Szybki marsz - zalety, efekty, kalorie. Jak schudnąć maszerując?

2021-10-21 9:56

Szybki marsz, zwany także aktywnym marszem, to wysiłek fizyczny naśladujący chodzenie, ale uprawiany jest w szybszym tempie niż to, które towarzyszy nam na co dzień. Szybki marsz ma wiele zalet zdrowotnych, a poleca się go szczególnie osobom po kontuzjach oraz cierpiącym na otyłość. Efekty szybkiego marszu można zaobserwować już po pierwszym treningu! Sprawdź, czym charakteryzuje się szybki marsz oraz dowiedz się, ile spala kalorii i jak wpływa na odchudzanie.

Szybki marsz - zalety, efekty, kalorie. Jak schudnąć maszerując?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie zalety ma szybki marsz?
  2. Jakie efekty daje codzienne maszerowanie?
  3. Czy szybki marsz a odchudzanie - ile spala kalorii?

Szybki marsz to aktywność fizyczna, którą możemy wykonywać wszędzie bez względu na to, jaka pogoda jest za oknem. Niewątpliwą zaletą szybkiego marszu, poza korzyściami zdrowotnymi, jest fakt, że do jego uprawiania nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu poza wygodnym obuwiem.

Wformie: zdrowy kręgosłup

Co więcej, szybki marsz nie wymaga żadnego przygotowania fizycznego. Chodzenie to przecież naturalna czynność dla każdego człowieka! Szybki marsz ma zbawienny wpływ na odchudzanie i spala mnóstwo kalorii. Warunek jest jeden – musimy go wykonywać w odpowiednim tempie, a czas trwania takiego wysiłku powinien wynosić minimum 20 minut.

Jakie zalety ma szybki marsz?

Szybki marsz ma wiele zalet zdrowotnych. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • poprawę krążenia,
  • podkręcenie przemian metabolicznych,
  • dotlenienie organizmu,
  • poprawę wydolności,
  • zwiększenie mazi stawowej
  • wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni.

Aby szybki marsz przynosił dobre efekty, aktywność należy wykonywać w tempie od 5 do 10 km/h.

Warto zauważyć, że szybki marsz to sport, w którym ryzyko kontuzji jest naprawdę znikome. Chodzenie jest naturalną czynnością wykonywaną przez każdego człowieka, a ciało jest do niej przyzwyczajone. Dlatego szybki marsz można zaliczyć do najbezpieczniejszych aktywności fizycznych. Mogą ją uprawiać zarówno młodzi ludzie, jak i seniorzy. Osoby cierpiące na otyłość lub choroby układu sercowo-naczyniowego także mogą śmiało korzystać ze wspaniałych zalet zdrowotnych marszu.

Zobacz też: 7 zasad ćwiczeń dla otyłych

Co więcej, szybki marsz możemy wykonywać wszędzie: w parku, w lesie, w mieście. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu ani odpowiedniego podłoża, ponieważ szybki marsz uprawia się chodząc po płaskim terenie. Jedyne, o co trzeba zadbać szykując się do maszerowania, to wygodne obuwie sportowe - powinno mieć grubą i dobrze amortyzującą podeszwę.

Jakie efekty daje codzienne maszerowanie?

Efekty regularnego szybkiego maszerowania będą widoczne już po pierwszym treningu. Wówczas możemy oczekiwać m.in. poprawy krążenia krwi i polepszenia samopoczucia. Natomiast trwałe efekty szybkiego marszu, takie jak utrata nadmiaru kilogramów, pojawią się po pierwszym tygodniu regularnej aktywności fizycznej.

Czytaj też: Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie można schudnąć?

Szybki marsz to sport, który można uprawiać niemal codziennie, a im częściej będziemy chodzić, tym lepsze efekty uzyskamy. Po tygodniu regularnego maszerowania możemy zgubić nawet 2 kg! Trzeba jednak pamiętać o tym, że sama aktywność fizyczna nie przyniesie długotrwałych rezultatów, jeśli nie będziemy przestrzegać zbilansowanej diety oraz nie zadbamy o potrzebną każdemu regenerację.

Dieta na redukcji - zobacz 5 łatwych sposobów na utratę tkanki tłuszczowej

To ci się przyda

Szybki marsz czy bieganie - co wybrać?

Szybki marsz, podobnie jak bieganie, przynosi bardzo dobre efekty w odchudzaniu. Jednak przy odpowiedzi na pytanie, który z nich wybrać, należy skupić się na swoich możliwościach fizycznych i przede wszystkim stanie zdrowia.

Szybki marsz poleca się osobom, które cierpią na nadwagę, choroby zwyrodnieniowe stawów oraz kontuzje, ponieważ marsz nie obciąża stawów tak mocno, jak bieganie. Warto podkreślić także, że maszerowanie nie wymaga tak doskonałej techniki, jak bieganie. Szybki marsz stosowany jest także w celach rehabilitacyjnych pacjentów po urazach fizycznych i kontuzjach, czego o bieganiu raczej powiedzieć nie można.

Sprawdź: Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

Czy szybki marsz a odchudzanie - ile spala kalorii?

Szybki marsz można zaliczyć do wysiłku aerobowego, podczas którego organizm czerpie energię z przemian tlenowych, które zachodzą w naszym organizmie. Jest wysiłkiem fizycznym o długim czasie trwania i stałym tempie. Dzięki temu pozwala on na spalenie dużej ilość kalorii podczas jednej sesji treningowej - dlatego uznawany jest za jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie. Przykładowo: podczas 1 godziny szybkiego marszu wykonywanego w tempie 6 km/h możemy spalić nawet 300 kalorii!

Jeśli podkręcimy trochę tempo, to ilość spalanych przez nas kalorii wzrośnie. Z kolei decydując się na trening interwałowy, tj. szybki marsz na zmianę z wolnym chodzeniem, nasz wydatek energetyczny zwiększy się nawet dwukrotnie. Wybierając interwały trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to wysiłek dużo bardziej wymagający dla naszego organizmu, więc nie każdy będzie mógł go wykonywać (odradzany jest np. osobom otyłym).