Badania sportowe

Regularna aktywność fizyczna pozwala zadbać nie tylko o sylwetkę i ogólny stan zdrowia, ale wspiera też codzienną pracę mózgu u osób w każdym wieku – dzieci, dorosłych i seniorów. Ruch poprawia m.in. samopoczucie oraz redukuje ryzyko wystąpienia chorób psychicznych i neurologicznych. Naukowcy dowiedli, że mózg osób aktywnych fizycznie ma większe możliwości regeneracji i starzeje się wolniej.
Eksperci szacują, że tylko co czwarte dziecko w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc co najmniej godzinę dziennie. Sprawność młodego pokolenia z dekady na dekadę systematycznie spada. Te statystyki można odwrócić. Udowadnia to program edukacyjny Aktywne Szkoły MultiSport, który zmobilizował do ruchu ponad 9 tysięcy uczniów z Dolnego Śląska. II edycja programu ruszy wiosną 2019 r. w szkołach podstawowych w województwie mazowieckim.
Badania sportowe to specjalistyczne i bardzo precyzyjne badania lekarskie, które mają potwierdzić stan zdrowia osób trenujących wyczynowo. Dzięki pomyślnemu przejściu badań, sportowcy mogą być dopuszczeni do treningów i zawodów, a ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych na skutek nadmiernej aktywności fizycznej zostaje zminimalizowane. Zobacz, jakie badania sportowe powinni robić zawodowcy, a jakie trenujący intensywnie amatorzy.
Częste bieganie na długich dystansach może powodować kontuzje. Aby ich uniknąć, warto wykonać badania wydolnościowe i biomechaniczne. Takie zaawansowane badania mogą dostarczyć istotnych informacji na temat własnego organizmu nie tylko maratończykom, ale także biegaczom-amatorom. Pozwalają ocenić wydolność organizmu, wychwycić wszelkie nieprawidłowości w pracy układu mięśniowego i kostnego, a także określić, które partie ciała są najbardziej narażone na kontuzje w czasie biegu.
Pułap tlenowy (VO2 max) to uniwersalny wskaźnik wydolności fizycznej. Określa on maksymalną ilość tlenu, jaką jest w stanie pobrać organizm podczas intensywnego wysiłku. Wysoki pułap tlenowy można wypracować treningami, ale w większym stopniu o jego poziomie decydują predyspozycje genetyczne. Sprawdź, jak obliczyć VO2max oraz jakie są normy pułapu tlenowego dla mężczyzn i kobiet.
Biegacze powinni wykonywać badania lekarskie co najmniej 2 razy w roku, maratończycy przygotowujący się do zawodów – nawet co kilka tygodni. Badania dla biegaczy pozwalają dowiedzieć się między innymi, czy nasze serce i układ krążenia funkcjonują prawidłowo oraz sprawdzić, jak wysiłek wpływa na nasz organizm. Wymagane są także przez organizatorów maratonów i półmaratonów. Sprawdź, jakie badania wykonać przed starem w zawodach oraz przed rozpoczęciem treningów biegowych.
Badania wydolnościowe służą ocenie kondycji układu oddechowego i krążeniowego. Dzięki nim można dowiedzieć się, do jakiego wysiłku zdolne jest nasze serce i płuca oraz jak trenować, aby skutecznie zwiększyć swoją wydolność. Dowiedz się, na czym polegają badania wydolnościowe: spirometria, ekg wysiłkowe, ergospirometria, i jakie parametry wysiłkowe pomagają ustalić.