są rzeczywiście cudne).

Po obiedzie w schronisku schodzisz do Międzygórza, tym razem wybierając drogę nad wodospad Wilczki. Ma on 22 m wysokości i jest drugim co do wielkości w polskich Sudetach (po wodospadzie Kamieńczyka). Przed wielką powodzią w 1997 r. wodospad był o 5 metrów wyższej. Powódź wymyła wtedy sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nawet 30 m. Wody spadają z progu szerokości ok. 3 m do niewielkiego kotła. Wąwóz za wodospadem, o szerokość ok. 3 m, 20 m długości i 15 m głębokości, nazywany jest kanionem amerykańskim.

Po nacieszeniu oczu pięknym widokiem przejdź przez stalowy mostek przerzucony nad rwącą wodą i już po chwili znowu jesteś w Międzygórzu. Tu kończy się nasza wyprawa.

Musisz się wdrapać:

 • na Śnieżnik (bo to najwyższa tu góra z cudnymi widokami)
 • na Igliczną (bo to miejsce święte)

Musisz zobaczyć:

 • Jaskinię Niedźwiedzią (bo ujrzysz piękne stalagmity i stalaktyty)
 • Ogród Bajek w Międzygórzu (bo wrócisz do lat dziecięcych, a może odczarujesz zaklętego w żabę księcia)
 • wodospad Wilczki (bo jest strasznie duży!)

Warto zobaczyć:

 • sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej

Ten numer może ci się przydać:

 • Informacja turystyczna, Kłodzko, tel. 074 865 46 00