Jak schudnąć przed weselem? [Porada eksperta]

2015-01-29 21:42

Mam 19 lat, 175 cm wzrostu i ważę 90 kg. We wrześniu idę z chłopakiem na wesele i chciałabym dobrze wyglądać. Mam problem również z kolanem, przez co nie mogę uprawiać sportu. Boję się też, że po zrzuceniu tych kilogramów zostanie zwisająca skóra. Czy da się tego uniknąć? Jaki grafik jedzenia oraz ćwiczeń, nie nadwyrężających mojego kolana, należy przyjąć? Chciałabym schudnąć ok. 20 kg. Na zrzucenie zbędnych kilogramów mam jakieś 8 miesięcy.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeśli zastosuje pani odpowiednią dietę i włączy do tego aktywność fizyczną, nie powinna pojawić się u pani zwisająca skóra. Istotne jest, aby pamiętać, że najlepiej jest tracić 0,5-1 kg na tydzień. Większy spadek masy ciała może powodować efekty jo-jo.

Liczba posiłków w ciągu dnia powinna wynosić 5-6 i powinny być one spożywane regularnie co 2-3 godziny.

Objętość posiłków nie powinna być za duża. Spożywamy je częściej, ale w mniejszej ilości. Jeśli będzie Pani głodna, zalecam pić wodę. Pomoże to oszukać apetyt. Dodatkowo warto ograniczyć słodycze, można pomóc sobie zastępujące je orzechami (ale nie ziemnymi). Należy też zrezygnować ze smażenia, a zastąpić je gotowaniem i pieczeniem. Tłuszcze zwierzęce (masło, smalec) zastąpić roślinnymi - najlepiej pestkami i orzechami oraz w mniejszym stopniu olejami, takimi jak: olej lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek. Pieczywo jasne zastąpić razowym. Włączyć należy też spożywanie warzyw.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to najlepiej skonsultować się z trenerem. Te na dolne partie mięśniowe (pośladki, uda, łydki). Szczególnie ważne jest, aby przy wszystkich ćwiczeniach pani nogi były odpowiednio ułożone. Dobrymi ćwiczeniami będą też brzuszki w różnej postaci oraz ćwiczenia z obciążeniami na ręce i ramiona.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta