Asany

Pies z głowa w dół to jedna z najpopularniejszych asan jogi. Nie tylko popularność sprawia, że jest tak często wybierana, ale także względna łatwość wykonania, przeznaczenie, wielofunkcyjność oraz skuteczność. Pies z głową w dół nie tylko pozwala rozprawić się z bólem stawów i mięśni, ale także działa prewencyjnie – wzmacnia ciała, uelastycznia tkanki oraz uczy nasze ciało poprawnej postawy i dobrego, świadomego ruchu. Rozłóż matę i zrób dla siebie coś pożytecznego!
Asany stojące - np. pozycja góry, pozycja drzewa, pozycja krzesła, pozycja rozciągniętego trójkąta, pozycja wojownika II, to pozycje polecane osobom rozpoczynającym praktykę jogi. Pozycje stojące wykonuje się też na początku zajęć, bo rozgrzewają ciało i przygotowują do praktyki trudniejszych asan. Obejrzyj na wideo, jak prawidłowo je wykonywać.
Stanie na głowie, inaczej śirszasana, uznawana jest za królową asan, czyli pozycji w hatha-jodze. Wszystko dlatego, że oddziałuje na tak ważny organ jak nasz mózg, ale również wiele innych narządów wewnętrznych. Sprawdź, jak nauczyć się stania na głowie krok po kroku i jakie korzyści przynosi wykonywanie tej asany organizmowi.
Czy można ćwiczyć jogę w czasie miesiączki? Nawet warto! Wraz z krwawieniem miesięcznym pojawiają się takie dolegliwości jak bóle brzucha, krzyża, zawroty głowy, nudności czy osłabienie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na ból miesiączkowy mogą je złagodzić. Zobacz najlepsze asany na ból w trakcie miesiączki.
Sekwencja Powitanie Słońca (Surya namaskar) to układ 12 pozycji połączonych w jeden płynny ruch. Tym co wyróżnia praktykowanie Powitania Słońca (i w ogóle jogi) jest to, że z każdą asaną (ćwiczeniem) zsynchronizowane są kolejne fazy oddechu. Dzięki temu Powitanie Słońca powtarzane regularnie powoduje przypływ energii i witalności. Oprócz tego poprawia jakość snu i zwiększa odporność na infekcje. Zobacz film, jak prawidłowo zrobić surya namaskar.
Asana oznacza pozycję ciała praktykowaną w jodze. Osoba wykonująca pozycję, aby móc nazwać ją asaną, powinna zastosować się do bardzo konkretnych wytycznych. To, że ktoś potrafi wykonać spektakularne pozycje i pięknie się w nich prezentować, wcale nie musi oznaczać, że wykonuje asany. Ta sama pozycja może być zwykłą pozycją akrobatyczną, a przy zastosowaniu się do precyzyjnych wskazań może stać się pozycją jogi - asaną. Co zatem odróżnia dwie na pierwszy rzut oka bardzo podobne do siebie pozycje, czyniąc je albo pozycją czysto fizyczną albo pozycją medytacyjną?
Pozycja świecy (salamba sarvangasana) to jedno z najzdrowszych ćwiczeń jogi, które daje wiele korzyści terapeutycznych. Nie należy do najprostszych, a wielu doświadczonych joginów uważa, że jest ukoronowaniem praktyki jogi. Mimo wszystko warto wykonywać pozycję świecy, ponieważ może pomóc w wielu dolegliwościach, dysfunkcjach, a także przewlekłych chorobach. Dowiedz się, co daje robienie świecy oraz jakie są przeciwwskazania do jej wykonywania.
Ćwiczenia jogi na ból pleców przydadzą się każdemu, kto skarży się na dyskomfort w okolicach kręgosłupa. Siedzisz przez osiem godzin w pracy, a potem w domu odpoczywasz przed ekranem telewizora? Dużo jeździsz samochodem? Twój kręgosłup wkrótce upomni się o swoje prawa. Joga istnieje po to, by uwolnić cię od bólu pleców. Które asany jogi na plecy są skuteczne?
Kwiat lotosu to pozycja najbardziej kojarzona z jogą, będąca jej symbolem. Jej wykonanie nie jest trudne, jeśli nie cierpisz na urazy kolan i kostek. Ćwiczenia przygotowujące do pozycji lotosu poprawiają gibkość i elastyczność stawów oraz mięśni, dzięki czemu ułatwiają wykonanie asany. Sprawdź, na czym polega ta uzdrawiająca i prozdrowotna pozycja jogi oraz dowiedz się, jak rozciągać się do kwiatu lotosu.